Bonifatiustoren zonder spits constructieve detaillering van de verschil lende materialen als baksteen, natuursteen, hout en leisteen, een zelfstandig kunst werk". 30 Op zaterdag 3 januari jl. raasde een or kaan met windstoten van ongekende sterkte over ons land. In deze orkaan ging de spits van de Bonifatiuskerk te Leeuwarden verloren, waarbij aanzien lijke schade werd aangericht aan de wes telijke pastorie; gelukkig werd het kerk gebouw niet erg beschadigd. Een specta culair gezicht, dat wel, maar voor de stad Leeuwarden een dramatisch gebeuren. De stad - reeds arm aan torens - verloor er opnieuw één; één van de mooiste wer ken van bouwmeester P. J. H. Cuypers, een monument! Op 19 november 1884 werd, na een bouw periode van twee jaar, de kerk ingewijd. Deze kerk behoort tot één van de belangrijk ste werken van dr. P. J. H. Cuypers (1827-1921) en vertoont het gebruik van gotische motieven uit verscheidene streken, dat kenmerkend is voor zijn tweede periode. De Bonifatiuskerk neemt in de ontwikke ling van de Hollandse bouwkunst een be langrijke plaats in, hetgeen werd bevestigd door de plaatsing op de lijst van bescherm de monumenten in het voorjaar van 1974. De kerk is gebouwd op een terrein van on geveer 85 x 65 meter van het voormalige Amelandshof aan de Voorstreek te Leeu warden. De kerkas werd gericht naar het oosten, als symbool van de Heilige Linie. Hiermee herstelde Cuypers een eeu wenoude christelijke-traditie, die na de re formatie praktisch in de vergetelheid was geraakt. Gesteld kan worden, dat het werk van Cuypers en hierbij de Bonifatiuskerk in het bijzonder, tegen de achtergrond van de visie van Joseph Alberdingk Thijm op de kerkbouw bekeken en geanalyseerd moet worden. De kerk is buitenwerks 75 meter lang en over het transept 32 meter breed en is qua grondvorm gebouwd naar een latijns kruis. De toren bevindt zich aan de westelijke zijde en bestaat uit twee massieve vierkanten, bekroond en afgesloten door een gaanderij, waarboven zich een achthoek verheft in twee geledingen, welke wordt (werd) afge sloten met een ranke spits tot een totale hoogte van 78 meter. Deze hoogte is afge leid van de lengte van het schip. De toren is uitgegroeid tot een waar meesterwerk en, zoals drs. E. R. M. Taverne het formuleert, „niet een slaafse kopie, maar door het evenwicht van volumes, door goed aange brachte overgangselementen en door de Druk In 1969 maakte hetr.k. kerkbestuur plannen bekend de Bonifatiuskerk in haar geheel af te breken daar de financiële druk, die on derhoud en exploitatie met zich meebracht, voor de binnenstadsparochie te groot werd. Deze druk werd nog vergroot doordat, evenals in vele Nederlandse steden het ge val is, de binnenstad leeg liep en de parochie kleiner werd, zodat steeds minder parochia nen de stijgende lasten moesten dragen. In De Bonifatiustoren na de storm

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1976 | | pagina 16