voelige klap, toen het kanaal van het IJs- selmeer naar Alkmaar werd verbeterd. Zou daarop nu wèèr een klap moeten volgen door een aardige brug te slopen? Wat blijkt inmiddels: dat het Hoogheemraadschap zich op vervanging van deze brug is gaan beraden op grónd van uitdrukkelijke wensen van het gemeentebestuur van Ursem, dat de brug te licht vindt voor de huidige verkeers lasten. Vandaar dat er nu een brief van Heemschut is uitgegaan naar B en W van deze gemeente, waarin de Bond zich af vraagt of het verkeer in Rustenburg wel zo druk is dat zo'n grote ingreep als het slopen van de oude en het bouwen van een nieuwe brug verantwoord is. Hoe het zij, Heem schut stelt voor het verkeer eerst eens te tellen en dan te bekijken of wellicht kan worden volstaan met herstel van het brug dek dan wel met een kleine verbreding van de bestaande ophaalbrug. B en W hebben laten weten dat zij in overleg zullen treden met het Hoogheemraadschap. Plan Bloemendaal „Bij realisering van deze woonwijk zal een nu nog aantrekkelijk gebied verloren gaan, terwijl door de hoge bebouwingsdichtheid een grote druk op de wegen zal ontstaan". Dit is het oordeel van Heemschut over het ontwerp-bestemmingsplan „Vogelen zang-Oost" van de gemeente Bloemendaal. Het plan voorziet in de bouw van zo'n 350 woningen. In de ogen van de gemeente zijn die nodig om de achteruitgang in het inwo nertal op te vangen. Heemschut stelt daar tegenover dat een dergelijke teruggang niet noodzakelijk hoeft te leiden tot een kunst matige stimulering van de bevolkingscij fers, tenzij de achteruitgang ernstige gevol gen heeft voor bij voorbeeld scholen, win kels en andere voorzieningen. Zou Bloe mendaal niet moeten overwegen dat het, mede ter bescherming van het landelijk ge bied, niet verder moet groeien? Vraag aan de raad. Stal bij 't Woudt De gemeente Schipluiden heeft een aan vraag in behandeling voor de bouw van een rundveestal met daarbij twee dienstwonin gen. Uitvoering van dit plan zou, aldus Heemschut in een bericht aan B en W, een ernstige ingreep betekenen in zowel het vlakke polderland als op het beschermde dorpsgezicht 't Woudt: wat schaal en vorm geving betreft past het voorgestelde com plex daar gewoon niet, en dat teminder om dat het juist in de mooiste gezichtshoek op het beschermde dorpsgezicht komt te staan. En dat dorpsgezicht van 't Woudt is in de ring Den Haag - Delft - Schiedam - - Vlaardingen - Maassluis een van de zeer zeldzame, nog gave plekjes. Op grond van welstandsadvies vraagt Heemschut B en W om samen met de indiener van het plan naar andere oplossingen te zoeken, bij voorbeeld door grondruil zodat het nieuwe bedrijf op een minder kwetsbare plek gebouwd kan worden. En laat het dan een bedrijf zijn dat qua architectuur past in het landschap. Kost dit alles de indiener extra geld, dan moet de overheid, zo vindt Heemschut, daar een op lossing voor zien te vinden. Hier moei in Buren de school komen. School te Buren Heemschut blijft het met Buren (Gld) on eens over het plan voor de bouw van een nieuwe openbare lagere school aan de Mo lenwal-een plan dat de gemeente nu van de grond wil tillen via toepassing van artikel 19 van de Wet pp de Ruimtelijke Ordening. Heemschut in een brief aan B en W: „Hoe wel de vormgeving van de school op zich zelf veel verdienste heeft en duidelijk ge tracht is hier massaliteit te vermijdenzal dit bij uitvoering niet het gewenste resultaat hebben omdat de vormgeving (gevelbehan deling) niet aansluit bij de bestaande be bouwing. De te bebouwen oppervlakte is veel te groot voor het bestaande, gevoelige gebied. Temeer geldt dit waar ook nog re kening is gehouden met uitbreiding van de school". Het effect zal dan zijn dat, ruimte lijk gezien, het molenhuis en de panden Zoetendaal 1 en 3 (alle drie monumenten) in de verdrukking komen. Deze panden grens den in het verleden aan open groen, en wa ren ermee in evenwicht. Heemschut tot B en W: „Men zal de durf en de visie moeten hebben om dit gebied open te laten en geen steenmassa te laten ontstaan waarachter de oude gevels verdwijnen." Bovendien kan bebouwing in de vorm van een school een precedent scheppen voor verdere „opvul ling" van nu nog open erven. Panden Diepenheim B en W van Diepenheim delen Heemschut, dat zich ongerust had getoond over de ont wikkelingen rond raadhuis en postkantoor, mee dat deze panden niet onmiddellijk wor den bedreigd. Weliswaar wordt aan het Looiersplantsoen een nieuw raadhuis ge bouwd, maar tegelijk krijgt het oude raad huis een flinke opknapbeurt. Na restauratie zal het oude gebouw door Gemeentewerken in gebruik worden genomen, terwijl het be schikbaar blijft voor het voltrekken van hu welijken en andere passende functies. Wat het oude postkantoor betreft: dat bestaat uit twee bewoonde huizen en een gedeelte, dat nu door de PTT is verlaten maar bij de gemeente dit jaar nog een tijdje in gebruik komt. In plaatsing van dit pand op de mo numentenlijst ziet Diepenheim weinig heil. Hierbij verwijzen B en W naar het feit dat de Rijksdienst voor de Monumentenzorg al tien jaar een voorstel in voorbereiding heeft om de omgeving van de Diepenheimse wa termolen aan te wijzen als beschermd dorpsgezicht, „en die aanwijzing heeft nog niet plaatsgehad". Centrum Den Haag „Helaas moeten wij constateren dat de voorgestelde plannen voor het gebied rond om de Nieuwe Kerk aan het Spui niet ge tuigen van de uiterste zorgvuldigheid die bij de verdere ontwikkeling van de historische binnenstad betracht zal moeten worden". Dit schrijft Heemschut aan de raad van Den Haag, naar aanleiding van het schetsplan Centrum Zuid-Oost. De Bond vindt dat, hoewel de architectuur van de toekomstige bebouwing aan de Gedempte Gracht op zichzelf bepaalde kwaliteiten heeft, er op deze plek nauwelijks is gezocht naar aan passing bij de omgeving. Dan gaat aan de Amsterdamse Veerkade straks een deel van het historische stadspatroon verloren door het wijzigen van de rooilijn aan de Krane- straat, waardoor de oude doorkijk naar de Nieuwe Kerk komt te vervallen. Aan de Amsterdamse Veerkade is een parkeerga rage gepland, maar het plan hiervoor wekt nauwelijks de verwachting dat het gat in de gevelwand daarmee op een verantwoorde wijze wordt opgevuld. Rest de ruimte voor de Nieuwe Kerk (Turfmarkt/Houtmarkt). Met deze ruimte moet wel uiterst zorgvuldig worden omgesprongen. In het terugbrengen van water op de Turfmarkt ziet Heemschut een goed uitgangspunt, terwijl een even tueel aan de Houtmarkt te situeren cultuur paleis ook een in vele opzichten positieve bijdrage kan leveren.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1976 | | pagina 19