om. Daar is een bijeenkomst in het oude raadhuis aan vooraf gegaan. Daar zei voorzitter M. J. C. Worrell van de woningbouwvereniging „Beter Wonen", aan wie Heemschut de nieuwe woningen in exploitatie heeft overgedragen: „Wjj zijn er altijd van uitgegaan dat de woningen aan inwo ners van Woudrichem zélf verhuurd zouden worden, en dat is ons gelukt. De familie V an Engelen, geboren en getogen in Woudrichem, kreeg een grote bos bloemen, en Worrell zei: „Er zijn er, die zich tijdens de bouw hebben afgevraagd: wat moet dit worden. Namaak? Maar dat is het niet. Het is iets van deze tijd, maar dan aangepast aan wat Woudrichem is. En de huren (van rond 310,-voor een eengezinswoning en 155,- voor een bejaardenwoning netto per maand), ze zijn voor Woudrichem nog altyd wel hoog, maar in het licht van het experiment laag. Erg laag. Dat hebben we met z'n allen dan toch maar bereikt." Burgemeester Voster: „Dit is een voorlopige afsluiting. Het is de eerste fase. Maar er is in Woudrichem méér te doen. Dat is door u goed gezien. Onderhandelingen zijn al weer gaan de, om volgende projecten van de grond te krijgen." En voorzitter dr. R. Hoegen van de Bond Heemschut: „Wat wij van plan zyn is om Woudri chem over een jaar of vijf a tien als een voorbeeld-stad achter te laten, met leefbaar wonen in de kern. Dat wil zeggen: in een verscheidenheid aan woningen en tóch in een harmonieuze omgeving. De omgeving, zoals die ons gelaten is." Er is in Woudrichem nog veel te doen. De vijfentwintig aangepaste wonin gen, zij zijn slechts het begin. Er moet nog meer gerestaureerd en gerehabili teerd worden. Daarbij gaat het niet alleen om huizen, maar evenzeer om de bestrating en de verlichting. Ergo: het gaat om het totaal, een inspirereiid totaal. En hoe denkt Woudrichem daar zelf over? Een plaatselijke ver slaggever, die hart en gevoelens kent: „Men vindt het wel aardig allemaal, maar men staat niet te dringen. Maar men is er toch wel gelukkig mee: het idee, dat er van zo'n ingeslapen stadje nog iets goeds kan uitgaan Het is hier zoals met alles: men moet het éérst zien." En dat zien, het bekijken, het beoor delen is er nu. Woudrichem is een nieuwe fase ingegaan. Het is geen Heusden. Daar gaat men vérder. In de vesting, waar Waal, Maas en Mer- wede samenkomen, heeft men een weg ingeslagen die, binnen alle regelingen, óók haalbaar is. Een nieuwe weg als het ware, die voor tal van steden en plaatsen mogelijkheden biedt. In het geval van Woudrichem nam Heem schut het initiatief, de Bond zorgde voor de begeleiding en steunde met 1000,- per woning uit het Restaura tie Hulpfonds. Dat is, zoals dr. Hoe gen zei, actieve zorg - zorg om de schoonheid van ons land. 3. Bouwen bij de kerk en (rechts niet zichtbaar) het Arsenaal. Het vulde een groot en gapend gat op. 4. Het nieuwe, aangepaste gezicht van de Landpoortstraat, met één woning die terugwijkt en met in het midden de be jaardenwoningen met hofje. 5. De vier bejaardenwoningen in de Spieringstraat: zij versterken de intimi teit van het straatje sterk. 6. Er valt in Woudrichem nog heel wat te doen

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1975 | | pagina 8