Werkstuk van Hans't Mannetje als expositieruimte in gebruik genomen, van elders worden andere typerende panden gehaald en herbouwd - dat alles binnen één complex dat niet losstaat van het dorp maar, integendeel, er integraal onderdeel van uit maakt. Is er voor een museum nog iets be ters denkbaar? Een historisch, maar levend element dus in een gemeenschap van vandaag. Opvallend trekje: de Warffumers praten niet zozeer over „het museum", maar veel eerder over ,,'t hoeske van Koba", een oude herberg waar alles is zoals het eens was. Daarmee is voorde bewoners, bij wijze van spreken, het museum ten voeten uit getekend. Een Gro ninger, die het kan weten (voelen), zei tegen me: „Het gaat niet om de baksteen, ook al ziet die er weer netjes uit. Het gaat om de mensen, om Koba". Breede Het buurtje Breede: dat oude kerkje, de oude school, de borg „Breedenburg", de lange, imposante schuren van de boer, het verwarmde openluchtbad, de camping en, niet te vergeten, de duiventil die als een van de weinige in Nederland op de monumen tenlijst staat - bij elkaar een kombinatie waarin vroeger en nu elkaar vinden. De burgemeester: „We hebben ook wel iets voor met Breede. Op de borg worden nu al conferenties gehouden, maar de accommo datie is nog te beperkt". Wat dan? Men zou de grote boerderij, die ernaast staat, willen kopen om er een com pleet studie- en conferentie-oord van te ma ken. Dat is niet niks, en kan dat? Burge meester: „We hebben een onderzoek inge steld, en dat heeft uitgewezen dat er be hoefte aan zoiets bestaat - zo rustig in de periferie van de stad Groningen. Het gaat er nu om geïnteresseerden te vinden die met ons mee willen doen. Ze zijn er", en meer zegt Kloosterboer niet. Maar ër staat wél vast dat ook het kleine Breede niet ten dode is opgeschreven. Met de burgemeester door Warffum en Breede. Langs de kerkpaden in Warffum (,,er moet hier en daar nog wet iets worden opgeknapt"naar de hervormde kerk die volop in restauratie is dominee heeft hier met de helm op gepreekt om te laten zien hoe slecht het er voor stond. Heeft geholpen" door het museum en langs de prachtige oude pastorie die gered is, met respect, door iemand uit de stad. En in Breede: naar de borg Breedenburg zonder ,,chl"als het in Groningen kort kan maken we 't niet lang") en naar het zwembad met camping (,,een last voor deze arme gemeente, maar er zitten recreatief mogelijkheden in"). Dat is Warffum. Verweg en toch, als het om de mens gaat, vlakbij. Klein en toch groot. GW De tuingevel van Kerkstraat 61 in Amster dam, van het Technisch Bureau Beuker, heeft een bijzondere kroonlijst gekregen. De beeldhouwer Hans 't Mannetje kreeg de op dracht, ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan van het bureau Beuker, de ontbre kende kroonlijst voor de tuingevel te ma ken. Het prachtige werkstuk is vervaardigd naar het 18e-eeuwse schilderij van de Haar lemse meester Keun, welk schilderij in het Rijksmuseum in Amsterdam hangt. De in grenehout gehakte, ongeveer 11,5 meter lange kroonlijst is in ca. zes maanden voltooid. De vorige maand is de kroonlijst, onder grote belangstelling, ook van de zijde van de Bond Heemschut, dooreen kraan, in vijf elementen vanuit de Kerkstraat over het dak heen, op de gootlijn gehesen. Het schilderij van Keun (Rijksmuseum) diende als uitgangspunt voor de kroon lijst van Kerkstraat 61Amsterdam Detail van de nieuwe kroonlijst voor Kerkstraat 6!Amsterdam, vervaardigd door Hans 't Mannetje Een volledig overzicht van de nieuwe kroonlijst.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1976 | | pagina 17