Kerkplein Kapelle Dijken Oosterschelde Het uitgebrande, voormalige gemeentehuis te Wormerveer. Onderhoud monumenten Op de brief van Heemschut aan alle colleges van GS over het onderhoud van monumen ten die de gemeenten toebehoren, zijn op nieuw twee reacties binnengekomen, name lijk van GS van Noord-Holland en Noord- Brabant. Noord-Holland is kort: „Ons zijn geen gevallen bekend dat Noordhollandse gemeenten laakbaar nalatig zouden zijn hun in eigendom toebehorende monumenten behoorlijk te onderhouden, terwijl die ge meenten daartoe wel in staat zouden zijn." GS van Noord-Brabant zeggen dat zij het met Heemschut eens zijn dat verwaarlozing van monumentale gebouwen een zeer ern stige zaak is. GS: „Deze verwaarlozing - meestal het gevolg van onvoldoende onder houd - komt echter niet alleen bij over heidsgebouwen voor, maar evenzeer bij par ticuliere eigendommen. Het is echter geen provinciale taak toezicht te houden op de bouwkundige staat van de monumenten in de (onze) provincie, te minder omdat zulks in de praktijk onmogelijk is." Gelukkig is er, ook in Noord-Brabant, de monumen- tenwacht. Die wordt er zeer positief ont vangen. Daarbij zijn het veelal de gemeen ten die de onder hun toezicht staande mo numenten abonneren op de monumenten- wacht, wat mede het verval van deze ge bouwen tegengaat. „Het zal u," aldus GS van Noord-Brabant tot slot, „dan ook niet verwonderen dat wij voornemens zijn de monumentenwacht in de gelegenheid te stellen zijn werkzaamheden in Noord- Brabant verder uit te breiden." Landelijk Hees Nijmegen heeft een ontwerp-herziening van het bestemmingsplan „Nijmegen-West N" op tafel gelegd. Doel van de herziening is om een complex voor de huisvesting van 340 studenten te bouwen in landelijk Hees. Heemschut heeft daartegen nogal wat be zwaren. De Bond in een brief aan de raad: „Ons bezwaar richt zich in de eerste plaats tegen de omvang van een dergelijk com plex, dat in een intensieve bebouwing van het beschikbare terrein zou resulteren. Dat past allerminst bij het nog steeds aanwezige landelijke karakter van de directe omge ving. Ook de verspringende aaneenschake ling van de 34 wooneenheden, die het mas sale effect van het complex zou moeten op heffen, vindt nergens aansluiting bij de di recte omgeving dan wel omringende be bouwing." Heemschut vraagt zich boven dien af of het wenselijk is zo'n grote groep studenten onder te brengen in een kleine, bestaande gemeenschap. De gemeente Kapelle (Z) heeft plannen met het Kerkplein te Kapelle, waarbij het erom gaat één hoekpand af te breken om op die manier de uitmonding van de Oostraat en de Biezelingestraat op het Kerkplein te ver ruimen, met als bijkomend voordeel een beter gezicht op het koor van de kerk. Heemschut vindt dat het hoekpand, waarin een cafetaria is gevestigd en dat zwaar is mishandeld, wel degelijk een' plaats toe komt in de entourage van het plein. Boven dien, als het wordt afgebroken zal een deel van de vrijkomende ruimte wel gauw in beslag worden genomen door geparkeerde auto's Heemschut heeft B. en W. in overweging gegeven alle panden aan het Kerkplein te restaureren en het hoekpand, waarin de cafetaria zit, aangepast te ver bouwen. Wat het parkeren betreft: het ge plande parkeerterrein achter de woningen zou daartoe bestraat kunnen worden met „kinderkopjes" en' met bomen beplant. Bomen te Zeist Langs de Waterige Weg in Zeist staan dub bele rijen zeer mooie, oude beuken. Het gaat die bomen de laatste jaren slecht. Dat geldt ook voor een groep rode beuken ten zuiden van de Blikkenburgerlaan. Heem schut hierover in een brief aan B. en W. van Zeist: „Uit landschappelijk oogpunt bete kent de toestand, waarin de beuken zich bevinden, een ernstige bedreiging van het totale beeld ter plaatse." Aan de Waterige Weg zijn onder de beuken de eerste slacht offers al gevallen. Niet alleen de droge zo mer van dit jaar, maar ook het parkeren onder de bomen zou bij de verslechtering van de toestand een rol spelen omdat de auto's de grond teveel aandrukken. De ademhaling van de beuken komt daardoor in gevaar. B. en W. is gevraagd zodanige maatregelen te treffen dat aan de verzieking een halt wordt toegeroepen. Bestrating Haarlem „Het is dus per se niet zo dat Heemschut verlicht kan ademhalen omdat de Bond ten aanzien van de Gierstraat zijn zin zou heb ben gekregen. Integendeel, er zal voor de Gierstraat (de rest van de Grote Houtstraat zal wel verloren zijn) nog hard moeten wor den gevochten." Deze reactie ontving Heemschut van een insider, naar aanleiding van wat er laatst in deze rubriek is geschre ven over de sierbestrating die Haarlem in het voetgangersgebied in het centrum van de stad toepast. Heemschut heeft steeds zeer sterk gepleit voor bestrating van klinkers, Haarlem wil alleen daar klinkers waar mo numenten dat vragen. Onze Haarlemse briefschrijver beschrijft de situatie aldus: „Inmiddels zijn er betontegels gelegd (af gezien van de Barteljorisstraat) in de Grote Houtstraat (van de Paarlaarsteeg tot aan het Verwulft) en in de Anegang. Klinkers lig gen in de Grote Houtstraat (ten noorden van de Paarlaarsteeg) en in de Spekstraat, zulks inderdaad in aansluiting van de monumen ten." De briefschrijver benadrukt dat - en dit dan in tegenstelling tot wat in deze ru briek stond - over de rest van de Grote Houtstraat en de Gierstraat nog een beslis sing moet worden genomen." Het werk ter versterking van de dijken langs de Oosterschelde gaat in snel tempo door, „zo snel dat nog in de zeventigerjaren een zodanig verhoogde beveiliging tegen stormvloeden is bereikt dat een uitstel van de definitieve beveiliging tot omstreeks 1985 aanvaardbaar is." Dit antwoordt de minister van Verkeer en Waterstaat Heem schut, naar aanleiding van de vraag van de Bond om dijkverzwaringen uit te stellen tot-

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1975 | | pagina 22