Driedeling tonische waarde. De oorspronkelijke hoofdvorm van het paleis wordt niet verkre gen door reconstructie, maar door ontman teling, door verwijdering van aanbouwen, terugplaatsing van de eetzaal op de oor spronkelijke plaats en door restauratie van de terrassen met de verdiepte tuin. Over de authenticiteitswaarde van deze res tauratie wil ik het volgende opmerken. Met de wijziging van de bestemming van het gebouw van woonpaleis tot museum hangt samen dat alle balklagen in het huis verzwaard moeten worden. Op de meeste vloeren kan thans 125 kg/m2 worden toege laten, inplaats van de voor musea vereiste het is in strijd met de gebruiksgeschiedenis om het oudere plafond te vertonen, als er later een ander plafond tegenaan is ge bracht. Jammer dat we dan tenslotte een plafond van circa 1980 gaan zien dat na maak I9e-eeuws is, terwijl het authentieke aan het oog wordt onttrokken. Ofschoon het herstel van de oorspronkelijke toestand dan wellicht niet „de meest voor de hand lig gende" is, geef ik er de voorkeur aan om deze eerste toestand voorzichtig bij te wer ken en het resultaat hiervan desnoods in onvolmaakte vorm te laten zien dan het doen uitvoeren van de bovengenoemde na- maakoplossing. De balzaal. 400 kg/m2. Ongeacht of het rèstauratieplan of een conserveringsplan wordt uitgevoerd, alle vloeren inclusief de lambrizeringen die uit de 17e eeuw dateren, moeten worden verwijderd en weer aangebracht, nadat de balklagen zijn aangepast en de verwar mingsinstallaties zijn gemonteerd. Nu reeds blijkt dat bij deze bijzonder kostbare en grootscheepse operatie verschillende op hout geschilderde oorspronkelijke plafonds te voorschijn zullen komen. Voorts zijn tij dens het vooronderzoek in de belangrijkste vertrekken van het corps de logis de in per fecte staat verkerende uit de 17e eeuw date rende marmerschilderwerken op de lambri zeringen bloot gelegd. Het is schilderwerk van grote kwaliteit en het past in het restau ratieplan om dit authentieke werk te laten zien. Het zelfde geldt uiteraard voor de ge schilderde plafonds. In de conserveringsge- dachte past deze opvatting echter niet. De authentieke plafonds en marmerschilder werken zouden na fotografisch te zijn vast gelegd weer toegedekt moeten worden want Direct grenzend aan het drukbezochte mu seumterrein ligt aan de westzijde het Oude Loo, dat na de restauratie een pied a terre voor de Kroondraagster en haar familie wordt, en aan de oostzijde het terrein waarop H.K.H. Prinses Margriet thans haar huis heeft gebouwd. Hierdoor is al een drie deling van de oorspronkelijk als eenheid geschapen landschapstuin veroorzaakt. Pri vacy en veiligheid naar beide zijden kunnen alleen worden gewaarborgd door een af doende erfscheiding. De enige erfschei- ding, die veilig is, geluidswerend en histo risch verantwoord, is de oorspronkelijke tuinmuur van de 17e-eeuwse formele tuinwaarvan gedeelten nog aanwezig zijn De enorme publieke belangstelling, die nu reeds voor het stalmuseum en de westelijke vleugel van het Paleis aan de dag wordt gelegd - en die, gelet op de toenemende behoefte aan recreatie, alleen maar zal toe nemen en die zich zeker verder op het dan gereed zijnde museum zal richten - maakt een afdoende scheiding beslist noodzake lijk. Hekken, schuttingen of een palissade zullen onvoldoende waarborg voor de vei ligheid bieden en bovendien historisch ge zien niet in aanmerking kunnen worden ge nomen. De bestemming van Het Loo tot museum heeft derhalve onvermijdelijk tot gevolg dat de als eenheid aangelegde landschapstuin door de noodzakelijke driedeling in zijn aan leg verloren moet gaan. Ik wil deze beschouwing besluiten met de volgende opmerking. Het verdwijnen van een klein gedeelte van het huidige park is voor degenen die coüte que coüte ongewij zigd behoud van de bestaande toestand voorstaan een groter verlies dan voor hen die het geheel zien in het kader van gezond natuurbeheer. Het park heeft een beperkte levensduur, het heeft geen zeldzaamheids- waarde en met de aanleg van een tuin en de aanplant van 120 jonge bomen wordt een zeer belangrijke en positieve compensatie gegeven. Voor de tuinminnendè Neder landse bezoekers is herstel van deze 17e- eeuwse tuin een unieke gebeurtenis die min stens op het niveau staat van de talrijke tuinrestauraties die-de laatste dertig jaar in het buitenland werden en worden uitge voerd. In samenwerking met ervaren tuin- deskundigen** is te bereiken dat het besluit van de regering met betrekking tot de nieuwe bestemming van Het Loo ook ten aanzien van deze historische tuin een waar dige respons krijgt.*** Sinds de laatste vijf jaar constateren wij een groeiende belang stelling van het publiek voor alles wat Het Loo biedt. Ook voor het verleden van het paleis is er een nieuwe toekomst, mits het wordt gerestaureerd conform het plan dat unaniem door de commissie inzake de res tauratie en inrichting van Het Loo (19 leden) werd aanbevolen. **Het Biohistorisch Instituut van de Rijks universiteit te Utrecht publiceerde onlangs o.m. als bijdrage voor de restauratie van Het Loo een studie over het historisch plan- tenbeeld. ***Oe Koninklijke Nederlandse Maat schappij voor tuinbouw en plantkunde is de eerste instelling die aangeboden heejt om een parterre aan te leggen. 103

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1976 | | pagina 11