Hoe nu verder? Je kunt als gemeentebestuur wel van alles (en nog wat) willen, maar hoe denkt het dorp erover? Kloosterboer: ,,Als we met een plan ko men, dan is dat in eerste instantie een praat-plan. We praten erover met een com missie uit de burgerij. In diediscussie met een al komt natuurlijk dè vraag naar voren: de gemeente wil nu wel eisen (eventueel vergaande eisen) gaan stellen, maar wat staat daar voor de burger tegenover? Voor ons, als gemeente, ligt die vraag trouwens nog wat anders: wij vinden dat, als we eisen stellen, er inderdaad iets tegenover moet staan, maar hoe kunnen we dat?" Of an ders: Warffum wil wel, maarWarffum heeft geen geld. De burgemeester: „Laat ik een voorbeeld noemen. Iemand hier in het dorp heeft een winkelpand dat hij van de hand wil doen, omdat hij z'n zaak opheft. Voor die man is het verweg het aantrekkelijkst om dat pand ook als winkelpand te verkopen, zodat een ander er wat mee kan doen. Nu zegt de gemeente: eigenlijk was een winkel op dat punt toch al niet zo geschikt en dus moesten we er maar een stokje voor steken. Dat past beter in ons beleid voor de kom. Wonen is daar beter. Op dat moment is hetzelfde pand een stuk minder waard, en wie vergoedt dat de eigenaar?". Hetzelfde geldt als het om restaureren sec gaat. De eigenaar kan zeggen: voor mij is het zo goed genoeg, maar dan komt de ge meente met haar visie op de kom die zegt: wij vinden dat toch passender. Klooster boer: „De Rijksdienst voor de Monumen tenzorg zou er voor voelen Warffum tot beschermd dorpsgezicht te verklaren. Dat juichen we toe. Maar dan moet er wel geld komen om de burgerij te steunen", waarbij de burgemeester duidelijk laat voelen dat die burgerij ook nu al heel wat doet om, in het algemeen, de huizen goed te onderhou den. Museum Een stuk bescherming van het gezicht is en wordt al gerealiseerd door en in de vorm van de Stichting Het Landbouwkundig, Oud- 70 heidkundig en Kunstminnend Museum „Het Hogeland". Dit museum bestaat al een jaar of vijftien en groeit sterk. Warffum steunt van harte, en schenkt graag facilitei ten: niet alleen om Warffum zelf, maar om dat men zoals overal in de streek houdt van Het Hogeland. Dat land, waar iets van moet blijven. Het museum ,,Het Hogeland" is dan ook duidelijk een streekmuseum dat zijn doel stellingen als volgt omschrijft: Ihet verza melen, conserveren, restaureren en ten toonstellen van roerende zowel als onroe rende uitingen van de plattelandscultuur in de ruimste zin van het woord van Gronin gen, speciaal Noord-Groningen, uit het ver leden, teneinde de hedendaagse mens op instructieve en recreatieve wijze in contact te brengen met de wijze van leven van het voorgeslacht en 2) het organiseren van tentoonstellingen, speciaal ten behoeve van de bevolking van Noord-Groningen, van zowel oude als mo derne uitingen van kunst en kunstnijverheid van algemeen educatieve waarde. Aanteke ning: het museum ,,Het Hogeland" houdt 8. Breede: Duiventil (monument), borg en boerderij. Warffum wil hier veel meer mee. 9. Ander voorbeeld van Noordgroninger plannen: een boerderij waar Ten Boer z'n gemeentehuis van wil maken. Foto's Dirk van der Veen zich nadrukkelijk niet bezig met het verza melen van voorwerpen die betrekking heb ben op de bewoners en de bewoning van borgen en andere adellijke huizen van Noord-Groningen - dit, om de musea op de Menkemaborg en de Borg Verhildersum niet dwars te zitten. „Het Hogeland" beslaat op de terp van Warffum zo'n anderhalve hectare wat in houdt: een verzameling karakteristieke panden met een schat aan oude gebruiks voorwerpen en klederdrachten uit de streek. Deels dus een openluchtmuseum, dat het originele gezicht van Warffum sterk mede bepaalt. Panden die er staan, zoals een zeer oude lagere school, worden opgeknapt en

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1976 | | pagina 16