Plan Utrecht „Hoewel op zichzelf een bouwhoogte van 18 m toelaatbaar kan worden geacht, heb ben wij bezwaar tegen deze bouwhoogte direct achter de bebouwing van de Be- muurde Weerd WZ", aldus Heemschut in een reactie op het bouwplan Oudenoord van de gemeente Utrecht. Wanneer de gevels van de Bemuurde Weerd zich als het ware projecteren tegen de hoge, nieuwe bebou wing verliezen zij hun zo kenmerkende ruimtelijke werking en daarom vindt Heem schut dat gezocht moet worden naar een architectuur, waarbij de maximale hoogte van de nieuwe bebouwing eerst geleidelijk verder achter de Bemuurde Weerd wordt bereikt. Dan is er nóg een punt. De Bond vindt een hoekbebouwing met in- en uitrit ten van een parkeergarage voor 162 auto's aan de Bemuurde Weerd ontoelaatbaar, gewoon omdat de Weerd met z'n oude sluisje en kade zo'n grote verkeersdruk niet kan hebben. Mogelijk zou de Bemuurde Weerd zelfs in z'n geheel de kwalificatie van beschermd stadsgezicht kunnen krij gen. Zeeburg-Schellingwoudé Bij de raad van Amsterdam heeft Heem schut bezwaren ingediend tegen het ontwerp-bestemmingsplan Zeeburg- Schellingwoude. Zo vindt de Bond het veel te vroeg om nu al een brede strook grond te reserveren voor het z.g. bqogkanaal, dat nog volledig ter diskussie staat en - volgens de toelichting - eerst in de verre toekomst tot stand kan komen. Zo'n reservering al leen al heeft al gauw nadelige effecten op het landschap. Daar komt bij dat, als het kanaal er ooit komt, het de Durgerdammer- dijk op een gevoelige plek zal doorsnijden en vervolgens een prachtig stuk van het in middels beschermde Waterland zal opeisen. Met een eventuele doorsnijding van die zelfde Durgerdammerdijk ten behoeve van een bouwdok voor tunnelsegmenten is Am sterdam ook al te vlot, vindt Heemschut. Tenslotte staat nog helemaal niet vast of in de ringweg om Amsterdam bij Schelling- woude een brug dan wel een tunnel komt te liggen. Bezwaren heeft Heemschut ook tegen de realisering van een manege in het plangebied, tegen een rioolwaterzuiverings installatie met een toegestane bouwhoogte van 30 m en tegen een horecabedrijf met eventueel dezelfde hoogte. Vraag van de Bond: Zijn er nu geen andere oplossingen mogelijk? Kan het karakter van het gebied rond Zeeburg en Schellingwoude (een open gebied) niet blijven? Kerk Hengelo Heemschut heeft B en W van Hengelo laten weten er blij mee te zijn dat zij, zo enigszins mogelijk, het behoud van de hervormde kerk aan de Deldenerstraat willen nastre ven. Het gaat hier om een z.g. waterstaats kerk die, behalve door haar architectuur, ook opvalt.door haar ligging juist tegenover de Pastoriestraat waar zich de oudste nog aanwezige huizen van Hengelo bevinden. Heemschut adviseert B en W om zo spoedig mogelijk een voorbereidingsbesluit te ne men voor het gebied waarin de kerk staat, om op die manier ongewenste ontwikkelin gen tegen te kunnen gaan. Bovendien valt te overwegen een gemeentelijke monumenten lijst op te stellen. Ook daarmee kan een zekere bescherming van karakteristieke panden worden bereikt. De raad van Hen gelo heeft inmiddels het voorbereidingsbes luit genomen. T&»- v-iAi-iSriaj Te bebouwen ruimte in Dordrecht Bouwplan Dordrecht Dordrecht heeft een plan op tafel gelegd voor de bebouwing van de open ruimte langs de Merwedekade. Het gaat hier om een gat in een oud binnenstadsgebied. Ener zijds is Heemschut er blij mee, zo heeft de Bond B en W van Dordt laten weten, dat het gat wordt opgevuld, anderzijds worden be zwaren aangevoerd. Die bezwaren gelden in het bijzonder het feit, dat in het ontwerp te weinig aansluiting is gezocht bij het karak ter van de omgeving - een aansluiting die Heemschut ziet in: het volgen van de be staande rooilijnen, het toepassen van een gevarieerde bouwhoogte die de hoogte van de bestaande bebouwing benadert, het her kenbaar maken in de nieuwe bebouwing van de in het gebied voorkomende perceelbreed te, het maken van hellende daken en het afdekken daarvan met keramische pannen, het toepassen van gevelmaterialen die ter plaatse voorkomen en het geven van een gevarieerde bestemming aan de nieuwe be bouwing in de vorm van woningen op de etages en winkels, ateliers en kantoren op de begane grond. Het Dordtse plan wijkt nogal van deze inzichten af: getrapte rooilijn, geen variatie in de bouwhoogte, bebouwing te hoog, platte daken en geen variatie in de bestemming op de begane grond. Heem schut vraagt B en W dan ook alsnog de door de Bond gegeven uitgangspunten in het plan te willen verwerken, „omdat anders ernstig afbreuk zal worden gedaan aan het karakter van de omgeving". Dijk te Brakel Het in 1861 gebouwde, voormalige raad huisje van Brakel en vier aanpalende pan den zullen als gevolg van de dijkverzwaring tóch van het oude en vertrouwde toneel ver dwijnen. Het gaat hier om het enige, nog gave stuk van de kom van Brakel en er is hard geknokt om het te behouden. Deze actie kwam vooral van de kant van de Stich ting Dorp en Landschap Bommelerwaard, gesteund ook door Heemschut. Voor hen is echter de slag verloren, nu Provinciale Sta ten van Gelderland met 35 stemmen voor en 26 tegen hebben besloten niet meer terug te komen op het besluit van GS om bij het raadhuisje de dijkverzwaring aan de bin nenkant van de dijk uit te voeren. Daarmee is ook over dit karakteristieke stukje Brakel, dat van z'n 175 dijkwoningen er uiteindelijk 40 zal overhouden, definitief het doek ge vallen - dat allemaal als gevolg van de ver sterking van de Waaldijk. Hiervoor had de Stichting Dorp en Landschap Bommeler waard voor het gevoelige punt bij het raad huisje een alternatief op tafel gelegd, dat technisch wel degelijk had kunnen worden uitgevoerd. Zal van het oude Brakel langs de dijk niet veel heel blijven, voor andere plaatsen en punten in de Bommelerwaard is er in zoverre een lichtpunt dat de Stichting Dorp en Landschap nu dan toch samen met de dijkgraaf aan tafel zit om de diverse mo gelijkheden door te praten en te bekijken. Zou er toch een kentering komen in het beleid? Dit verdwijnt in Brakel.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1976 | | pagina 21