Oud Gorinchemf bedreigd poort is destijds door de gemeente aan het Rijksmuseum in Amsterdam verkocht) dreigt te worden klem gezet en gedeva lueerd door etagebouw er vlak achter; bij elkaar vijf a zes lagen. Elk monument en zeker een stadspoort daterend uit de tachtig jarige oorlog, behoeft zijn eigen biotoop. Links: de Dalempoort Onder: Het pand Dalemstraat Gorinchemmers, die het wel menen met hun oude stadje, hebben zich in de afgelopen tijd ernstig bezorgd gemaakt over het bouwbe leid en het stadsvernieuwingsbeleid van hun gemeentebestuur. Met de wet in de hand hebben zij geprobeerd dat beleid om te bui gen, maar helaas is hun dat maar op één punt werkelijk gelukt. De geschiedenis van Gorinchem of Gorkum gaat ver in de geschiedenis terug. In de middeleeuwen beleefde het stadje, waaraan onverbrekelijk de naam van het roemruchte geslacht van de Van Arkels is verbonden, een bloeiperiode. Niet verwonderlijk, want het lag aan een knooppunt van waterwegen: de Linge en de Merwede. Het had uit dien hoofde ook een strategische betekenis. Tot het begin van de 15e eeuw was Gorinchem welvarend, met bierbrouwerijen, steenbak kerijen, lakenweverijen en drukbezochte veemarkten. In genoemde eeuw werd het middelpunt van de Hoekse en Kabeljauwse twisten en raakte het in verval. Het behield alleen z'n betekenis als vestingstad. In de tweede helft van de vorige eeuw leefde Gorinchem weer op en kwam er metaal- en scheepsbouwindustrie. Uit zijn verleden behield het enkele „historische" monu mentenen z'n vestingwallen. Sinds de grote verkeersbrug over de Merwede werd ge bouwd, ligt Gorinchem er een beetje verlo ren bij en dat is eigenlijk jammer, want het oude stadje heeft nog altijd kenmerken uit zijn vroege geschiedenis. Over de problemen waarmee men nu wor stelt schreef ons een van de bezorgde Gor- kummers, de heer C. v. d. Graaf. Hij ge waagt van verkrotting in de binnenstad, die des te erger wordt naarmate er meer nieuwe woningen gereed komen buiten de vesting. „Het inwonertal binnen de wallen is na de tweede wereldoorlog al meer dan gehal veerd. Door sloop zijn grote gaten gevallen, waarvan parkeerterreinen zijn gemaakt. Kortom de binnenstad heeft haar identiteit vooreen deel al verloren. Buiten de vesting zijn aan de westkant ontstellend hoge flat gebouwen verrezen, maar aan de oostkant bij het Gelderse dorpje Dalem en tegenover Woudrichem is de hoogbouw van 60 en 40 m hoog gelukkig door de grote verdien sten van de heer G. H. J. de Kroon via een beroep op de Kroon tot in hoogste instantie afgewezen. Maar nog zijn alle dreigende wolken niet overgedreven. De enige, over gebleven stadspoort uit 1600 (de Water- Een harde en hoge skyline achter zo'n rank poortje is een ontwaarding van het monu ment. Overigens achter een vestingwal be hoort geen etagebouw uit te steken." Men heeft geprobeerd de plannen van het gemeentebestuur ongedaan te maken. Slechts op één punt zijn B. en W. voorlopig in het ongelijk gesteld. Het op de lijst van beschermde monumenten voorkomende pand Dalemstraat 68 mag nog niet worden gesloopt. Dit pand heeft een uit de 17e eeuw daterende achtergevel, waarin een stenen kogel is ingemetseld. Volgens de heer v. d. Graaf en zijn medestanders zou dit pand gerestaureerd moeten worden. Het behoud van dit monument is nog geenszins zeker. De minister van CRM kan nog een sloop vergunning afgeven. Toen we van de klacht van de heer v. d. Graaf kennis namen, moesten we denken aan de kreet van Ton Koot: „Help ze ver pesten ons land." In Gorinchem schijnt er weinig meer te helpen te zijn. Jammer, heel jammer, want zo rijk zijn we werkelijk niet aan oude, karakteristieke vestingstadjes als Gorinchem, dat zo prachtig in het stromen- gebied van Linge en Merwede ligt. v.d.W.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1976 | | pagina 23