Heemschut in actie Buitenplaats Maarssen In het plangebied Vechtoever-Noord van de gemeente Maarssen ligt de buitenplaats „Cromwijck", die al jaren in gebruik is bij een stofzuigerfabriek. Heemschut betreurt dit ten zeerste. De Bond vindt, dat met alle middelen geprobeerd moet worden de zeer gedevalueerde buitenplaats weer een waar dig karakter te geven - een karakter, dat overeenstemt met de hoofddoelstelling van het bestemmingsplan: behoud van het ka rakteristieke en, waar mogelijk, versterking daarvan. In hetzelfde bestemmingsplan is echter ook voorzien, dat de stofzuigerfa briek ter plaatse van „Cromwijck" mag uitbreiden. Heemschut tot B en W van Maarssen: sta dit niet toe, maar probeer de fabriek aan een ander terrein te helpen en dan bij voorkeur in het industriegebied langs de spoorlijn. „Cromwijck" zou dan de be stemming van „buitenplaats" kunnen krij gen, met de mogelijkheid er iets passends van te maken. Een tweede, doch minder aantrekkelijke mogelijkheid zou zijn het bewuste terrein te verdelen: achter de fa briek en voor Huize Cromwijck. Kortom, het is in de ogen van Heemschut de moeite waard om in dit geval te trachten te komen tot een verrijking van het karakter en de sfeer van het Vechtgebied. Huis te Zeist In Zeist staat het pand „Livland" oftewel Huize „Lommerlust". Het is een 18e- eeuws, gepleisterd huis met in de midden partij een uitgebouwde koepelkamer. Het is een (beschermd) monument bovendien. Dat neemt allemaal niet weg dat boven „Liv land" donkere wolken hangen, nu een aan nemer al een eind op weg is om het huis in handen te krijgen, met de bedoeling om het vervolgens te slopen en er een kantoorge bouw voor in de plaats te zetten. Om dit te bereiken zal er een verzoek moeten komen om het pand van de monumentenlijst afge- Livland'te Zeist 72 L voerd te krijgen. Heemschut heeft daarop al bij voorbaat ingehaakt door B en W van Zeist en de Rijksdienst voor de Monumen tenzorg te vragen niet op een dergelijk ver zoek in te gaan. De gemeente zal dat ove rigens ook niet doen, omdat zij met Heem schut van mening is dat het huis moet blij ven. Na restauratie zou het dan weer voor bewoning geschikt kunnen worden ge maakt. Raadhuis 's-Gravenzande De raad van de gemeente 's-Gravenzande heeft besloten een nieuw raadhuis te bou wen en wel achter het nu bestaande. Daar mee volgde de raad het pleidooi van Heem schut. In zijn overwegingen ging de Bond ervan uit dat 's-Gravenzande in het bezit is van een fraaie dorpskern met veel histori sche bebouwing. De gemeente is zelf bo vendien zeer actief als het erom gaat dit aantrekkelijke beeld in stand te houden. Tegen deze achtergronden zag Heemschut de bouw van een nieuw raadhuis aan het Marktplein niet zitten, omdat dan het stra- tenverloop zou moeten worden verminkt terwijl een tiental panden, die allemaal nog goed zijn, zou moeten worden gesloopt. Daarom koos de Bond voor nieuwbouw achter het huidige raadhuis (monument). Er is daar voldoende ruimte voor de noodzake lijke uitbreiding. De architectuur hiervan kan harmoniëren met het oude raadhuis. En wat ook belangrijk is: in de combinatie van oud en nieuw kan het oude raadhuis blijven functioneren. Met 14 stemmen voor en 3 tegen koos de raad voor de door Heemschut geadviseerde oplossing. Pand te Amsterdam Voor het pand Honthorststraat 9, op de hoek van de Honthorststraat en de Paulus Potter straat te Amsterdam, is de dreiging nog geenszins van de lucht. Er is sprake van dit in de ogen van Heemschut waardevolle pand te slopen om kantoorbouw mogelijk te maken. Dat zou tegelijk een verarming voor het Museumplein betekenen. Heemschut is daarop in actie gekomen, met primair de vraag aan de minister van CRM om het pand op de monumentenlijst te zetten. De.minis ter bericht nu dat hij met de Rijkscommissie voorde Monumentenzorg van mening is dat Honthorststraat 9 niet voor plaatsing op de lijst in aanmerking komt. Naar het oordeel van de Rijkscommissie (en haar advies wordt dus door de minister gevolgd) gaat het om een pand dat in het oeuvre van archi tect Van Gendt niet van bijzondere kwaliteit is en zelfs enigszins onevenwichtig van ar chitectuur. Nu toch een kantoorgebouw? Of ziet de gemeente Amsterdam geëigender mogelijkheden, in bij voorbeeld een functie in de sociaal-culturele sfeer? Zak van Hauwert Weg Nibbixwoud Vindt Heemschut enerzijds dat bij de ruil verkaveling „De Vier Noorder Koggen" veel aandacht wordt besteed aan het behoud van het landschapsschoon, anderzijds heeft de Bond tegen bepaalde punten ook wel enige bezwaren. Die gelden speciaal de plannen voor de Zak van Hauwert: een smalle weg met bomen en bochten die kans maakt verbreed en doorgetrokken te worden (een doortrekking naar Wervershoof). Die ontsluiting zal vooral van belang zijn voor het plaatselijk agrarisch verkeer. Maar heeft men het daarmee gehad? In een brief aan B en W van de gemeente Nibbixwoud stelt Heemschut dat, als de weg aanmerkelijk wordt verbreed, dit verkeersaantrekkend werkt en in dat geval het gevaar groot is dat de Zak van Hauwert als sluipweg gaat fun geren tussen de Markerwaardweg en de rijksweg Hoorn-Afsluitdijk. En wie zitten dan met de problemen? De omwonenden die de weg nodig hebben en om die proble men helemaal niet vragen. Brug te Rustenburg Enige tijd geleden schreef Heemschut het Hoogheemraadschap van de Uitwaterende Sluizen te Edam een brief, naar aanleiding van plannen om de ophaalbrug in Rusten burg te vervangen door een moderne hef- brug met een bredere rijbaan. Al eerder kreeg het karakteristieke Rustenburg (een historisch knooppunt van wegen) een ge-

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1976 | | pagina 18