Eindhoven beschermt hoort. Deze boerderij werd in de eerste helft van de 19e eeuw gebruikt als jachthuis (vandaar de naam Speelhuis). Om deze re denen is Riel nu tot beschermd dorpsgezicht aangewezen. Langgevelboerderijen De langgevelboerderij is na de 17e eeuw als nieuw type ontstaan. De wanden zijn laag, zodat de grote schuurdeuren niet in het muurvlak konden worden opgenomen. De ingang tot het woonhuis is in de korte zijge vel aangebracht. De westelijke dakhelling is flauw hellend; de oostkant van het dak is vrij steil. Er is echter nog een tweede type langgevel- sarde kap; hierin bevindt zich een dakven ster met versierde wangen en twee oeils- de-boeuf. Dit huis is rijk van stucwerk voor zien. Kleine Berg 33-37 is gebouwd door de ar chitect P. v. d. Mark; het dateert uit 1890. In de gevel ziet men een rijke toepassing van natuursteen en neo-renaissance motieven. Opvallend is de deurpartij. Ook de Bazel Van jonger datum zijn enkele andere huizen in Eindhoven, die op de gemeentelijke mo numentenlijst zijn geplaatst, zoals het pand Markt 23A, gebouwd in de stijl van de Am sterdamse school; het dateert uit 1924 en Wie het over Eindhoven heeft, zal in vele gevallen niet aanstonds aan monumenten denken. Toch zijn die er; sterker nog, er is een rijkslijst van beschermde monumenten en een soortgelijke lijst van de gemeente. De onder art. 8 van de Monumentenwet val lende monumenten - de rijkslijst - zijn 18 in getal; de gemeentelijke lijst telt 46 be schermde monumenten. Deze opsomming zou geen onmiddellijke aanleiding zijn om aandacht aan de „lichtstad" te besteden, maar enige maanden geleden zijn drie z.g. Brabantse langgevelboerderijen in het tot Eindhoven behorende gehucht Riel op de aanvullende lijst van het rijk geplaatst.Endit was voor ons aanleiding even in de geschie denis van Eindhoven te duiken.*) Al in de 13e eeuw kreeg Eindhoven stads rechten en het is dus niet zo verwonderlijk, dat er nog resten zijn, die aan het verleden herinneren. Dat is b.v. het geval met het Augustijnerklooster, dat oorspronkelijk „Mariënhage" heette. Binnen het 19e- eeuwse en moderne complex bevindt zich nog een vleugel van het 15e-eeuwse kloos ter, in 1628 verbouwd, in 1632 voor de tweede keer, zoals blijkt uit de ankers in de voor- en zijgevelDan is er nog het Looiers huis (Urkhovenseweg 2), dat uit het begin van de 16e eeuw dateert. Aan dezelfde weg - op nr. 71 - staat een 17e-eeuwse Kempi- sche langgevelboerderij. Voor het overige dateren de monumenten op het grondgebied van de gemeente Eindhoven uit de 18e, 19e en zelfs de 20e eeuw. De drie onlangs op de aanvullende rijkslijst geplaatste langgevelboerderijen zijn, zoals gezegd, gelegen in Riel, een gehucht met een geschiedenis die meer dan 1200 jaar oud is. In het noorden van het gehucht ligt het historische dorpscentrum (een akkerdorp), de driehoekige Plaatse, waar zich een drenkkuil-brandkuil bevond. Rond de Plaatse staan vier boerderijen en enige land arbeidershuisjes. In het zuiden van Riel stond een kapel. Vlak daarbij een boerderij, waarvan het erf omgracht was. Die boer derij is de kiem van het deel van het ge- 40 hucht, dat tot het type hoeveakkerdorp be- Urkhovenseweg 71 boerderij. Deze heeft een hoge voor- en achtergevel. Dit type ontwikkelde zich om streeks 1700 uit het eerder genoemde type. De wanden werden zoveel hoger, dat de hoge schuurdeuren in het vlak van de wand konden worden opgenomen. De ingang van het woonhuis werd in de lange zijgevel aan gebracht. De 17e-eeuwse Kempische langgevelboer derij aan de Urkhovenseweg 71 is gedekt met Oudhollandse pannen en stro, waarvan het woonhuis omstreeks 1850 is vernieuwd. Vanwege de schaapskooi aan het eind van de schuur wordt deze boerderij van grote volkskundige waarde geacht. De boerderij deed in de 17e eeuw dienst als schuurkerk. Het erf is traditioneel ingericht en er staat een bakhuis bij. Van aanmerkelijk jonger datum is het eclec- ticistisch dubbelhuis aan de Stratumsedijk 24. Het werd in 1896 gebouwd en heeft een witgeschilderde, gepleisterde gevel en een leigedekt schilddak. In de middentravee be vindt zich een balkon met ijzeren sierhek en een dakvenster met classicistisch fronton. De bomen in de tuin dateren ongeveer uit dezelfde tijd, waarin het huis werd ge bouwd. Hoogstraat 316 werd omstreeks 1880 ge bouwd als woonhuis van de burgemeester van GestelHet is eveneens een dubbelhuis, in neo-stijl gebouwd, met leigedekte man- werd gebouwd door de architect F. Wolters, BNA. Aan de Parklaan staan twee landhuizen, die eveneens zijn beschermd. Het bekendste van de twee is ongetwijfeld Huize De Laak, het grote landhuis in neo-stijl, in 1906-1907 gebouwd voor ir. A. F. Philips. Aan de Parklaan (nr. 56) bouwde K. P. C. de Bazel in 1916 een landhuis. Uit deze selectie van beschermde gebouwen in Eindhoven, ziet men, dat men in deze gemeente, met een zeer modem stads(win- kel)centrum, en die overigens gedomineerd wordt door enorme fabrieksgebouwen van ondernemingen, die een wereldnaam ver wierven, in de keus van monumenten, die voor bescherming in aanmerking komen, selectief te werk gaat. De industrialisatie heeft in Eindhoven een enorme vlucht ge nomen, maar het gemeentebestuur geeft er blijk van open oog te hebben voor het cultu reel erfgoed, dat omvangrijker is dan men van deze stad zou verwachten. v. d. W. Enkele détailgegevens voor dit artikel z(jn ontleend aan een overzicht van het Gemeen tearchief van Eindhoven, ons welwillend ter beschikking gesteld door de adjunct archivaris, de heer A. D. Kakebeeke.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1976 | | pagina 26