Heemschut in actie /J V 34 Onderhoud monumenten Naar aanleiding van de oproep van Heem schut aan alle colleges van G.S. om bij gemeenten, die bij het onderhoud van de aan hen toebehorende monumenten in gebreke blijven, dit onderhoud af te dwingen, heb ben G.S. van Zuid-Holland gereageerd met een circulaire aan „hun" gemeenten. Die circulaire luidt als volgt: „De Bond Heem schut heeft er onze aandacht op gevestigd dat hem regelmatig berichten bereiken om trent zodanige verwaarlozing van het on derhoud van panden, die zijn ingeschreven in de registers van beschermde monumen ten, dat voor verlies van het monument moet worden gevreesd. In veel gevallen zouden hierbij ook gemeentelijke panden betrokken zijn. Hoewel wij er ons van be wust zijn, dat ondanks de werking van de Besluiten Verfijning Algemene Uitkering Monumenten en Historische Stadskernen, monumentenbezit een zware financiële last kan betekenen en het te lang uitblijven van rijks- en provinciale subsidies in restaura tiekosten frusterend kan werken, menen wij toch uw aandacht voor deze aangelegenheid te moeten vragen. Niet alleen uit cultureel oogpunt, maar evenzeer om financiële re denen moet het tijdig en in voldoende mate doen verrichten van onderhoud aan monu menten noodzakelijk worden geacht. Aan gezien bovendien de uitgaven onderhoud van gemeente-eigendommen behoren tot de wettelijk verplichte uitgaven, als bedoeld in artikel 240 van de Gemeentewet, zal hier aan ook om formele redenen hoge prioriteit dienen te worden gegeven". Elektriciteit Bij de Stichting Nationale Contactcommis sie Monumentenbescherming NCM heeft Heemschut een commentaar ingeleverd op de Structuurnota Elektriciteitsvoorziening. Dit commentaar in 't kort. Uit een oogpunt van horizonvervuiling heeft de Bond zich destijds verzet tegende bouw van de centrale aan het Friese Bergumermeer. En daar volgt logischerwijze op: „Een verdere uitbreiding van deze centrale achten wij onacceptabel, gezien de negatieve landschappelijke effec ten die al zijn teweeg gebracht". Wat de bovengrondse hoogspanningsleidingen be treft vraagt Heemschut speciale aandacht van het al geplande traject dat bij Rossum (NB) de rivier zou kruisen. Bovengrondse uitvoering van die kruising zal, zo vindt Heemschut, een ernstige aantasting van het rivierlandschap op dat punt betekenen. Heemschut heeft al bereikt dat deze zaak via een bestemmingsplan-procedure aan de orde moet worden gesteld, zodat inspraak mogelijk is. Ernstig bezwaar bestaat ook tegen de nog niet van de baan zijnde plannen om te Zevenhuizen een schakelstation voor vier bovengrondse leidingen te bouwen. Heemschut tot de NCM: „Als dat station er zou komen, zou het een desastreus effect hebben op de wijde omgeving en het Groene Hart van Holland ernstig treffen." l Ontsierende mast Plannen Wisch Heemschut blijft, zo blijkt nog weer eens duidelijk uit zijn bij G.S. van Gelderland ingediende bezwaarschrift, op twee kardi nale punten tegen het bestemmingsplan „Buitengebied" van de gemeente Wisch. Het ene bezwaar geldt de te openen moge lijkheid tot uitbreiding van de camping Idink, pal bij het natuurreservaat Idink en Nibbelink, het andere bezwaar betreft het meegaan van de gemeente in de aanleg van Rijksweg 15, voor het tracé Doetin- chem-Varsseveld. Het kampeerterrein Idink: dat zit er al ten onrechte en bij uitbrei ding zal de camping een nog grotere druk leggen op de fauna en flora van het naastge legen natuurgebied. Heemschut: „Door drukte en lawaai verdwijnt de fauna terwijl er groot gevaar bestaat dat door onzorgvul digheid van de bezoekers ook de Hora wordt aangetast". De Bond kan zich heus wel indenken dat Wisch z'n recreatieve voor zieningen wil uitbreiden, maar dan wel graag in een gebied dat minder kwetsbaar is. Wat de aanleg van Rijksweg 15 betreft: Wisch heeft de bezwaren van Heemschut afgedaan met het argument dat het rijk al zo'n grondige voorstudie heeft verricht dat het plan voor de weg niet langer kan worden opgehouden. Heemschut stelt op zijn beurt, dat na die voorstudie zoveel zinnige tegen argumenten en alternatieven zijn aangedra gen dat G.S. er best nog eens heel nadrukke lijk over mogen peinzen. En voor het ove rige: Heemschut acht RW 15 overbodig. Er zijn alternatieve wegen tussen oost en west en waarom dan de Achterhoek aangetast? „De DuiP' Amsterdam De kans zit erin dat de minister van CRM géén toestemming zal verlenen tot sloop van de monumentale kerk „De Duif" aan de Prinsengracht 754 in Amsterdam. Er moe ten weliswaar nog allerlei adviezen binnen komen, maar dat neemt niet weg dat Heern- schut's ongerustheid over de sloopplannen aan het afnemen is. Het gaat ook in dit geval alweer om een niet geringe zaak, want „De Duif" is een voor Amsterdam uniek ge bouw dat al voorkwam op de eerste lijst van beschermde monumenten. Ofwel: het kerk gebouw is een bijzonder levendig element in het stuk stad bij het Amstelveld. Het dateert van 1857 en is ontworpen door Th. Mol- kenboer als een neo-classicistische basili- kale kruiskerk. De ontwerper heeft kans ge zien (en dat is het knappe) om dit gebouw ,,De Duif' te Amsterdam

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1976 | | pagina 20