Stadsherstel Amsterdam Monumentenzorg in Oostenrijk Leeuwarden ontstond uit de bevolking een groep mensen, die begaan was met dit mo numentale neo-gotische bouwwerk. Aan vankelijk in de vorm van een actiecomité, later in stichtingsvorm (1971), ijverden deze monumentenbeschermers voor het be houd van het Bonifatiuscomplex, zich ge steund wetend door de positieve opstelling van het college van B. en W. en de raad der gemeente Leeuwarden. De vele onderhandelingen resulteerden in 1974 in de overdracht van het kerkcomplex en de westelijke pastorie aan de Stichting Bonifatiustoren. Na de overdracht ver huurde de stichting het kerkgebouw aan de parochie, waardoor de oorspronkelijke functie gehandhaafd kon blijven. Doordat de stichting al gedurende de eerste jaren de financiële medewerking van veel mede standers had gekregen, kon zij beginnen met de uitvoering van noodzakelijke reparaties aan het dak en de goten, terwijl tevens in 1975 de volledige elektrische installatie werd vernieuwd, welke door de slechte staat een groot brandgevaar opleverde. Bonifatiustoren, wat nu? Het was voor ons land een unieke gebeurte nis, toen in 1974 een groep burgers, begaan met het lot van een bedreigd monument, dit monument overnam om te trachten het voor de toekomst veilig te stellen. Het zal duide lijk zijn dat het verloren gaan van de spits en de overige schade voor de stichting een grote tegenslag is, temeer, omdat de oor zaak van deze calamiteit niet van tevoren kon worden voorzien. Desondanks heeft de stichting besloten over te gaan tot herbouw van de spits en herstel van de overige scha de. De eerste contacten met de Rijksdienst voor de Monumentenzorg en de gemeente Leeuwarden hebben al geresulteerd in het aanwijzen van een architect. Inmiddels heeft de stichting al veel nieuwe donateurs mogen inschrijven. Ook de finan ciële bijdragen werden gedaan. Het zal ech ter de stichting veel moeite kosten de haar resterende 10% van het totale restauratie bedrag op te brengen. De eerste raming spreekt van een bedrag van 2 miljoen gulden voor het totale herstel. De stichting wil dan ook graag op iedereen een beroep doen haar te helpen. Financiële bijdragen kunnen worden overgemaakt op girorekeningnum mer 1915522 of op bankrekeningnummer 3354.45.055 van de Stichting Bonifatiusto ren, bij de Rabobank te Leeuwarden. Wilt u donateur worden? Ook dat kan: een be richtje in open envelop onder machtiging no. 144 Leeuwarden is voldoende. Voor donateurs met een donatie van 15,— of meer per jaar is een boekje over het Boni fatiuscomplex beschikbaar. A. K. Damstra en A. Monna De Amsterdamse Maatschappij tot Stadsherstel N.V. heeft begin dit jaar wederom een aandelenemissie gelan ceerd tot een totaalbedrag van 7,5 mil joen. Voor deze emissie werden eerst de huidige aandeelhouders benaderd, waarbij bleek dat de respons zodanig was dat na sluitingsdatum een belangrijke re ductie op de inschrijvingen moest worden toegepast. Hierdoor was het niet noodza kelijk om bij potentiële nieuwe partici panten aandelen te plaatsen. Nadat de voorgaande emissie in aandelen in 1972 het geplaatste aandelenkapitaal reeds van 5 miljoen tot 10 miljoen deed toe nemen, is dit nu op 17,5 miljoen ge bracht. Naast de belangrijke participaties van grote institutionele beleggers en ban ken, vergrootte de gemeente Amsterdam haar belang in Stadsherstel aanmerkelijk en wel met 2 miljoen tot ruim 2,7 miljoen, waaruit vertrouwen in een verdere gezonde uitbouw van de maatschappij blijkt. Sedert de vorige aandelenemissie In 1972 heeft de gunstige ontwikkeling bij Stadsher stel Amsterdam zich verder doorgezet, waarbij de restauratiewerkzaamheden in de binnenstad van de hoofdstad aanmerkelijk konden worden uitgebreid. Over deze jaren werd telkenmale een dividend van 5% ge declareerd, terwijl de resultaten over het boekjaar 1975 het vertrouwen wettigen dat dit percentage gehandhaafd kan worden. Bovendien konden verschillende reserves in de afgelopen jaren worden opgebouwd. De huurinkomsten namen sedert 1972 aan zienlijk toe; in voornoemd jaar waren deze baten ca. één miljoen. Aan het einde van het afgelopen boekjaar hadden de huren de 1,8 miljoen overschreden, hetgeen nauw samenhangt met een belangrijke uitbreiding van het aantal gereedgekomen restauraties van 76 tot 114 objecten, terwijl het aantal eigendommen der maatschappij van 155 begin 1972 tot ca. 210 per 31 december 1975 is gestegen. In de binnenstad van Amsterdam worden de gevolgen van de geschetste uitbouw der restauratie-activiteiten steeds meer zicht baar, terwijl bovendien het aantal wooneen heden belangrijk toeneemt. Aangezien ook derden hierdoor geïnspireerd worden tot herstel van monumentale eigendommen, is er van een verheffing van de woonomge ving en daardoor van de waarde der panden sprake. Hoewel er nog veel werk zal moeten worden verricht, wordt er door vergroting van het herstelde huizenareaal een niet te onderschatten bijdrage geleverd aan de ver betering van het woon- en werkmilieu in de binnenstad. Jordaan Het is voorts bekend dat in het kader der rehabilitatieregelingen Stadsherstel als toe gelaten instelling het voornemen heeft om in de daarvoor in aanmerking komende buurten, activiteiten te gaan ontwikkelen. Dit zal naar men verwacht daar kunnen lei den tot een verlaging van het te stellen noodzakelijk huurniveau, waardoor het mogelijk wordt om ook geïnteresseerden met „een smallere beurs" als huurders voor herstelde panden in aanmerking te laten komen. Voor de Jordaan worden ter zake in nauw overleg met de Diensten der Ge meente Amsterdam voorbereidingen getrof fen, die naar men hoopt spoedig tot uitvoe ring zullen leiden. Blijkens de gemaakte restauratieplanning met de daaruit voortvloeiende behoefte aan financieringsmiddelen tot en met 1979 was op basis van het huidige restauratietempo een uitbreiding van het geplaatste aandelen kapitaal met rond 6.650.000,-noodzake lijk. Van een uitstaande converteerbare le ning ad 1 miljoen werd voorts 500.000,- omgezet in aandelen, terwijl een uitkering in aandelen heeft plaatsge vonden van het achterstallige dividend over de jaren 1960 tot en met 1966 aan aandeel houders/oprichters tot een bedrag van 355.200,-, waartoe de vennootschap sta tutair gehouden is. Dr. E. Thalhammer, president van de Dienst voor de Monumentenzorg te Wenen (Monumentenzorg in Oostenrijk) zal op 4 april a.s. voor het Genootschap Neder land-Oostenrijk in hotel des Indes in Den Haag des avonds kwart over acht een lezing houden. Op 6 april a.s. zal dr. Thalhammer dezelfde voordracht over de monumenten zorg in Oostenrijk houden te Amsterdam, en wel in het Toneelmuseum, Herengracht 168, eveneens te 20.15 uur. Belangstellen den zijn bij beide lezingen welkom.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1976 | | pagina 17