Amsterdams Historisch Museum is klaar Een van de hoogtepunten, waarmee Amsterdam de dag heeft gevierd waarop de stad zevenhonderd jaar geleden werd gegrondvest, was de opening van het Amsterdams Historisch Museum door Koningin Juliana. Het museum is nu volledig onder dak in het uitgestrekte complex tussen Kalverstraat en Nieu- wezijds Voorburgwal, waarin vroeger het Burgerweeshuis was gevestigd. De restauratie van het complex heeft negen jaar in beslag genomen en de kapitale som van circa 35 miljoen gulden gekost. 252 Het ontstaan van het Amsterdams Histo risch Museum hangt ten nauwste samen met de jubilea van Amsterdam. In 1875-bij het zeshonderdjarig bestaan van Amsterdam - werd voor het eerst aandacht besteed aan zo'n jubileum. Het plan vooreen grote his torische tentoonstelling kon toen niet tijdig worden gerealiseerd, zodat deze expositie eerst het volgende jaar (1876) werd gehou den in het vroegere Oudemannenhuis (Ou- demanhuispoort). Het was deze tentoonstel ling die het plan deed ontstaan voor een Amsterdams Historisch Museum in de Waag op de Nieuwmarkt. Dit plan bleef echter een halve eeuw rusten In 1925 kwam de tweede impuls, die niet zonder gevolgen zou blijven; de omvang rijke historische tentoonstelling in Rijks- en Stedelijk Museum ter gelegenheid van het 650-jarig bestaan van Amsterdam. Nog in dat jubileumjaar nam de gemeenteraad op 15 december het besluit tot verwezenlijking van het oude plan voor een Amsterdams Historisch Museum in de Waag, dat 2 no vember 1926 open ging. Amsterdams enige bewaard gebleven middeleeuwse stadspoort - de Waag werd in 1488 gebouwd als Sint Antoniespoort - was op zichzelf een koste lijke entourage, doch veel te klein om zelfs maar een indruk te kunnen geven van Am sterdams rijke historische bezit. Er was ge noeg voor een weeshuis! Reeds vóór de tweede wereldoorlog - toen bekend werd dat het Burgerweeshuis vrij zou komen - rijpte het denkbeeld om het museum over te brengen naar dat grote complex aan de Kalverstraat. Het duurde evenwel tot 1960 eerde wezen verhuisden naar hun nieuwe gebouw aan het IJsbaan pad. Twee jaar later - op 7 februari 1962 - nam de gemeenteraad het besluit om het leegstaande Burgerweeshuis aan te kopen en te bestemmen tot historisch museum. De restauratie en verbouwing werden voor bereid door een werkgroep bestaande uit een programmacommissie en een bouw commissie De eerste stelde een programma van eisen op, de tweede had tot taak richtlij nen te geven voor de uitvoering van de werkzaamheden. De directie berustte bij de Dienst der Publieke Werken (afdeling On derhoud Gebouwen en Gemeentewerk plaatsen). Als ontwerpers werden aange trokken de architecten B. van Kasteel en J. Schipper Jr. Eerste fase De toenmalige wethouder voor de Kunstza ken kon 20 oktober 1966 de eerste paal pulsen voor de nieuwe fundering van het museum. De omvangrijke restauratie en verbouwing verliepen geheel volgens plan. De eerste fase - rond de vroegere jon gensplaats - kwam in september 1969 ge reed en omvatte het gebouw voor wisse lende exposities (het voormalige jongens huis) annex accommodaties voor school- en groepsbezoek, vertrekken voor directie, wetenschappelijke staf en secretariaat plus een royale ruimte voor het café-restaurant. Twee maanden later-op 20 november 1969

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1975 | | pagina 15