Het pand Zuiderdiep-Gelkingestraat: de achtergevel vóór de renovatie. Foto: P. L. de Vrieze nenuit of buitenaf. Dit milieu, dat ons lief is, moet goed onderhouden worden; wij moeten er zorg aan besteden, aanpassen aan nieuwe gebruikseisen en beheren als een kostbaar erfgoed, voor volgende generaties. Het is bovendien een maatschappelijk kapi taal van hoge waarde, dat goed gebruikt moet worden. Vanuit de hier geschetste achtergrond wordt het begrijpelijk dat in een stad als Groningen, wat perifeer gelegen t.o.v. het centrum des lands, met een wat nuch- tèré mentaliteit en een mentaliteit van wat zijn tijd heeft gehad moet maar ver dwijnen, in 1972 het initiatief om te ko men tot een Maatschappij voor Stadsher stel in- en aansloeg. Van de grond Dit ging samen met een ommekeer in de politiek, waarbij de inzet van de verkiezin gen was: behouden we de oude stad en brengen wij haar tot nieuw leven of laten we de stad een klinische dood sterven, alleen nog bruikbaar voor kantoren, banken, uni versiteiten 's nachts een lege, sinistere huls als een schilderij van Willink? Dank zij een sterk verjongd stadsbestuur, dat oog had en Karakteristiek hoekpand Zuiderdiep- Gelkingestraat te Groningen, gekocht door Stadsherstel, gerenoveerd en daarna door verkocht. Thans in gebruik als Jongeren Advies Centrum met woongelegenheid. Architectuur en fotografie: P. L. de Vrieze. heeft voor de hierboven beschreven ont wikkeling, bleek de oprichting van een Gronings Stadsherstel mogelijk, ja zelfs wenselijk. Het aandelenkapitaal bedraagt momenteel 250.000,-, waarvan 100.000,-door banken en andere instellingen, 100.000,- door de gemeente Groningen en de rest door particulieren is ingebracht. Begonnen werd met de aankoop van 6 woonhuizen aan Gro- ningens oudste en stedebouwkundig be langrijkste plein nl. het Martinikerkhof. Oorspronkelijk opgekocht door het Provin ciaal Bestuur om geamoveerd (lees: ge sloopt) te worden, om er een nieuwe kan toorkolos neer te zetten. Maar veranderde inzichten en ruimtegebrek ter plaatse maak ten dat Stadsherstel het blokje oude, uitge- sloopte, gedeeltelijk uitgebrande en gedeel telijk gekraakte huizen voor 54.000,- kon kopen. Na een vrij lange procedure (Gro ningen heeft nog steeds geen beschermde stadsgezichten, zelfs het Martinikerkhof niet), is het gelukt via de ACW-regeling 2 x 100.000,-subsidie te verwerven op 2 woningen. Later tijdens de uitvoering van de renovatie, kwam hier nog eens 50.000,- van het Ministerie van Volks huisvesting bij. Tijdens de renovatiewerk- zaamheden zijn de panden als woonhuizen aan particulieren verkocht, onder voor waarde dat er geen bestemmingswijziging mag plaatsvinden. Intussen is de restauratie van de Martinikerk na 14jaar werken voltooid, zodat het zinvol was ook het Martinikerkhof aan te pakken. Mede dank zij extra subsidies kon men in december 1975 reeds met de herstructure ring van het kerkhof beginnen, zodat in het komend voorjaar het eerste binnenstadsge- bied van Groningen gerenoveerd zal zijn, waarmee een uniek woonklimaat, ontdaan van auto's, zal zijn ontstaan. Uiteraard zijn de gerestaureerde woonhuizen aan het plein geheel aangepast aan de heden ten dage te stellen eisen, echter zoveel mogelijk met behoud van wat ter plaatse gevonden is. Andere projecten Inmiddels zijn door Stadsherstel weer an dere oude woningen aangekocht. Een ervan Zuiderdiep 17, hoek Kleine Gelkingestraat, heeft ook een flinke opknapbeurt gehad met behulp van een CRM-subsidie. Het huis is in 1975 doorverkocht aan een particulieren

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1976 | | pagina 10