Stadsherstel Groningen van de grond troon, de culturele activiteiten, de inter menselijke relaties, de vervlechting van functies, liet zich niet in formules of onder een noemer brengen. Het leven is altijd meer dan de leer geweest. Je thuis voelen Een derde overweging bij het opkomen van een nieuwe zienswijze op de stad is ge- Panden 19-22 aan hel Martinikerkhof vóél de restauratie. Foto J. Ph. de Vrieze Toen de definitieve oprichting van Stadsherstel Groningen b.v. in 1972 een feit werd, hadden enkele medeop richters twee jaar eerder pogingen daartoe gedaan. Helaas was in 1970 de tijd nog niet rijp om oude historisch interessante huizen te renoveren. Noch politici, noch het publiek zagen dit zit ten. Inmiddels kwamen er overal in Eu ropa nieuwe gedachten op over de waarde van oude stads- en dorpsker nen: Het alles-moet-wijken-voor-de- auto, het alles-moet-nieuw-voor-onze- tijd en we-willen-met-z' n-allen-buiten- in-het-groen-wonen, begon bij de jon gere generatie een verdachte klank te krijgen. Ook in de vakkringen waren reeds eerder kritische geluiden ge hoord over de ontwikkeling der laatste tientallen jaren. Men begon zich bewust te worden dat de steden, de centra al eeuwenlang de baker mat van onze cultuur zijn geweest, de kraamkamer van nieuwe ideeën, de uitwis selingsplaatsen op gebied van handel, nij verheid en cultuur, de ontmoetingsgelegen heden voor bewust levende mensen. Bo vendien ging men inzien dat de tot dan zo geprezen moderne, progressieve nieuw bouw en stedebouw, waar met alles rekening was gehouden, helemaal niet zo erg rekening hield met echt warm menselijk leven. Alles had men geanalyseerd in cijfers en in tabellen en grafieken ondergebracht, maar de na-oorlogse stedebouw is niet veel verder gekomen dan een gebouwde analyse. Het werkelijke leven plus het sociale pa- Panden 19-22 aan hel Martinikerkhof, het oudste plein van Groningen; gekocht in 1972 door Stadsherstel, gerestaureerd en gerenoveerd en daarna doorverkocht aan particulieren voor 100.000,- per wo ning. Architectuur: P. L. de Vrieze. 22 Foto: D. v. d. Veen

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1976 | | pagina 8