Heemschut in actie Glazen" doos in deze binnentuin in Am sterdam? Keurblok Amsterdam De commissie „Oude Stad" te Amsterdam heeft haar goedkeuring gehecht aan een ontwerp voor een uiterst moderne achter- aanbouw aan het complex van de Neder- landsche Middenstandsbank aan de Heren gracht. De bewoners van het keurblok He- rengracht-Amstel-Keizersgracht-Utrechtse- straat hebben hiertegen ernstige bedenkin gen: zij vinden het plan een schending van een bijzonder waardevol blok van de oude stad. In een brief aan de betrokken wethou der heeft Heemschut nu laten weten volle dig achter de bewoners te staan. De Bond: „De bedoeling van de grotendeels in glas ontworpen „doos" zou zijn om te bereiken dat deze visueel geen verband heeft met de bestaande bebouwing - om vooral deze his torische bebouwing geen geweld aan te doen Maar juist in de Amsterdamse keurblokken zijn de achtergevels zo heel erg belangrijk voor de waarde van het monu mentale geheel". Daarom ziet ook Heem schut een experiment met een glazen doos helemaal niet zitten. „In dit geval", vindt de Bond, „moet strikt de hand worden ge houden aan de bepaling in de bouwverorde ning die voorschrijft dat nieuwe bebouwing in overeenstemming moet zijn met het ka raktervan de oude stad.In dit geval was er bovendien eerst een ontwerp, dat paste bij de bestaande bebouwing. Pand te Dokkum De gemeente Dokkum wil aan de Wortelha ven een parkeerterrein aanleggen. Dit is een uitvloeisel van een destijds goedgekeurd be stemmingsplan - een plan dat Heemschut niet onder ogen heeft gehad, want anders zou de Bond zeker bezwaar hebben ge maakt. Dat bezwaar zou dan gericht ge weest zijn tegen het feit dat het pand Wor telhaven 25 gesloopt moet worden om par keren mogelijk te maken. Maar nu nóg vraagt Heemschut zich af of ér geen kans is om het pand te behouden, temeer omdat zónder het te slopen al voldoende ruimte voor parkeren ontstaat. Het gaat hier ten slotte om een zeer karakteristiek gebouw, dat waard is om op de monumentenlijst geplaatst te worden. De eigenaar van het pand is bovendien bereid om het te restaure ren. Vraag van Heemschut aan B en W van Dokkum: Doe hier wat aan. Problemen Oldebroek In de gemeente Oldebroek is op het ogen blik nogal wat gaande, dat Heemschut tot ernstig nadenken stemt. De indruk bestaat dat het college van B en W van goede wil is, maar de raad verwierp zijn voo.stel tot het instellen van een subsidieregeling voor her stel en vernieuwing van rieten daken. Heemschut in een brief aan B en W: „Wij betreuren dit zeer, omdat zich in uw ge meente nog veel oude boerderijen met rieten daken bevinden die in hun oorspronkelijke vorm in harmonie zijn met het fraaie land schap". Heemschut brengt B en W onder ogen dat het de moeite waard is karakteris tieke zaken, zoals de berkenbomen langs de Feithenhofweg en de waterput achter het pand Vreeweg 59, voor Oldebroek te be houden. Die put, die eigendom is van de gemeente en waarvan het mechanisme nog in redelijke staat verkeert, is destijds op last van de gemeente door de bewoners gegra ven in verband met de cholera-epidemie. Uit historisch oogpunt dus een „aardig" element. Bovendien, ook Oldebroek heeft de mogelijkheid een gemeentelijke monu mentenlijst te maken waarop dan vele mooie boerderijen kunnen worden geplaatst. Bomen te Amsterdam De Amsterdamse huidarts dr. G. A. Carol heeft in zijn gevecht om het behoud van drie kostbard bomen in de tuin van zijn woning aan de Keizersgracht van het Gerechtshof te Amsterdam gelijk gekregen. De bomen moeten, zo heeft het Hof in zijn arrest be paald, „onverkort" blijven staan. Daarmee vernietigde het Hof de uitspraak in kort ge ding van de president van de rechtbank, die op zijn beurt de buurman van dr. Carol, de kunstveilingen Paul Brandt, in diens eisen was tegemoet gekomen. In het vorige nummer van dit tijdschrift heeft u over deze „burenruzie" kunnen lezen. In het kort nog even: het ging om een geknotte linde van zo'n 150 jaar oud, een kastanje van 300 jaar en, last but not least, een beuk van 300 jaar. Alle drie kostbare elementen in een tuin, die een onlosmakelijk geheel vormt met dr. Carol's huis (beschermd monument). In het bijzonder de beuk springt eruit, omdat hij voor Amsterdam uniek is. Buurman Brandt vond echter, dat er met spoed diende te worden ingegrepen omdat hij last had van bladerafval en het feit dat de bomen teveel licht uit de directievertrekken wegnamen. Eisen van Brandt: de linde rooien, de kas tanje voorde helft van z'n kroon ontdoen en de beuk voör 1/7 besnoeien. De president van de rechtbank gaf buurman Brandt gelijk en eiste „onverwijlde voorzieningen". Dat wil zeggen: rooien en kappen. Het Hof ver mocht niet in te zien waarom er zo plotse ling en zo snel zou moeten worden ingegre pen in een situatie die al tientallen jaren onveranderd is. Het Hof bestreed dat het mogelijk zou zijn aan de eisen van Brandt te voldoen zónder uiteindelijk alle drie de bo men te vernietigen, zich daarbij beroepend op adviezen van experts. In feite zouden de door Brandt gevraagde ingrepen neerkomen op „vellen" van de bomen - en dat, terwijl. B en W van Amsterdam een kapverbod hadden opgelegd. Dit ook allemaal weer in het kort, omdat er tenslotte vele kanten aan een zaak als deze zitten. En verder Bij B en W van Heukelum heeft Heem schut bezwaar aangetekend tegen het ver lenen van een vergunning voor de bouw van twee woningen aan de Zuiderlinge- dijk te Spijk, waarvoor in één geval een Saksische hallenboerderij zou moeten sneuvelen. Heemschut heeft GS van Noord-Brabant meegedeeld dat hij z'n nog bestaande be zwaren tegen het ontwerp-bestem- mingsplan „Uilenburg 1" van de ge meente Den Bosch handhaaft. B en W van de gemeente Wouw is ge vraagd grote zorgvuldigheid te betrach ten als de bouw van een nieuw raadhuis aan de Markt doorgaat, opdat de harmo nie van dit plein niet wordt geschaad. Provinciale Staten van Noord-Holland is gevraagd mee te werken aan het zoeken van een bestemming voor het markante landhuis „Kareol" te Aerdenhout, opdat dit gebouw behouden blijft.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1976 | | pagina 22