Heemschut in actie 38 gelegen, niet helemaal juist was. Er zaten, wat de begrenzingen betreft, enige onvol komenheden in. Daarom is het plan, zoals het gepresenteerd is geweest, ingetrokken. Er wordt nu gewerkt aan een nieuwe teke ning met de juiste situeringen (van school gebouw en omringende bebouwing). Bo vendien wordt er een maquette gemaakt. Heemschut zal worden uitgenodigd daar over zijn oordeel te geven. Geertruidenberg Geertruidenberg heeft plannen om in de ves tinggracht De Oostvest een jachthaven aan te leggen. Heemschut is het daarmee hele maal niet eens, omdat zo'n haven met alles erop en eraan het karakter van de gracht en dus van de vestingstad zelf onherroepelijk zal aantasten. Daarover is een brief uitgege ven naar GS'van Noord-Brabant: of zij het plan willen keren. Het gaat er tenslotte om, dat er allerlei ingrijpende voorzieningen moeten worden getroffen om een jachtha ven tot ontwikkeling te brengen, met daarbij een doorbreking van het buitenboordsel van de gracht om een bevaarbare verbinding met het buitenwater te krijgen. Overigens is er een alternatief, en daarmee is Heemschut het helemaal eens. Dit alternatief komt neer op een zodanige reconstructie van de Spoorweghaven, dat een jachthaven daar mogelijk wordt. Deze haven kan daardoor een stuk aantrekkelijker worden, terwijl de afstand van de Spoorweghaven naar de stadskern vrijwel gelijk is aan die van De Oostvest naar het centrum. Amsterdams pand bedreigd Heemschut heeft de minister van CRM ge vraagd eraan mee te werken dat het pand Honthorststraat 9, op de hoek van de Hont- horststraat en de Paulus Potterstraat te Am sterdam, op de monumentenlijst wordt ge zet. Er is sprake van dat dit waardevolle pand wordt gesloopt om kantoorbouw mo gelijk te maken. Heemschut: „Dit door de bekende architecten A. L., A. D. N. en J. G. van Gendt ontworpen woonhuis is een bijzonder goed gedetailleerd hoekhuis dat zich in goede bouwkundige en vrijwel au thentieke staat bevindt. Het verdient dan ook zeker de status van beschermd monu ment". Er is echter méér aan de hand. Het stuk van de Paulus Potterstraat, waar het huis staat, vormt tegelijk een bijzonder gaaf gedeelte van het zo belangrijke Museum plein. Zou het pand verdwijnen, dan zou dat voor het plein een groot stuk verarming be tekenen. Nu schijnt het dat de eigenaar wel bereid is het redelijk grote huis te verkopen. Daarin lag voor Heemschut een reden om B en W van Amsterdam te vragen om na te gaan voor welke functie in de sociaalcultu- rele sfeer het geschikt is. Mede door de ligging van het pand bij de belangrijke mu sea, het Concertgebouw en andere groot stedelijke functies moet er, vindt Heem schut, een zinvolle bestemming voor te vin den zijn. Het bedreigde pand in de Amsterdamse Honthorststraat C en A Leiden Voor de zoveelste maal heeft Heemschut zich beziggehouden met de plannen voor de vestiging van een C en A in de Breestraat te Leiden - een vestiging die, als alles door gaat, veel waardevols zal opslokken dan wel aantasten. Met het instellen van een beroep bij de Kroon toont Heemschut dat hij deze zaak tot het uiterste wil uitvechten. In dat beroep erkent de Bond dat een nieuwe vestiging noodzakelijk kan zijn, maar dan moet zij wel anders gerealiseerd worden dan wat men voor de Leidse Breestraat op het oog heeft: een plan voor een bruut gebouw, waaraan én monumenten moeten worden opgeofferd én waarvan een nadelig effect zal uitstralen op de omgeving. Een van die monumenten is het uitzonderlijk fraaie, vroeg 18e-eeuwse pand „Het Gulden Vlies" met onlosmakelijk eraan verbonden de achtertuin en het oude koetshuis. Heem schut: Als die tuin door C en A wordt be bouwd en ook het koetshuis verdwijnt, dan is „Het Gulden Vlies" als monument in feite verloren gegaan. Het naastliggende monument, Breestraat 127-129 zou geheel moeten worden afgebroken. Heemschut: Een groot verlies voor het karakter van de Breestraat ter plaatse. Dan is er, naar achte ren toe, het pand Langebrug 48: ook dat zou moeten sneuvelen, wat het verloren gaan van een zeer interessante achtergevel in houdt. De panden Langebrug 50, 52 en 52A blijven misschien (maar wat heet) overeind, maar de achtergevels ervan blijven zeker niet heel zodat ook deze panden als monu ment als verloren kunnen worden be schouwd. Kortom, het gaat in Leiden om de aantasting van een zeer gevoelig en waarde vol gebied, en inmiddels heeft de minister van CRM toestemming verleend tot het slo pen dan wel verbouwen van de monumen tale panden. Materialen Groningen Heemschut heeft B en W van Groningen uitvoerige documentatie verstrekt over de inrichting en werkwijze van een materialen- depot ten behoeve van restauraties. Het staat voor de Bond vast dat zo'n depot, gezien het vele werk dat in het restauratie- vlak te wachten staat, in Groningen hard nodig is. En wel op zeer korte termijn „om dat anders de tijd niet ver meer is dat voorde restauraties geen materialen meer beschik baar zijn" - zo zegt Heemschut in een bege leidende brief. Dat geldt overigens niet al leen voor Groningen, ook in andere streken en plaatsen van het land zit men met het nijpende probleem dat men niet of met erg veel moeite aan de geschikte materialen kan komen. Het is zelfs geen uitzondering, dat ze uit het buitenland moeten worden ge haald-met alle hoge kosten van dien. Ten slotte is bij veel reparaties ook veel nodig: stenen, plavuizen, bovenlichten, balken, goten, pannen en allerlei andere bouwfrag- menten. Heemschut tot B en W van Gronin gen: „Door sloop van vele panden, zonder dat daarbij toezicht wordt gehouden of ma- Een werf van oude materialen

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1976 | | pagina 24