Warffum werkt aan het eigene Waar het ons om gaat is dat we het beeld van Warffum, zoals dat nu is, willen vasthouden. Dat wil niet zeggen dat er niet gebouwd of verbouwd mag wordenMaar als dat dan wel gebeurt; dan moett aangepast zijnNeem nu het nieuwe postkantoorDaar hebben we natuurlijk niets tegen, maar we zeggen erbij: Jullie willen bouwen? Best, maar geen plat dak. Platte daken zijn niet eigen aan Warffum. En dus komt er een kap op". 7x3 gaat dat in Warffum, en de man die in dit verhaal een centrale rol speelt is burgemees ter Aijolt Kloosterboer. Hij dankt zijn naam aan de voorvaderlijke boerderij in Heiliger- lee die gegrondvest is op de resten van een oud klooster. De boerderij staat er nog, al leen, boer Aijolt is weg. Hij moest weg, vijf jaar geleden. Sindsdien werkt hij als eerste burger op het erf van de gemeente Warffum Hij doet dat met veel plezier. Hij houdt van het Groninger land en z'n historie, zoals die spreekt uit de voorname borgen, de mach tige graanschuren, de rode huisjes langs de stille dijk en het welhaast in zichzelf ge keerde landschap. Maar als Groninger is hij ook realist, en dat blijkt als hij zegt: „Er is al veel waardevols verloren gegaan, hier in de streek. In Warffum nu geen brokken meer". Centrum Over dat Warffum. Het ligt vlak onder de kust van het Groninger Wad: een typisch Gronings terpdorp, met de kerk in het mid- 68 den en nog altijd drie originele smalle kerk- paden naar de voet van de wierde - paadjes, ongeschikt voor auto's maar (juist daarom) intiem om te wonen. De wierde, eens op geworpen tegen het woeste wad, is royaal van afmeting en beslaat 14 hectare. Vlakbij ligt nog een terp. Die van het buurtschap Breede, met daarop een heel oud, wit kerk je. Breede behoort tot Warffum. Rondom het dorp Warffum strekt zich het wijde land uit: een landbouwgebied van 2900 hectare, met in het groen weggedoken hofsteden en huisjes. En op Het Wad zelf ligt dan ook nog een (curieus) stukje van de gemeente: het eiland Rottumeroog. Dat is hèèl de gemeente Warffum, met een inwo nertal van 2300 zielen. Van hen wonen er zo'n 2000 in het dorp. Van oudsher ligt die verhouding al zo, omdat de terp nu eenmaal veiligheid bood. Voor het omliggende gebied in de kop van Groningen vervult Warffum een centrum functie. Al meer dan honderd jaar geleden kwam er een Rijks HBS (nu een omvang rijke scholengemeenschap), er is een huis houdschool, de Stichting Maatschappelijke Dienstverlening Noord-Groningen heeft er haar hoofdzetel, het museum „Het Hoge- land" is er gevestigd en er zijn veel winkels die het van veel meer hebben dan alleen de Warffumers. Dit alles versterkt de allure van het dorp aanzienlijk. Een allure, die öok spreekt uit een aantal voorname huizen en uit het feit dat café „Spoorzicht" een zeer smakelijke hap opdient (en als ze dat in het dorp zelf zeggen, dan is dat ook zo). Kortom, Warf fum hoort bepaald niet thuis in die rij van ingeslapen dorpen die men op het platteland vaak aantreft. Integendeel! Wat te denken van een manifestatie als „Op Roakeldeis"? „OpRoakeldeis" (Gronings voor „op goed geluk") is een jaarlijks folkloristisch dans- festival, met deelnemers uit tal van landen. Eraan verbonden is een jaarmarkt voor kunst, antiek en oude ambachten. Wat eraan opvalt is, dat dit allemaal zo goed past in heel de sfeer die Warffum ademt en waar van de burgemeester vindt dat zij zowel in de grote als de kleine dingen te proeven en te beleven moet zijn. Komplan Als het aan het gemeentebestuur ligt (en

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1976 | | pagina 14