Heemschut in actie t Plein te Amsterdam „Wij betreuren het ten zeerste dat het initia tief om de open plek naast de Wijde Kerk steeg op zinvolle wijze te bestemmen en te bebouwen tot op heden zelfs niet door een reactie van uw zijde werd gehonoreerd", aldus Heemschut in een kritisch gestemde brief aan B en W van Amsterdam. Het gaat erom dat van verschillende zijden pogingen worden ondernomen om het Oudekerks- plein nieuw leven in te blazen (en Heem schut staat daar volledig achter). In dit sta dium is dat temeer belangrijk, nu de restau ratie van de Oude Kerk met de daar tegen aan geplaatste huisjes grotendeels is vol tooid. Juist daarom is het dringend nodig dat de omringende bebouwing wordt aangepakt - een bebouwing die op diverse punten een troosteloze aanblik biedt. Nu ligt er een plan om het vrij grote gat naast de Wijde Kerk steeg op te vullen met een bijna geheel on dergrondse parkeergarage ten behoeve van de Effectenbeurs, en dit dan in combinatie met een gebouw voor de Zusters Augusti- nessen van Sint Monica. Heemschut vindt dit een goede oplossing, als tenminste wordt uitgegaan van een gevarieerde vormgeving die aansluit bij het oude. Ook het autovrij maken van het overigens intieme Oude- kerksplein kan een bijdrage leveren aan de rehabilitatie van dit belangrijke stadsge zicht. Alleen, B en W van Amsterdam laten niets van zich horen Gat aan Oudekerksplein te Amsterdam. Hitlandgebied Destijds heeft Heemschut B en W van de gemeente Nieuwerkerk aan den IJssel ge vraagd iets te ondernemen om vier oude steenbakkersovens (monumenten) en een uit 1892 daterende, nabij gelegen woning te Hitland van verdere verpaupering te redden. B en W antwoorden dat zij met Heemschut van mening zijn „dat het gebied waar de ovens en de woning staan een uitzonderlijk mooi plekje aan de IJssel vormt, dat alles zins aanbeveling verdient om bewaard te worden". Omdat verder uitstel van restau ratie juist de ovens zal treffen, hebben B en W het Recreatieschap Hitlandbos gevraagd met initiatieven te komen en bij het herstel de woning te betrekken. Dit Recreatieschap Hitlandbos is een „co-produktie" van de gemeenten Nieuwerkerk aan den IJssel en Capelle aan den IJssel, met als taak de re creatieve ontwikkeling van het 450 ha grote Hitlandgebied, waarbij overigens het agra rische element blijft bestaan. Een vraagpunt vormt op dit moment de toekomstige be stemming van het buitendijkse gebied, waar de exploitant van het Recreatiecentrum Hit land (een camping voor sta-caravans) enige huizen voor permanente bewoning zou wil len bouwen om iets van de voor zijn reke ning komende kosten van een zeer kostbare oeverbeschoeiing terug te halen. Men is daar nog niet uit, en het lijkt B en W - zo berichten zij Heemschut - op dit moment niet gewenst al een uitspraak over het bui tendijkse gebied te doen. Kerk te Hilversum „Naar onze mening zou gezocht moeten worden naar een veel rustiger, pretentieloze architectuur terwijl in het ontwerp rekening zal moeten worden gehouden met een goede verhouding tussen toren en kerk. Zelfs een modem gebouw zou denkbaar zijn, mits zeer goed aangepast aan de „omgeving" Dit schrijft Heemschut de Gemeentelijke Welstandscommissie te Hilversum, naar aanleiding van de plannen om de enige jaren geleden afgebrande Grote Kerk te herbou wen Deze plan nen gaan uit van een gebouw in de 19e-eeuwse neo-renaissance stijl - de stijl die het vroegere gebouw had. Heem schut vindt deze oplossing zeker niet onaar dig, maar meent toch dat het voorgestelde kerkgebouw niet voldoende in overeen stemming is met de bestaande, gerestau reerde toren: het gebouw zal te dominerend zijn ten opzichte van de betrekkelijk kleine toren. Daarbij realiseert Heemschut zich dat de acht ton, die inmiddels bijeen zijn ge bracht voor de herbouw, duidelijk zijn be doeld voor een kerk in de vroegere stijl. En dit wordt opgeknapt. Herberg Uitgeest De voormalige herberg „De Swaen'" te Uitgeest wordt, zoals het er nu uitziet, niet gesloopt. Het pand, dat op de monumenten lijst staat en eigendom is van de gemeente, was inmiddels dermate in verval geraakt dat het ernstig met sloop werd bedreigd. Heem schut heeft er veel aan gedaan om die drei ging op te heffen: eerst met een brief aan de raad en in het allerlaatste stadium, toen de raad over het lot van de oude herberg moest beslissen, met een telegram. Daarin zegde de Bond toe acties bij de Rijksdienst voor de Monumentenzorg te zullen ondernemen, om restauratie op gang te krijgen. De raad heeft op dit alles gereageerd met het besluit om het pand niet voor afvoering van de monumentenlijst voor te dragen en dus om het van sloop te redden. In de raad is Heem schut veel dank betuigd voor z'n inzet. In middels heeft CRM subsidie toegezegd voor herstel van de voor het dorp beeldbepa lende herberg. Kerk te Dieren Als de raad van de gemeente Rheden ermee akkoord gaat zal de Mariakerk te Dieren, met toren, op zeer korte termijn worden gesloopt. „Als dat gebeurt", zo heeft Heemschut de raad laten weten, „zal het jaar 1976 de geschiedenis ingaan als het jaar waarin het gemeentebestuur van Rheden het stedebouwkundig silhouet van Dieren door afbraak van kerk en toren heeft verkracht". Een brok 19e-eeuwse architectuur zal dan voor altijd verloren zijn. Heemschut: „Over enige decennia al zullen uw opvolgers zich mogelijk vertwijfeld afvragen hoe het moge lijk is geweest dat een dergelijk ingrijpend besluit werd genomen en of niet op een meer verantwoorde wijze en met gebundelde krachten afbraak voorkomen had kunnen worden". Draait het in Dieren uit op een drama, of is er wellicht nog een kans dat althans de toren blijft staan?

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1976 | | pagina 20