terialen worden aangekocht en opgeslagen, gaat er veel onvervangbaars verloren of komt in handen van diegenen die er een onjuist gebruik van maken". Oude plavui zen komt men dan tegen in een moderne bungalow en het muurtje van de tuin is op gebouwd uit de oude steen waar de architect om zat te springen. Kortom, Martinistad richt een depot in zodat de restauraties (en er is al een aardig begin) kunnen worden voortgezet. Benthuys Baarn .Slechts door een bescherming als monu ment zal het mogelijk zijn te vermijden dat de villa eenzelfde lot ondergaat als vele voorgangers en vervangen wordt door een project als appartementflatbouw, waar door het mogelijk economisch renda beler wordt maar waardoor teyens sterk af breuk wordt gedaan aan de nu nog aanwezi ge sfeer van 't Benthuys, omringd door bos en weiland". Dit is een van de hartekreten uit een brief van Heemschut aan de Rijks dienst voor de Monumentenzorg. Het be treft hier het Benthuys-complex in Baarn (villa en bos), dat al een aantal jaren onder werp is van studie, overleg en strijdvragen. Daarbij spelen zowel particuliere als ge meenschapsbelangen een rol. In dit (positie ve) geval is het dan wel zo, dat alle partijen erop uit zijn tot een bevredigende dan wel Het buiten Benthuys te Baarn redelijke oplossing te komen. Heemschut heeft ook begrip voor standpunt en positie van de partijen die aan tafel zitten. Waar het de Bond om gaat is dit: Het bos dat natuur lijk wetenschappelijk grote waarde bezit moet onaangetast blijven. Daarover zijn alle partijen het eens. Maar ook de villa, die be hoort tot de - helaas - snel slinkende groep van 19e eeuwse gebouwen die in belangrij ke mate het karakter van Baarn hebben be paald, moet blijven. Het is een zéér ka rakteristieke villa, en om haar te behouden ziet Heemschut als uitweg plaatsing op de monumentenlijst. Die plaatsing kan, zowel voor eigenaar als gemeenschap, de armslag bieden om een oud stuk Baarn in stand te houden. En graag het bos erbij, alles gere geld in een globaal bestemmingsplan. En verder Bij de raad van Harderwijk heeft Heem schut bezwaar aangetekend tegen het be stemmingsplan Perceel Donkerstraat 52-54", dat binnen het beschermde stadsgezicht ligt. Voordat stadsgezicht is evenwel een totaal-bestemmingsplan nodig. De wet vraagt dat, maar dat totaal-plan is er nog steeds niet. Heem schut vindt dan ook dat over het geval Donkerstraat geen juist oordeel geveld kan worden. Heemschut heeft bij de raad van Elburg bezwaar ingediend tegen wijziging van het bestemmingsplan „Binnenstad". Deze wijziging opent de mogelijkheid het open terrein tussen de Westerwalstraat en de Bloemstraat te bebouwen met een aula en vergaderzaal. Voor de fijnschalige binnenstad vindt Heemschut dit plan veel te grof. De Bond vindt openbaar groen op dezelfde plek veel passender. B en W van Zaanstad delen mee dat het pand Stationsstraat 2 te Wormerveer (het voormalige, door brand geteisterde ge meentehuis van de destijds gelijknamige gemeente) in de oorspronkelijke staat hersteld zal worden, althans wat de voor gevel betreft. Daarna komt er een hulp secretarie in. Zaanstad werkt bovendien, zo laten B en W wetenaan een nota over de werkwijze voor de verbetering van bebouwde kommen in de gemeente Zaanstad, en Heemschut is daar erg blij mee. Naar aanleiding van de (heropende) dis cussie over het voortbestaan van de Joseph-kerk te Enschede (neo-gotisch en ontworpen door Jos Cuypers in 1894) berichten GS van Overijssel, dat zij zelf al de minister van CRM hebben gevraagd deze kerk op de monumentenlijst te plaatsen. Helaas zal dit geen doorgang vinden omdat de minister het niet heeft opgenomen. Toch hopen wij dat de kerk nog op andere wijze behouden zal kun nen worden. Hoorn is het, zo delen B en W mee, helemaal met Heemschut eens dat de panden Korenmarkt Men 15 een onmis baar onderdeel vormen van het be schermd stadsgezicht. Het opknappen van de panden is inmiddels al aan de gang. B en W van Den Bosch delen mee dat zij van GS de gevraagde verklaringen van geen bezwaar hebben ontvangen voor de bouw van 67 woningen aan de Pastoor de Kroonstraat en het Sint Geertruikerkhof -een bouwplan waartegen Heemschut zo z'n bezwaren heeft.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1976 | | pagina 25