Nederland restaureert Zaanstad. Het Herman Gorterhuis in Wormerveer zal naar alle waarschijnlijkheid toch behouden blijven. We meldden, dat er al met sloop was begonnen, maar die is stilgezet. Plaatsing van het pand, dat om meer dan één reden historische waarde heeft, op de voorlopige beschermingslijst is waarschijnlijk. De problemen zijn daarmee evenwel niet opgelost. Afgezien van de schade die is ontstaan door het begin van de sloopwerkzaamheden, zal het pand geres taureerd moeten worden en daarmee zal vermoedelijk een bedrag van een half mil joen gemoeid zijn. Rijkssubsidie hiervoor zou niet eerder dan in 1977 te verwachten zijn. Intussen blijkt uit het besluit van B. en W. van Zaanstad, om de sloop stop te zet ten, wat actie - ook van Heemschut - ver mag. Alkmaar. De Accijnstoren - havenge bouwtje, dat uit 1662 dateert - zal worden gerestaureerd. Er zal een bedrag van tegen de driehonderdduizend gld. voor nodig zijn, waarvoor het rijk echter op het ogenblik het geld niet heeft. De gemeente hoopt nu met een voorlopig' krediet aan de slag te kunnen gaan, zodat het markante gebouwtje tegen het einde van het jaar er weer als een pronk juweel bij zal kunnen staan. De Accijnstoren te Alkmaar Broek in Waterland. De verdere restaura tie van het z.g. Broeker Huis duldt geen uitstel. Eerder - in 1963 - werd al een deel gerestaureerd, maar nu moet er nodig wat aan de linkervleugel worden gedaan. De gemeente heeft zich bereid verklaard het project voor te financieren, in afwachting van een beslissing van het rijk tot subsidi ering. Kubaard. Dit dorp - voor wie het niet weet: het ligt in Friesland - heeft te lijden onder ontvolking. Maar wel is er nogal wat be langstelling voor woningen met recreatie doeleinden. Daarmee is de plaatselijke be volking niet zo gelukkig. Er is nu een initia tief ontwikkeld om het dorp tot beschermd gebied te verklarenKubaard is een kleidorp met een terpbebouwing. Bescherming zou dan ook op basis van de merkwaardige structuur moeten geschieden. Het Friesch Dagblad vertelt er overigens, nog een curio siteit van: Kubaard heeft nog steeds twee kerken, maar de gereformeerde kerk doet al sinds lange tijd geen dienst meer. Het kerkje aan de Middelbuorren werd in 1890 ge sticht. Toen de kerk er goed en wel stond, bleek dat de zuidmuur op hervormde grond stond. Dat kon in die tijd (Doleantie) niet en de muur moest worden verplaatst. Later moest ook nog de voordeur worden dicht gemetseld. De kerkgangers mochten niet via hervormde bodem de kerk betreden. De kerk was toen alleen nog via de kosterswo ning bereikbaar. Kerk en kosterswoning - eigendom van een particulier - verkeren in vervallen staat. Maastricht. Uit de Limburgse hoofdstad komt het bericht, dat men nog dit jaar wil beginnen met de restauratie van de Sint Ser- vaaskerk. Men denkt er zo'n acht jaar voor nodig te hebben. Elburg. Na vier jaar is de grote restauratie beurt van de Grote Kerk - kosten 2,5 miljoen - gereed gekomen. De oorspronke lijke katholieke kerk uit het midden van de 15e eeuw met fraaie schilderingen op muren en pilaren, kwam bij de reformatie in her vormde handen. Oude Wetering. Ofschoon niet op de mo numentenlijst voorkomend, zijn de lidmaten van de Remonstrantse gemeente druk doende hun schuur- of schuilkerk te laten restaureren. Het is een bescheiden gebouw, maar het is wel de moeite waard het zoveel mogelijk in oude staat terug te brengen. Het heeft een z.g. halsgevel. Betimmering, or gelgalerij, de oude meubels en het koper schenken het interieur een bijzondere beko ring. Het is vooral de technische toestand, die restauratie noodzakelijk maakt. Haarlem. De kathedrale basiliek Sint Bavo zal voor een bedrag van ruim anderhalf mil joen'gld. worden gerestaureerd. Het mar kante kerkgebouw werd tegen het eind van de vorige eeuw gebouwd door Joseph Cuy- pers, zoon van dr. Cuypers. Het is een vijf- beukige basiliek in een mengvorm van neo- romaanse en neo-gotische stijl. Ook de hervormde Grote of St. Bavokerk (15e eeuw) aan de Grote Markt behoeft een opknapbeurt. Borkel en Schaft. Een uit 1745 daterende boerderij is door de eigenaar, de heer F. Habraken, in de oorspronkelijke vorm grondig gerestaureerd. De boerderij is een z.g. Teutenhuis, daterend uit 1745. Kaas teuten dreven.hun handel aan huis. Vandaar dat de boerderij twee ingangen heeft; een voor de bewoners en een voor de handel. Het oude bakhuis wordt tentoonstellings ruimte. Men zal echter ook gelegenheid hebben het interieur van het woonhuisge deelte te bezichtigen. Architect van de res tauratie is de heer L. de Kok uit Middel burg. Ezinge. Er zijn plannen in vergevorderde staat om te komen tot restauratie van de Allersmaborg uit het begin van de 15e eeuw de bijgebouwen zijn ruim een eeuw oud). Het restauratieplan is van architect P. L. de Vrieze. De Allersmaborg te Ezinge Katwijk. Van het oude vissersdorp is niet zo heel veel meer over, maar het gemeente bestuur is van oordeel, dat het deel tussen Baljuwstraat en Louwestraat voor renovatie in aanmerking komt. Men wil een deel nieuwbouw in „oude" stijl en een ander deel renoveren (restaureren). De Zand- voortse architect Wagenaar heeft de plan nen ontworpen. Het wordt beslist geen „openluchtmuseum", maar een levend buurtje, waarin vooral plaats zal zijn voor bejaarden. Met de eerste fase van de uit voering van het plan wordt binnenkort be gonnen. Arnhem. De kogel is door de kerk. De St. Eusebius- of Grote Kerk zal in vier jaar tijds voor een bedrag van ruim 6,6 miljoen worden gerestaureerd. Zoals bekend werd de kerk tijdens de Tweede Wereldoorlog zwaar beschadigd. Na de bevrijding is het kerkgebouw voor vijf miljoen hersteld, maar in 1973 bleek de toestand in zodanig slechte staat te verkeren, dat het moest wor den gesloten. Eibergen. Het is hoogst onwaarschijnlijk geworden, dat het geboortehuis van de dich-

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1976 | | pagina 18