Heemschut in actie Boerderij Goudriaan „Naar wij vernemen zou het monumentale voorhuis van de boerderij aan de Zuidzijde 131 in verband met de uitbreiding van een drukkerij gesloopt moeten worden en door nieuwbouw vervangen. Wij maken ons hierover ernstig zorgen, omdat het voorhuis naar onze mening voor behoud als monu ment in aanmerking komt", aldus schreef Heemschut in eerste instantie aan B en W van Goudriaan en de Rijksdienst voor de Monumentenzorg. In tweede instantie zag het er allemaal - helaas - al heel anders uit: het karakteristieke voorhuis bleek direct ge sloopt te zijn. Weliswaar gaf (geeft) het vigerende uitbreidingsplan op het punt van de boerderij de mogelijkheid tot vestiging van een ambachtelijk bedrijf aan, maar in die termen valt een moderne drukkerij toch niet meer. Dat is - en het neemt het stuk verarming voor de omgeving niet weg nu het voorhuis is verdwenen - de formele kant van deze betreurenswaardige zaak. Het gaat hier trouwens om een oud uitbreidingsplan, dat bepaald niet is aangepast aan de inzich ten van vandaag. Maar ja, het woonhuis van de boerderij is weg. Er is echter één punt dat niet klopt, en op dat punt wil Heemschut dan wel even formeel zijn: het voorhuis is gesloopt zónder dat de eigenaar goedkeu ring had op wat hij er aan nieuwbouw voor in de plaats wil zetten. Jammer genoeg is de eerste slag verloren, maar de tweede zal Goudriaan toch duidelijk moeten maken wat zorgvuldiger te zijn met elementen die voor het landschap belangrijk zijn. 36 De omstreden boerderij te Goudriaan Brug Ossenzijl Ossenzijl is blij en Heemschut is blij, want het plan van de provincie Overijssel om de oude brug in het dorp af te breken en op een ander punt een nieuwe te bouwen die het beeld ernstig zou schaden en het dorp in tweeën delen is van de baan! Naar aanlei ding van deze gelukkige afloop schrijft de actiegroep „Behoud de brug" aan Heem schut het volgende: „Namens de actiegroep .Behoud de brug' en bijna de gehele bevol king van Ossenzijl danken wij u voorde vol hardende wijze waarop u jarenlang Ossen zijl hebt gesteund in zijn strijd tegen de haast onafwendbare plannen om de oude brug en sluiskolk te slopen. Dat uiteindelijk alle on heil nog is afgewend, is niet in de laatste plaats aan Heemschut te danken. We spre ken de hoop uit dat dit succes u een steun zal zijn bij uw verder werk". Ja, wat hierop te zeggen? Twee dingen dan toch maar. Het geval Ossenzijl maakt op treffende wijze weer eens duidelijk wat gezamenlijke actie vermag. In de tweede plaats: het provinciaal bestuur van Overijssel verdient een hartelijk compliment voor zijn benadering door, manmoedig, het roer alsnog om te gooien. In een brief aan Heemschut zeggen GS daar zelf van, dat zij hebben geluisterd naar de stem van Ossenzijl en tenslotte ging het hoofdzakelijk om plaatselijke belangen. De bestaande brug zal nu worden hersteld en de haven en sluiskolkmuren gerestaureerd, met dien verstande dat de oorspronkelijke vorm van de haven blijft. St. Pieter Den Bosch „De afbraak van dit gebouw dat voor iedere voetganger, die vanaf de Stationsweg via de Vischstraat naar de Markt loopt, een essen tieel element uitmaakt van een vertrouwd stadsbeeld, zou voor Den Bosch uit stede bouwkundig en kunsthistorisch oogpunt een groot verlies betekenen". Alweer gaat het hier om een kerk, en wel de Sint Pieters kerk. Het gevaar wordt steeds groter dat deze monumentale kerk in handen zal vallen van een projectontwikkelaar, en als dat ge beurt is het einde nabij, ergo: definitief. In een brief (waaruit voorgaand citaat) aan zowel de raad van Den Bosch als aan de Parochie Binnenstad, de eigenares, heeft Heemschut zijn ernstige bezorgdheid uitge sproken over de dingen die dreigen te ko men. De St. Pieter is niet alleen beeld bepalend, zij is ook de enige Waterstaats kerk van Den Bosch en bovendien een der uiterst zeldzame nog bestaande kerken van de Bossche architect J. H, Laffertee. Ver dwijning van het gebouw zou opnieuw een grote uitholling betekenen van het waarde volle architectuurbezit van Den Bosch - de stad die al eerder de neo-gotische Sint Leonarduskerk van de architect J. Dony ver loor. Nu is de gemeente wel bereid de St. Pieter te kopen, maar de projectontwikke laar heeft de parochie meer geboden. Als uitweg om sloop te voorkomen, heeft Heemschut de raad geadviseerd zo snel mo gelijk een gemeentelijke monumentenver ordening en een gemeentelijke monumen tenlijst vast te stellen. De St. Pieter te Den Bosch Plannen Waspik Heemschut heeft GS van Noord-Brabant la ten weten dat hij onverkort blijft vasthouden aan zijn bezwaren tegen de door de ge meente Waspik vastgestelde herziening van het bestemmingsplan-in-hoofdzaak. De herziening komt er, als zij wordt goedge keurd, op neer dat Waspik een deel van de Kerkvaartsche Haven kan gaan dempen om aldus ruimte voor industrievestiging te ma ken. Heemschut vindt dit een onjuiste aan pak. Verderop, en daarmee verder van dorp en Maasroute, ligt het als zodanig aangewe zen industrieterrein, en dat is nog niet vol. Heemschut: Als het er op een gegeven mo ment naar uitziet dat er wel meer ruimte nodig is, dan moet een nieuw gebied ge zocht worden in het raam van een totaal planning en gaat het niet aan incidenteel, zoals in dit geval, een terrein aan te wijzen en dan nog wel voor één bedrijf. Dat bedrijf komt, vindt Heemschut, bovendien te dicht bij dorp en Maasroute. De Bond begrijpt de gemeente ook al niet als zij stelt dat door de voorgestelde ontwikkeling geen precedent wordt geschapen voor verdere demping van de vaart of aantasting van het gebied, omdat in dat geval weer een wijziging van het bestemmingsplan nodig is. Heemschut: Als er één industrie zit wordt een volgende ge gadigde ook al makkelijk toegelaten en volgt er wel weer een herzie ning

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1976 | | pagina 22