Nationale Monumentenstudiedag Heemschutdag 1976 PC Gelderland Archeologische monumenten beschermd Jaarmarkt Buren 4 september Het Bestuur deelt de leden mede dat, in verband met de 65ste verjaardag van onze Bond, de Heemschutdag te Utrecht zal worden gevierd, opdat zoveel mogelijk leden uit alle delen van het land aanwezig zullen kunnen zijn. Er zullen bussen worden ingelegd vanuit alle provincies, die voor of na lunchtijd zullen aankomen, langs een aantrekkelijke route, waarbij tijd beschikbaar zal zijn voor kleine uitstapjes. Te Utrecht zal een nader aan te kondigen middagprogramma plaatsvinden, gevolgd door een candlelight dinner, waarna men per bus of trein huiswaarts kan keren. In het volgende nummer van dit tijdschrift volgen nadere bijzonderheden, waaronder opgave van de zo laag mogelijk te houden kosten. Geef u nu, zij het voorlopig, reeds schriftelijk op in verband met de vast te stellen plannen. Aan de hand van het aantal geestdriftigen dat zich opgeeft, zullen wij in staat zijn de routes van de bussen te bepalen. Een en ander zal natuurlijk georganiseerd worden in nauw overleg en met behulp van onze Provinciale Commissies. Drs. K. Hengeveld, secretaris van de Provinciale Commissie Gelderland, heeft een nieuw adres. Dit luidt: Gravin Adalaan 2 te Velp, telefoon 085 - 61 06 00. In Mheer, Spijkenisse en Sint Maarten zijn terreinen aangewezen als beschermd ar cheologisch monument. In het tot de ge meente Mheer behorende gebied bevindt zich een archeologisch monument van op vallende betekenis. Het betreft een betrek kelijk omvangrijk terrein waarin zich over blijfselen bevinden van prehistorische vuur steenateliers. In Spijkenisse kwam op de lijst een terrein waarin sporen van bewoning uit het laat-neolithicum. Het gebied ligt in de polder Vriesland onder HekelingenHier hebben mensen gewoond behorende tot de zogenaamde Vlaardingen Cultuur. Onder het motto „Blues en Bloesem" wordt op8 mei a.s. de traditionele jaarmarkt in Buren (Gld.) gehouden. Deze jaarmarkt, die nu voor de vijfde maal wordt gehouden, komt ten goede aan de restauratie van Bu- rens oudste monument, de St. Lambertus- kerk in het centrum van het stadje. De jaar markt krijgt een Amerikaans tintje in ver band met het tweehonderdjarig bestaan van de Ver. Staten. De aanleiding hiertoe is het feit, dat Martin van Buren, die van 1837 tot 62 1841 president van de V.S. was, waar- In de gemeente Sint Maarten kwam een terp op de lijst. Deze terp, met als datering de middeleeuwen, bevindt zich te Eenigen- burg. Van de oorspronkelijk in de gemeente aanwezige terpjes is alleen een aantal onder bebouwing gelegen exemplaren bewaard gebleven. Hiervan konden er in 1972 nog negen gelokaliseerd worden. Slechts één ervan - de noordelijkste terp in Eenigenburg - komt voor een deel voor bescherming in aanmerking. In deze terp bevinden zich vermoedelijk funderingen van een in 1296 door de Westfriezen verwoeste dwang- burcht van Floris V. schijnlijk afkomstig was uit Buren. In het huis van de oud-president is namelijk het stadswapen van Buren aangetroffen. Buren is een prachtig oud stadje, rijk aan monumenten, zoals het Koninklijk Wees huis, thans gedeeltelijk ingericht als mu seum der Kon. Marechaussee, de driebeu- kige laat-gotische Herv. Kerk, de Huizer-of Kuilenburgse Poort en de prachtige muur huizen met de eeuwenoude synagoge. Hier is ook het museum De Boerenwagen geves tigd. De Stichting Nationale Contactcommissie Monumenténbescherming (NCM) organi seert op donderdag 3 juni a.s. in het Jaarbeurs-Congresgebouw te Utrecht een Nationale Monumentenstudiedag, gewijd aan het onderwetp: „Het monumentenbe leid na M 75. Wat nu? Waarheen?" Het programmma luidt: 9.30 u. Koffie 10.00 u. Welkomstwoord door de heer H. J. L. Vonhoff, voorzitter NCM 10.05 u. Terugblik op het Monumentenjaar 1975 door prof. dr. F. H. M. Grapperhaus, voorzitter van het Nationaal Comité M 75 10.15 u. „Het monumentenbeleid na M 75. Wat nu? Waarheen?" door de heer H. J. L. Vonhoff. 10.55 u. Koffiepauze 1 1.40 u. „De financiële problemen van de monumentenrestauratie" door de heer J. Jessurun, hoofddirecteur van de Rijksdienst v. d. Monumentenzorg. 12.30 u. Lunch 13.45 u. „Een nationale Maatschappij tot Stads- en Dorpsherstel'door dr. R. Hoe gen, voorzitter van de Bond Heemschut 14.15 u. Z.K.H. Prins Claus aanvaardt be noeming tot ere-voorzitter van NCM 14.35 u. „Behoefte aan chaos" doordr. D. Hillenius 15.00 u. Forumdiscussie onder leiding van de heer H. J. L. Vonhoff 16.00 u. Sluiting 16.05 u. Film. De kosten voor deelneming aan de studie dag bedragen 10,- p.p. Voor deelnemers bestaat gelegenheid aan te zitten aan een gemeenschappelijke lunch, waarvan de kos ten 12,50 (incl.) p.p. bedragen. Opgave voor deelneming aan de studiedag en aan de lunch kan uitsluitend geschieden door storting van de betreffende bedragen op postrekening 2966786 t.n. v. de Stichting Nationale Contactcommissie Monumen tenbescherming p/a Wassenaarseweg 220, Den Haag, onder vermelding van „Natio nale Monumentenstudiedag 1976" en het doel van de betaling, alsmede de naam en adres voor wie de betaling bestemd is. Dit is van belang voor de toezending van het pro gramma (tevens bewijs van toegang) en eventuele lunchbon. De girale betaling dient vóór 1 mei a.s. te geschieden. In verband met het beschikbare aantal plaat sen worden de inschrijvingen in volgorde van binnenkomst behandeld.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1976 | | pagina 8