Molen De Veer: voorlopig succes Rectificatie Door flink ruchtbaarheid te geven aan de slechte toestand waarin de molen De Veer bij Penningsveer verkeert, hebben twee be stuursleden van de Historische Werkgroep Haerlem, Peter Hammann en Pieter Hand- graaf, een voorlopig succes behaald in de strijd om te komen tot een restauratie van de molen! Al meer dan anderhalfjaar duurde het ge harrewar of molen De Veer gerestaureerd kon worden of niet. Te veel instanties en personen hielden zich' ermee bezig, maar niemand hakte de knoop door. Een onhoud bare toestand, vonden Peteren Pieteren zij gingen zich nog actiever inzetten voor het behoud van de molen. Vanaf begin 1975, het Europese Monumentenjaar, schreven zij brieven (samen met Vereniging De Hol landse Molen), belden iedereen op die met deze zaak te maken had en liepen vergade ringen af. Maar zelfs in het Monumenten jaar kregen zij niet het gehoor dat zij had den verwacht. Totdat ze begin december jl. door verschil lende publikaties als laatste poging om be kendheid te geven aan de wantoestanden in De vangbalk in de kap van molen De Veer. Op de achtergrond een nest met duive- eieren Foto: Pieter Handgraaf en rond de molen, respons kregen van een groot aantal belangstellenden. Een ander zeer belangrijk doel werd ook bereikt. De Stichting Recreatieschap Spaamwoude laat onderzoeken of De Veer in de toekomst een functie kan krijgen in de waterhuishouding van het park. Het onder zoek, uitgevoerd door ambtenaren van het projectbureau van de Stichting, zal (samen met een beslissing) nog wel drie maanden duren. Tot maart a.s. wachten we op een definitief antwoord. Het eerste geld voor de restauratie is binnen. In maart 1976 hoopt de werkgroep de vlag op de molen uit te kunnen steken. Voorlopig nog even gedul dig wachten, maar de voortdurend slechte wind die het wrakke molenlichaam teisterde is omgeslagen in een goede „maalwind" die de molen in staat zal stellen om nog in 1976 het water uit de polder te malen! Moten De Veer toestand 1976. Foto: Peter Hammann De kapzolder van bovenaf gezien, bedekt met een dikke laag riet en duivepoep. I Foto: Pieter Handgraaf In het december-nummer '75 is ten on rechte gemeld, dat Villa Nova, het huis, waar Albert Verwey van 1890-1937 in Noordwijk heeft gewoond, zou zijn ge bouwd door Berlage. Deze was wel de bouwmeester van de er naast gelegen villa Liesbet. Mevr. Nijland-Verwey te Santpoort, die ons indertijd over het huis van Verwey schreef, heeft ons terecht op deze onnauwkeurigheid gewezen, die niet aan haar, doch aan ons valt toe te schrijven.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1976 | | pagina 15