Het Kurhaus blijft! Het heeft er flink om gespannen of het Kur haus in Scheveningen wel behouden zou blijven. De particuliere actie „Het Kurhaus moet blijven" heeft echter succes gehad, mede dank zij de krachtige steun van vele deskundigen en organisaties, zoals de Bond Heemschut. Het Kurhaus blijft; het gebouw, dat aan de badplaats een karakteristiek „merk" geeft, een bijkans ongeëvenaard herkennings beeld. Enkele weken geleden is er tussen het gemeentebestuur van Den Haag en Bredero overeenstemming bereikt, nadat er op hoog niveau een schier eindeloze discussie is gevoerd. We weten het, het Scheveningse Kurhaus is bepaald geen voorbeeld van uitzonderlijke schone architectuur, maar het gebouw heeft wél karakter. We weten ook, dat het in feite een gammel bouwwerk is en dat het zeker voor sloop in aanmerking kwam als het niet zo'n bijzondere plaats in de badplaats in nam. We weten ook, dat Bredero, die aan Scheveningen een nieuw, modem aanzien wil geven, eigenlijk met het gebouw in zijn maag zat. Het leek nauwelijks of niet te exploiteren in de oude vorm. We weten ook, dat het Haagse gemeentebestuur er veel aan gelegen was de badplaats op te peppen. De Zwolsman-periode heeft on noemelijke schade toegebracht aan Sche veningen. Het was dus te begrijpen, dat het gemeentebestuur ingenomen was met het initiatief van Bredero, al ontstond aanstonds de vrees voor een herhaling van Hoog Catharijne in Utrecht. Begrijpelijk, dat daarvoor vrees bestond. Die vrees is nu weggenomen en daarover kan iedereen ver heugd zijn. Het overleg tussen Bredero en de overheden is niet gemakkelijk geweest. Wat doet een particuliere onderneming met een bouw technisch bijzonder slecht gebouw, dat bo vendien moeilijk exploiteerbaar bleek in deze tijd, als men weet dat behoud (d.w.z. na verbouwing) zo'n honderd miljoen moet kosten? Het waren dan ook de financiën, die voor Bredero de belangrijkste rol speelden, al had men begrip voor de betekenis van het Kurhaus als monument. Het heeft er lange tijd op geleken, dat het benodigde geld niet bijeen gebracht zou kunnen worden. Het was uitgesloten, dat Bredero zelf alle kosten van vernieuwing op zijn rekening zou kunnen nemen. De overheid moest bij springen, maar de overheid zit bepaald niet ruim in haar middelen en van CRM kon niet meer worden verkregen dan zes miljoen gulden als monumentensubsidie. De ge meente en het provinciaal bestuur van Zuid-Holland waren eveneens bereid hun financiële steen bij te dragen, maar dat was alles bij elkaar toch niet genoeg. Bij de rijksoverheid zag men echter niet alleen het belang van het behoud van het Kurhaus als monument in, men was eveneens bereid naar het economische (toeristische) belang van de badplaats te kijken. Vandaar dat het Ministerie van Economische Zaken ook over de brug wilde komen. Dat was intussen nog niet voldoende. Toen zag men een gaatje in het extra werkgelegenheidspro gramma van de regering. Uit de pot daar voor (vele honderden miljoenen) was het Ministerie van Sociale Zaken bereid een bijdrage te verlenen. Tenslotte kwam de gemeente nog met een extra krediet (garan tie) over de brug, zodat uiteindelijk van de zijde van de overheid 37,5 miljoen be schikbaar is gesteld, verdeeld als volgt: CRM 6 min.; Gemeente 6 min.; Provincie Z.-H. 2 min.; Economische Zaken 10 min.; Soc. Zaken 7,5 min.; Extra gemeente 6 min. Bredero heeft bovendien na overleg met de consortiumpartners nog eens zes miljoen voor eigen rekening willen nemen. Deels krijgt het Kurhaus straks een nieuw aanzien. De middenpartij blijft, na restaura tie, gespaard; maar de zijvleugels worden gesloopt en door nieuwe vervangen, naar een ontwerp van de architect B. van Kas teel, dezelfde, die kortgeleden de Berlage- prijs kreeg voor zijn kantoorgebouw aan het Buitenhof in Den Haag. Zijn ontwerp heeft inmiddels de goedkeuring van de autoritei ten verworven. Als gevolg van de nieuw bouw zal het hotel straks over 250 kamers beschikken tegen thans 150 (500 bedden). Als alles volgens plan verloopt zullen de werkzaamheden in januari a.s. kunnen aan vangen. Over 2'/2 jaar zal het Kdrhaus niet langer de ruïne-achtige aanblik bieden van de laatste tijd. In die periode zal dan tevens reeds een flink ander stuk van de renovatie van de badplaats tot stand zijn gebracht. Het Kurhaus blijft, een nationaal monument met internationale bekendheid. v. d, W. 255

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1975 | | pagina 18