4. De Blauwbrug over de Amstel 5. De Galerij in de Raadhuisstraat 6. Het Oosteinde, bij de Nederlandse Bank sche, overwegingen die van invloed zouden kunnen zijn op de te nemen beslissing. Tot oordelen daarover acht zij zich noch des kundig noch bevoegd. Geleid door bovenstaande overwegingen heeft onze commissie de aan haar voorge legde ontwerplijst, samengesteld door het ministerie van CRM, bestudeerd. Dit heeft geleid tot het schrappen van enkele der daarop genoemde panden omdat die naar het oordeel van de commissie niet voldoen aan de normen die zij meende te moeten aanleggen. Omgekeerd echter heeft een grondige beschouwing van hetgeen werd gebouwd in het laat-19e en vroeg-20e 28 eeuwse Amsterdam de commissie ervan overtuigd, dat deze ontwerplijst zó sum mier is, dat geen recht wordt gedaan aan de boeiende verscheidenheid, die in deze periode ontstond. Daarom heeft zij ge meend, een ruime uitbreiding aan de mo numentenlijst te moeten geven, zorgvuldig overwegende bij ieder in aanmerking ko mend object het voor en tegen van een even tuele keuze. Er werd daarbij gelet op: A - de architectonische waarde, B - de situatie in het stadsbeeld, C - bijzondere detaillering, D - maatschappelijk-historische beteke- Aan het slot van haar verklaring op de door haar gecorrigeerde en aangevulde ontwerplijst zegt de commissie dat zij zich ervan bewust is dat de lijst niet compleet is en dat het nastreven van compleetheid in deze materie ook niet goed mogelijk is. Ondanks de ten opzichte van de ont werplijst van het ministerie betrekkelijk grote omvang blijft het een minimumlijst. (De bij dit artikel geplaatste foto's tonen voorbeelden van architectuur, die de Com- missie-Dooijes aanbeveelt voor bescher ming)

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1976 | | pagina 14