Boekennieuws 3. De grote zaal op de eerste verdie ping. J'oto: Arnold Meine Jansen 4. De noordwand van het trappehuis. foto: Arnold Meine Jansen 5. Restauratieplan noordgevel Instituut te Utrecht, het oorspronkelijke plantenbeeld te laten zien. Ook de waterwerken zijn te herstellen. Dank zij de gevonden fundamenten kan de tuinmuur op zijn oorspronkelijke plaats worden opgetrokken en aansluiten aan de bestaande tuinmuren uit de 17e eeuw. Tot zover een aantal bijzonderheden ont leend aan het nieuwe restauratieplan, waarbij we ons hebben veroorloofd een en kele maal een toelichtende opmerking tus sen te plaatsen. Overigens hebben we ons in dit overzicht tot het exterieur beperkt. Op de herindeling en meubilering van het inte rieur komen we nog terug. De strijdvraag, die thans aan de orde is, betreft voornamelijk de kwestie of de t,uin in Engelse landschapsstijl vervangen moet worden door een tuin in Franse stijl (de oorspronkelijke). Op een 'en ander komen we eveneens terug. onder redactie van J. E.van der Wielen Groninger land De geograaf Van Welsenes kan vele lezers bekend zijn door het in 1974 verschenen, in Heemschut reeds besproken boek „Neder land zal ons een zorg zijn". In „Groninger Land" blijkt andermaal hoe uitstekend de luchtfoto geschikt is voor het inventariseren van landschappen; voor het opsporen van waardevolle elementen zowel als het signa leren van bederf. In de inleiding wordt het begrip van het landschap als monument uiteengezet. Dan worden lijnen, punten en vlakken in het van bovenaf geziene landschap onderscheiden en geïnventariseerd. Tegen de honderd luchtfoto's, voorzien van uitvoerige onder schriften, vormen het hoofddeel van het boek. Sommige zijn door kaartjes toege licht; ook kan de lezer de ontwikkeling vol gen door opeenvolgende foto's van een zelfde object. Algemene trekken komen ruimschoots aan de orde. Pijnlijke voorbeelden van bruutweg doorsneden landschappen (autowegen, ka nalen, spoorwegen), opgeplakte tekentafel buurten (met suf stratenpatroon), schaal ver storende torensilo's en betonkolossen, ze bleven niet tot Groningen beperkt. Overlast aan lawaai en aan stank worden in de tekst gesignaleerd. Interessante lokale objecten worden mede getoond. Naast de fameuze borgen en het wierdenlandschap zien we b.v. een op turf gestookte elektriciteitscentrale, een gasput- tengroep. Merkwaardig zijn de deels afge graven terpen; de ontgronding ging zo diep dat de terpzooi tot beneden het huidige wa terpeil is uitgespit. Daardoor vinden we binnen verscheidene wierdedorpen ijsba nen, 's winters een interessant contrast. Restauraties van grote landschapselemen ten zoals 't fort op de Boertange worden ook in het boek afgebeeld. Dempingen vormen in deze waterrijke pro vincieeen groot en karakteristiek probleem! De stad Groningen, met het saaie Zuider- diep en de karakterloze Westerhaven, gaf hierin een slecht voorbeeld. Vooral de veenkoloniën met hun grotendeels op wa terwegen gericht vervoersysteem zijn door het dempen verfomfaaid. Gelukkig schijnt te elfder ure hierin een kentering te komen. We kunnen hopen dat Stadskanaal en Pe- kela volstorting met vuil en zand zullen ont gaan. Maar heel veel wijken en kanalen zijn al dicht, en het omzomend geboomte omge hakt. Gebrek aan waardering van lintbe bouwing (een esthetisch standpunt dus!) was hiertoe mede aanleiding. Het is hard nodig, te dezen een vooroordeel kwijt te raken. Groninger Land, uitgegeven door Niemeijer in Groningen 12,50) is een boek dat ver scheen als themanummer van het cultureel maandblad van dezelfde naam. Er kan wor den gewenst dat zeer velen het lezen en bekijken. Er moet worden gehoopt, dat Van Welsenes andere provincies op vergelijk bare wijze, vanuit de lucht maar allesbe halve vluchtig, in studie neemt. Boeken als deze zijn een goedgerichte en voortreffelijke steun voor de strijd om landschapsbehoud. G. J. B. Bounange. foto: archief Chr. van Welsener v.d.W. 67

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1976 | | pagina 13