Op de lijst Spelregels voor Den Haag ter Menno ter Braak - waarover we onlangs schreven - op de Monumentenlijst zal wor den geplaatst. Het voldoet niet aan de daar voor gestelde normen. Niettemin worden pogingen ondernomen om het huis toch te restaureren, maar dan in het kader van de bestrijding van de werkloosheid. Barneveld. De plannen voor de restauratie van kasteel de Schaffelaar(1854) zijn prak tisch rond. Het herstel van het in zeer slechte staat verkerende gebouw zal 5,5 miljoen kosten. Het in Engelse Tudorstijl gebouwde kasteel verving indertijd een vroeger kasteel ter plaatse. Het heeft sinds de Tweede Wereldoorlog een grillig bestaan Na een korte discussie heeft de Haagse ge meenteraad de „Doelstellingennota voorde beschermde stadsgezichten" aanvaard. Bij de openbare behandeling van de nota deed zich het vrij unieke geval voor, dat men uit particuliere kring, die het Haagse monu- mentenbezit zeer ter harte gaat, de gelegen heid kreeg de leden van de gemeenteraad in het kort uiteen te zetten, waar het in deze materie in feite om gaat. Het was de heer L. Molhuysen, vice-voorzitter van de Stich ting Monumentenfonds Den Haag e.o., die zich tot tolk maakte van hen, die nog hart hebben voor het Haagse hart. Hij wees er de raad op, dat de besluitvorming, die aan de doelstellingennota ten grondslag ligt, een zeer belangrijk uitgangspunt is voor de stadsvernieuwing. De gevolgde vorm van overleg via inspraak van de bewoners en het instellen van een overleggroep heeft in dit geval goede resultaten opgeleverd, aldus de heer Molhuysen. Het historisch stadsdeel vormt de spil van een groter Den Haag en van een gewest. Wij kunnen er niet omheen deze functie wezen lijk inhoud te geven. De heer Molhuysen noemde dit een uitdaging, die echter tevens een moeten betekent, omdat falen bij het oplossen van de problemen het afschrijven betekent van het Haagse historische erfdeel. Dit wil zeggen, dat de stad op den duur dan niet meer kan functioneren op deze wijze, zoals is vastgelegd in de nota. Tevens is dit dan het resultaat van een geesteshouding, die geen respect opbrengt voor het verleden en die niet begrijpt, dat juist het gebouwde erfdeel de belevingswaarde bepaalt van de stad. Al toonde de heer Molhuysen zich dan te vreden over deze belangrijke stap van de gemeente, toch meende hij een waarschu wend geluid te moeten laten horen. „Het gehad. De Duitse bezetter heeft het o.m. gebruikt voor de concentratie van een aantal joodse landgenoten, die in 1943 werden „afgevoerd" naar het doorgangskamp Westerbork. Na de bevrijding heeft het kas teel voor verschillende doeleinden gediend. Als de restauratie voltooid is, zal het wor den bestemd tot logiesgebouw voor de landbouwpraktijkschool Doesburg. Huize Spits (1910), in het vo rige jaar bij een gasontploffing ernstig be schadigd, wordt gerestaureerd in vrijwel indentieke vormgeving. Edam. De gemeenteraad heeft besloten be stekplannen te laten maken voorde restaura- benauwt ons allen, dat op de een .of andere wijze de stad nog steeds in ernstige mate wordt bedreigd. Het proces van afbraak en verval is nog niet gestopt en foutieve beslis singen worden nog steeds genomen." Aan het slot van de doelstellingennota - spelregels voor de Haagse stadsbescher- ming - staat te lezen: „Er zal na aanvaar ding van doelstellingen voor (het gebied) Op de aanvullende ontwerplijst van be schermde monumenten is een aantal panden geplaatst uit de 17e tot en met de 19e eeuw, t.w. in Schiedam (een), Leiden (vijf), Big- gekerke (twee), Zaandam (drie) en Middel burg (zes). In de Zeeuwse hoofdstad kwam bovendien nog op de aanvullende ontwerp lijst een laat-middeleeuws huis. In Sambeek, Hoogwoud en Bronkhorst kwamen boerderijen uit de 18e en de 19e eeuw op de lijst. Tot beschermd monument zijn voorts ver klaard een 17e-eeuws pakhuis in Brielle, een 16e-eeuwse achtkantige poldermolen, in 1885 verbouwd tot vijzelmolen te Eg- mond aan den Hoef, de uit 1872 daterende stellingmolen te Koudekerke, een kleuter school te Voorburg (1853) waarvoor inder tijd koningin Sophia de eerste steen legde. Er zijn bovendien weer enige kerken op de lijst gekomen: de r.k. kerk van de H. Catha- rina te Hengstdijk (in 1892 gebouwd door P. J. van Genk); de r.k. kerk van de H. Joannes de Doper (1857-1860) te St. Jan steen. tie van het voormalige Protestantse Wees huis en voor het stadhuis (18e eeuw). Haarlem. Het plan om de Spaamekerk te verbouwen tot woningen voor alleenstaan den is door staatssecretaris Van Dam (Volkshuisvesting) op grond van de kosten, afgewezen. Men wil nu nog trachten CRM voor het kerkgebouw te interesserenMocht dit niet gelukken dan valt te vrezen dat de kerk wordt gesloopt. Nijmegen. De uit 1849 daterende Sint An- riamolen aan de Hatertseweg zal worden gerestaureerd. v. d. W. gegarandeerd moeten worden, dat deze in derdaad geëffectueerd worden, niet alleen in ruimtelijke zin, maar ook functioneel. De bestemmingsplannen moeten altijd geïnter preteerd worden naar de geest van de nota. Op een of andere manier moeten de krach ten gebundeld worden om dit bezit van ons allen voor onszelf en voor de toekomst te behouden De Stichting Monumentenfonds en straks Stadsherstel ondersteunen deze geloofs overtuiging ten volle, aldus de heer Mol huysen tot de leden van de Haagse gemeen teraad. v. d. W. Op de lijst zijn verder nog gekomen de Boven- en Benedenforten te Lent (1862-1863), het in 1880 gebouwde land huis Groot Spriel in Putten en de in 1740 aangelegde sluis in de Rotte te Zevenhui zen. Tenslotte kwamen op de aanvullende lijst te staan een in 1661 gebouwd woonhuis in Zaandam en in Rijswijk: twee 17e- eeuwse boerderijen, twee panden en een voormalig pakhuis uit dezelfde periode. Archeologisch monument Een aantal delen van de polder Het Groot slag in Bovenkarspel is op de ontwerplijst van beschermde archeologische monumen ten geplaatst. Uit vondsten en opgravingen was het al enige tijd bekend, dat Het Groót- slag ca. 1000 jaar v. Chr. - de midden- en late bronstijd - en opnieuw van de 9e eeuw af werd bewoond. De bewoningssporen, huizen, graven en akkers, worden uitslui tend op zandige ruggen aangetroffen.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1976 | | pagina 19