Brug Kampen De tweede IJsselbrug te Kampen, hoe staat het ermee? Nog meer echter zit Heemschut met de vraag: Wat gaat het worden? Kam pen bezit nu eenmaal een zeer fraai rivier front, waar zeer voorzichting mee moet worden omgesprongen. Wordt dat front niet (te) drastisch doorbroken als die tweede brug er komt? Enfin, allemaal vragen. B en W van Kampen schrijven Heemschut nu dat de locatie van de te bouwen tweede IJssel brug plaatsvond aan de hand van een op 5 december 1972 door een werkgroep (waarin zowel de gemeenten Kampen en IJsselmui- den als provincie en rijk zitting hadden) uitgebracht rapport. B en W: „Bij de bestu dering van de verschillende tracé's is met grote zorgvuldigheid tewerk gegaan. De mate van aantasting van het stadsgezicht door de te bouwen brug was daarbij een belangrijk criterium. Om die reden is een uit verkeersoogpunt beter tracé, dat dichter bij de binnenstad is gelegen, afgevallen". De plannen worden nu nader uitgewerkt en zodra er concrete gegevens op tafel liggen zal Kampen graag met Heemschut van ge dachten wisselen. Bouwplannen Leiden Heemschut is opnieuw teruggekomen op de drie bouwplannen die Leiden in het gebied Herengracht - Zijlsingel wil realiseren. Al eerder heeft de Bond B en W duidelijk ge maakt, dat hij het er niet mee eens is dat Leiden deze bouwplannen via het achter deurtje van artikel 19 WRO en artikel 50 sub 8 van de Woningwet van de grond wil tillen. Nu gaat het om de gevolgen die de uitvoe ring van de plannen heeft voorde bestaande bebouwing van de Oranjegracht 81 tot en met 93Die uitvoering eist dat de achterper ceelgrens van deze panden wordt gewijzigd. Heemschut is daarentegen van mening dat de gegeven grens moet worden gehand haafd, wil men het stuk v^n de Oranje gracht, waar het hier om gaat, weer be woonbaar maken. Dus niet ten gunste van nieuwbouw een stuk van de achterkant van de percelen afknabbelen. Althans in dit sta dium niet. Er moet eerst maar eens een restauratieplan komen. Alleen aan de hand daarvan kan worden bepaald of de achter- bebouwing (die inderdaad niet van monu mentale waarde is) wel dan niet gesloopt kan worden. Bouwplan Haarlem B en W van Haarlem willen (met gebruik making van de door tal van gemeenten al te gemakkelijk gehanteerde uitlaatklep van ar tikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Orde ning en artikel 50 sub 8 van de Woningwet) de bouw toestaan van een twaalftal wonin gen in het gebiedje van de Pieter Wantelaan -Lambrecht van Dalelaan. Het betreft hier een gebiedje met een open bebouwing waaronder een monument dat in het oor spronkelijk groen ligt. Ergo: het gaat om een stukje natuurschoon dat in het stedebouw kundig patroon een belangrijke functie ver vult. Dat zou veel te dicht bebouwd worden als daar nog eens twaalf woningen bijko men. Allemaal onnodig, zo heeft Heem schut B en W van de Spaamestad laten we ten. Ook al, omdat het gaat om koopwonin gen die in de sociale sector geen soelaas bieden en best ergens anders gebouwd kun nen worden. Een rustiek plekje dat Haarlem wil bebou wen Paradiso Amsterdam Heemschut is nog steeds ongerust over wat men wel of niet voor heeft met het Paradiso-gebouw aan de Weteringschans, vlakbij het Leidseplein. Voorde Bond staat in ieder geval wel vast dat Paradiso, vooral door zijn belang voor het stadsbeeld, een plaats op de monumentenlijst verdient. Of anders: het mag niet verdwijnen. Er circule ren plannen om het bijzondere, neo- romaanse gebouw dat zo goed aansluit bij de andere 19e-eeuwse architectuur op de voormalige stadswal langs de Wetering schans, te slopen. En dat zou zonde zijn, zegt Heemschut in een brief aan B en W van Amsterdam. Er moet - en ook dat staat Vast - aan het gebouw het een en ander worden opgeknapt. Onlangs is daar een deskundig onderzoek naar ingesteld. Restauratie zou zo'n twee en een halve ton gaan kosten, ervan uitgaande dat Paradiso zijn huidige functie als trefpunt voor alternatieve jonge ren houdt, hetgeen geen dure voorzieningen vraagt. Hoe het ook zij, Heemschut zal zich blijven verzetten tegen elk nieuwbouwplan dat het karakter van de stad op dit punt aantast. Verzetten dus ook tegen elke aan slag die op Paradiso gepleegd zou worden. Dit temeer, omdat juist dit gebouw een van de voorwaarden is om de bestaande waar den in stand te houden. Heemschut vraagt B en W te zoeken naar een levendige oplos sing, nu het plan-Bouwes op de plaats van het straks te ontruimen Huis van Bewaring aan het Kleine Gartmanplantsoen én ten koste van Paradiso door de raad is afge keurd. Paradiso te Amsterdam Plan 's-Graveland Met een telegram heeft Heemschut bij de raad van 's-Graveland geprotesteerd tegen wijziging van het uitbreidingsplan „Slenk- weg". Die wijziging is bedoeld om dat ge bied meer mogelijkheden te openen voor zowel woningbouw als industrievestiging. Nu gaat het er Heemschut om dat beide de bestaande karakteristieke bebouwing te dicht zullen naderen - de mogelijkheden voor de industrie zijn bovendien te groot schalig. Of eigenlijk komt het er ook in dit geval op neer, dat het gegeven karakter van het gebied wordt aangetast. Die aantasting kan erop uitdraaien dat een karakteristieke bebouwing van twee oude boerderijen moet verdwijnen, terwijl het sluiswachtershuisje bij de Noordersluis (monument) in de ver drukking komt. Plan Buren Enige tijd geleden maakte Heemschut be zwaar tegen het plan van de gemeente Buren tot het bouwen van een nieuwe lagere school aan de Molenwal. Deze nieuwbouw zou, zo vond Heemschut, de omliggende monumenten in de verdrukking brengen. B en W hebben nu laten weten dat de teke ning van het plan, zoals die ter inzage heeft

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1976 | | pagina 23