Heemschut in act e dat vaststaat op welke wijze de Ooster- schelde zal worden afgesloten: óf met een open caissondam óf met een dichte dam. Zoals bekend is in principe gekozen voor een doorlatende caissondam, om het zeer waardevolle natuurgebied te sparen. Het staat echter nog niet vast of zo'n dam tech nisch uitvoerbaar is. Wat het resultaat van de studie daarover ook is: de dijkversterkin gen gaan door, zij het dan daar waar dat nodig is. Kamp aan Kanaal In een brief aan B. en W. van Mierlo heeft Heemschut zich gekant tegen de vestiging van een klein woonwagenkamp langs het Eindhovens Kanaal, bij de brug in de pro vinciale weg Helmond-Mierlo. Een kamp op uitgerekend dat punt is zeer nadelig voor natuur- en landschapsschoon langs het ka naal, waarbij ook de aanwezigheid van de gerestaureerde Elderse Molen in het geding is. Immers, die molen heefteen ongeschon den ruimte nodig en daar komt niets meer van terecht met een kamp vlakbij. Heem schut vraagt B. en W. dan ook een andere lokatie te zoeken. Parkeren in keurblok Een zaak, die in Amsterdam al geruime tijd speelt, heeft in de actie van Heemschut een vervolg gekregen in een brief aan de raad. Het gaat hier om het plan voor het maken van een parkeergelegenheid in keurblok III (Herengracht, Leliegracht, Keizersgracht en Raadhuisstraat). Heemschut herhaalt nadrukkelijk zijn standpunt, en dat luidt: „Het scheppen van parkeerruimte in dit blok dat - met uitzondering van de kant van de Raadhuisstraat - wordt gekenmerkt door een aaneenschakeling van panden met een uitzonderlijke monumentale waarde en waarbinnen zich een vrijwel ongeschonden terrein bevindt met tuinen (waaronder prachtige hoeven) met eeuwenoude bomen, achten wij onaanvaardbaar." Volgens de geldende verordening mag daar ook niet geparkeerd worden, maarB. en W. zouden dit dan voor vijf jaar willen gedogen. De grote angst van Heemschut is, dat dit gedo gen - net als in andere keurblokken - tot een feitelijke toestand zal leiden. Na een ge sprek met de betrokken wethouder zag het er naar uit, dat er nog een aanvaardbare oplossing uit de bus zou komen. Maar niets is minder waar gebleken. Achteraf heeft de wethouder simpelweg laten weten dat B. en W. een bouwvergunning hebben verleend voor het maken van een toegang tot het binnenterrein, in de wand van de Raadhuis straat. Heemschut (en met de Bond het Ge nootschap Amstelodamum) acht die ver- En verder: GS van Groningen delen mee dat een centraal materialendepot voor restaura ties zeker aantrekkelijk is, maar onge twijfeld ook veel problemen (met name financiële) met zich meebrengt. Bij GS van Gelderland heeft Heemschut de bezwaren herhaald, die hij heeft tegen het (veel te omvangrijke) bestemmings plan „De Heuven" te Gameren. Bij GS van Noord-Holland heeft Heem schut bezwaar gemaakt tegen het be stemmingsplan „Rondom de Haring- buys" van de gemeente Bloemendaal, dat een fraai stuk natuur aantast. Bij GS van Noord-Brabant is bezwaar ingediend tegen het bestemmingsplan van Oost-, West- en Middelbeers, dat gunning onrechtmatig. Er wordt iets (parke ren) mogelijk gemaakt, dat volgens de gel dende verordening niet mag. Ergo: het gaat erom het fraaie binnenste van het keurblok te bewaren, als groene long in de stad en tot genot van alle omwonenden voor wie één geparkeerde auto al een aantasting is van hun uitzicht. een uitbreiding van het bedrijf van de CAV in de kom van het dorp mogelijk moet maken. Bij de PS van Overijssel heeft Heem schut zijn bezwaren herhaald tegen het plan een nieuwe brug in Ossenzijl - een brug waar het dorp niet om verlegen zit - te bouwen. B. en W. van Heusden delen mee dat de uitbreiding van de conservenfabriek Jon ker Fris kan doorgaan, nu GS van Noord-Brabant verklaringen van geen bezwaar hebben afgegeven. HetministerievanCRMbericht dat,mede naar aanleiding van Heemschut's ver zoek, het voornemen bestaat de boerderij Geestdorp 22A te Woerden op de monu mentenlijst te plaatsen. Binnentuinen in keurblok III te Amsterdam, waar B. en W. parkeren willen toestaan.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1975 | | pagina 23