Van paleis tot museum QO Het paleis 't Loo bij Apeldoorn wordt, zoals bekend, museum, gewijd aan het Huis van Oranje. Dat is een uitvloeisel van een be slissing, die in 1969 door de toenmalige regering werd genomen. Met de omvang rijke restauratie zal naar alle waarschijnlijk heid dit jaar worden begonnen. Het werk zal in twee fasen worden uitgevoerd en in 1982 gereed zijn. In 1973 werden de restauratie kosten op44 miljoen gld. geraamd. Daar zal nog wel wat bijkomen, gegeven de sterk gestegen kosten van lonen en materialen. Of de plannen, zoals die nu ter tafel liggen, ook precies zo zullen worden uitgevoerd, staat op het ogenblik, dat we dit artikel schrijven, nog niet met alle zekerheid vast. Met name over de parkaanleg bestaat er verschil van mening. Daarover zijn onlangs schriftelijke vragen gesteld door enige leden van de Tweede Kamer. De bewindslieden van CRM en van Volkshuisvesting en 64 Ruimtelijke Ordening hebben die vragen nog niet beantwoord. Een deskundige op het gebied van parkaanleg, jhr. dr. H. W. M. van der Wijck te Doom, heeft zich op geworpen als tegenstander van de plannen om de Engelse tuinaanleg te veranderen in een Franse. In deze strijd zullen we ons in dit artikel niet mengen. De Bond Heem schut moet zich nog een oordeel vormen. Er zal hierop dus nog in ons tijdschrift worden teruggekomen. In dit artikel willen we ons daarom beperken tot een stuk historie en tot de restauratieplannen. Daarvoor kreeg de architect C. W. Royaards in 1956 al een opdracht. Dat was op een tijdstip, dat er nog geen sprake van was het paleis een mu seumbestemming te geven. De heer Royaards overleed in 1970 en hij kon dus zijn plannen niet meer aanpassen aan de nieuwe bestemming. Met de restauratie is thans belast ir. J. B. van Asbeck. Samen met mej. drs. A. M. L. E. Erkelens, mede werkster van de directie van het paleis museum, heeft hij in opdracht van het minis terie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening, waartoe de Rijksgebouwendienst behoort, een boekje over de geschiedenis en de restauratieplannen, geschreven. Het boekje, dat fraai geïllustreerd is en zich pret tig laat lezen, is een uitgave van de Staats uitgeverij, Den Haag. Het is aan dit boekje, dat we het volgende ontlenen. Geschiedenis In 1684 kocht de prins-stadhouder Willem III het middeleeuwse kasteeltje Het Loo met de daarbij behorende terreinen om er een jachtslot te bouwen. Dat kasteeltje staat nu bekend als Het Oude Loo. Het kasteel lag centraal in het grote Gelderse jachtgebied en door de ligging aan de voet van een aantal heuvels was het mogelijk de waterwerken te construeren, die in die tijd onmisbaar waren voor een aanleg van enige allure. Via zijn ambassadeur in Parijs gaf Willen III op-

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1976 | | pagina 10