Boek besprekingen Langs de oude Zeeuwse kerken Het Gelderse rivierengebied Nederlandse monumenten in beeld Noord- en Oost-Salland Langs de oude Z uidhollandse kerken Het boerenhuis in Nederland Kathedralen en stadhuizen in België onder redactie van JE. van der Wielen Een enkele keer hebben we ons al moeten verontschuldigen voor het feit, dat we met onze besprekingen de steeds toenemende stapel nieuwe boeken niet kunnen bijhou den. Schrijvers en uitgevers zullen daarover teleurgesteld zijn. We hebben daar alle be grip voor, maar er is vooral in M 75 zóveel op de markt gebracht, dat het ons niet moge lijk was de uitgeversactiviteiten bij te hou den. Ook de beperkte ruimte in ons blad vormt nogal eens een beletsel om „bij" te blijven met de boekbesprekingen. Voor deze kroniek hebben we weer een aantal exemplaren uit de stapel genomen; een wat willekeurige keus. We zijn ons daarvan ten volle bewust. Het zou de schijn van voor keur kunnen wekken, maar dat is bepaald niet onze bedoeling. We willen met deze kroniek alleen maar belangstelling wekken, een belangstelling die zeker bij onze lezers aanwezig is en die we daarom willen helpen als ze soms in de boekwinkel wat moeite hebben wat van hun gading op het gebied van monumenten e.d. te vinden. Dit boekje lag al tussen de stapel, toen we de Heemschutdagen meemaakten. Hadden we het maar geweten, want dan hadden we er zeker vóór ons bezoek kennis van genomen Dit werkje maakt deel uit van een hele serie over de oude kerken in ons land. Die van Nisse en van Kapelle, die we in september jl. bezochten, worden er, evenals een groot aantal andere Zeeuwse kerken, gedetail leerd in beschreven, geïllustreerd met goede foto's en plattegronden. Auteurs zijn Clau- dine Chavannes-Mazel, Irina Diakonoff, Katie Heyning en Carel van Tuyll van Se- rooskerken. Voor Zeeland-bezoekers meer dan een goede gids. (Uitg. Bosch en Keu- ning, Baam; 12,50) H. van Heiningen is er in geslaagd over dit gebied met vele aspecten, in kort bestek, heel wat te vertellen. Het is logisch, dat hij zijn boekje opent met een verhaal over dij ken en rivieren. Verder passeren o.m. kas telen en (slapende) stadjes de revue, maar hij schenkt eveneens aandacht aan flora en fauna. Van Heiningen vraagt zich op blz. 98 af waarom weleer stukken land werden aan geduid met Zeik, Dries, Laar, Horst, Poel of Bulk en waar namen vandaan komen als Gordenaars, Hostert, Katijf en Homoet. Jammer dat hij die vraag niet beantwoordt; hij verwijst slechts naar literatuur daarover; een opgave daarvan treft men achter in zijn boekje aan. De tekst wordt verlevendigd door een aantal goede, soms poëtisch aan doende foto's. (Uitg. Boekencentrum, Den Haag; Triangelreeks; 11,75) In twee delen zes provincies: Groningen, Friesland en Drenthe, en Overijssel, Gelder land en Utrecht. Deze reeks verscheen ter gelegenheid van M 75, onder auspiciën van de Stichting ter bevordering van de kennis van de Nederlandse bouwkunst en kwam tot stand met medewerking van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg. De eerste drie genoemde provincies worden beschreven door Herma M. van den Berg en Regn. Steensma; de tweede drie provincies door A. G. Schulte. De foto's zijn hier het be langrijkste, de tekst is grotendeels als toe lichting daarop bedoeld. Graag aanbevolen. (Uitg. Bosch en Keuning, Baam; 15,-per deel) Dit boek is één deel van ,De Geïllustreerde Beschrijvingen van de Nederlandse monu menten van Geschiedenis en Kunst", sa mengesteld in opdracht van de Rijkscom missie voor de Monumentenbeschrijving. Al in 1934 verscheen een deel over Twente en in 1964 een deel gewijd aan Zuid- Salland. Hiermee is de beschrijving van Overijssel nog niet voltooid; er volgen nog beschrijvingen van Kampen, het Drostambt IJsselmuiden en van het Kwartier van Vol- lenhove. Voor de zeer deskundige tekst staat prof. dr. E. H. ter Kuile, die met het schrijven al in 1968 vrijwel gereed was. Hier gaat het om twee delen; het ene behan delt de kuststrook en Rijnland; de andere waarden en eilandenBeide delen, die tot de eerder genoemde serie behoren, zijn ge schreven door Wiert J. Berghuis, die veel research moet hebben verricht, wat trou wens ook bij de andere auteurs het geval moet zijn geweest. (Uitg. Bosch en Keu- 254 ning, Baam; 9,75) Maar toen waren er nog drie jaren nodig voor het maken van tekeningen en foto's. Deze jaren heeft prof. Ter Kuile gebruikt om zijn werk aan te vullen, resp. te wijzigen naar de inmiddels veranderde omstandighe den. Aan de eigenlijke monumentenbe schrijving gaat een korte inleiding over de staatkundige en kerkelijke geschiedenis van het gebied vooraf. Achter de tekst niet min der dan 454 foto's, welke nagenoeg alle voor dit werk zijn gemaakt en daardoor des te waardevoller zijn. De meeste foto's zijn van A. J. van der Wal. Registers van perso nen, kunstenaars en ambachtslieden, een topografisch en een zakenregister maken dit werk nog meer toegankelijk voor de belang stellende lezer. (Uitg. Staatsuitgeverij, Den Haag) Er zijn tal van boeken, waarin het land schappelijke monument beschreven wordt, maar dan meestal binnen de grenzen van het besproken gebied. Zo treft men in menig werk ook de beschrijving van de verschil lende typen boerderijen aan, maar vooreen overzicht van alle boerderij-typen kan men nu terecht in dit door Kees Post samenge stelde boekje. Foto's, en tekeningen en plat tegronden van Het Nederlandse Open luchtmuseum illustreren de vlot geschreven tekst. (Uitg. Boekencentrum, Triangel reeks, Den Haag; f 17,50) De oude Amsterdamse Jodenhoek nu Wie kon beter over dit grotendeels verloren gegane deel van Amsterdam schrijven dan M. H. Gans, wiens Memorboek zo'n grote belangstelling heeft getrokken? De inlei ding is kort gehouden en dat die niet vrij is van nostalgie valt gemakkelijk te begrijpen. Die nostalgie is er waarlijk niet alleen bij de auteur maar bij vele oudere Amsterdam mers, die de Jodenbuurt in al haar „glorie" hebben gekend. De nadruk ligt op de foto's met min of meer uitvoerige bijschriftenEen uitgave als deze kon niet gemist worden in de grote hoeveelheid boeken, die de laatste tijd over de hoofdstad zijn verschenen. (Uitg. Ten Have, Baam; 17,50) Nieuwe Drentse Volksalmanak De 92e jaargang bevat twee bijdragen over archeologische onderwerpen, resp. van G. de Leeuw en O. H. Harsema. Voorts treft men een artikel han over de Romaanse doopvonten uit Drenthe (Prov. Museum, Assen) en vooruitlopende op de restauratie van de Abdijkerk in Assen een bijdrage van de directeur van het Prov. Museum, de heer Comeille F. Janssen, over de verbouwing van deze kerk in 1661 en 1662. (Uitg. Van Gorcum, Assen) Dit is een omvangrijke beschrijving (bijna 700 blz.) van het bouwkundige erfgoed, waaraan België zo rijk is. Het verscheen ter gelegenheid van M 75 en is uitgegeven door het Commissariaat-generaal voor toerisme, Centraal Station-1000 Brussel. Historisch en technisch voortreffelijk gedocumen teerd. De vormgeving is erg sober en wat ook jammer is, foto's ontbreken.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1975 | | pagina 17