Nederland restaureert Middelharnis. In deze eilandgemeente staat op de hoek van de Voorstraat een sterk vervallen 18e-eeuws huisje. Er zijn verge vorderde plannen het te restaureren. Erica. De molen aan de Pandijk moet nodig worden gerestaureerd. Dat zal ook.gebeuren als tenminste spoedig de beslissing valt, dat de molen onder de beschermde monumen ten wordt gerekend. Graft-De Rijp. Voor het oudste woonhuis in de Rechtstraat wordt een nieuw restaura tieplan ontwikkeld, zo hebben B. en W. meegedeeld. Het pand, bekend onder de naam de Donderstèen, zou al lang gerestau reerd zijn, ware het niet, dat er meningsver schillen ontstonden, die de uitvoering van het herstel in de weg stonden. Weert. Tijdens de restauratie van de eeu wenoude St. Martinuskerk is een aantal schilderingen met bloemmotieven blootge legd. Het wordt niet uitgesloten geacht, dat het originele gotische schilderkunst betreft. Monumentenzorg stelt er nu een onderzoek naar in en mocht dit gunstig uitvallen, dan is herstel waarschijnlijk. Zaltbommel. Al in 1965 werd een restaura tieplan gemaakt voor de St. Maartenskerk. Het architectenbureau ir. T. van Hoogevest te Amersfoort raamde de kosten voor een tijdvak van tien jaar toen op 2.225.000. Er is echter nog steeds geen begin van uitvoe ring aan het plan gegeven. Er staan alleen steigers om deze kerk, die veel weg heeft van een z.g. hallenkerk. Het koor dateert uit de 14e eeuw. Inde 15e eeuw werden gelijk tijdig schip en toren gebouwd. De rijkbe- werkte preekstoel is uit 1679; de orgelkast dateert van 1723Deze ouderdom geeft alle reden tot het maken van spoed met de res tauratie, die, na tien jaar, wel heel wat meer zal gaan kosten dan de genoemde ruim twee miljoen gulden. Warnsveld. De dubbele woning bij de kerk zal worden gerestaureerd, aldus B. en W., die echter nog geen financiële toezegging van Monumentenzorg hebben, al wordt daarop wel gerekend. Utrecht. De gemeente gaat de verwaar loosde huizen op de hoek van het Wed en de Korte Nieuwstraat restaureren. De restaura tie maakt onderdeel uit van het plan om negen historisch waardevolle panden in Utrecht te restaureren. Met de restauratie is een bedrag van bijna 8,5 ton gemoeid. Er kan worden begonnen als Ged. Staten er hun goedkeuring aan hebben gehecht. De kelder van de huizen, die vermoedelijk eer tijds een geestelijke bestemming hebben ge had, dateert uit de 15e eeuw. De voorgevel is uit de 17e eeuw. Beesel. In het kader van het extra werkgele genheidsprogramma zal het kasteel Nieu- wenbroek worden gerestaureerd. De ge meente stelt er ruim 40.000 voor beschik baar. Van het rijk is een bijdrage van 138.000 toegezegd. Zutphen. Begonnen is met het herstel van het z.g. oude Bomhof-complex, een initia tief van N.V. Stadsherstel Zutphen. In de tegenwoordige vorm dateren de panden van omstreeks 1880, maar de geschiedenis van dit stadsdeel gaat terug tot vermoedelijk het begin van de 14e eeuw, toen de Heer Borro, kanunnik van het kapittel St. Walburg zijn huis, erf en uitgang naar de Zaadmarkt be stemde voor bejaarde armen. In de loop der eeuwen kreeg de instelling een goede finan ciële basis, waardoor het mogelijk werd de toen bestaande panden af te breken en er vijftig woningen, alsmede enige zalen voor gehuwden en alleenstaande mannen en van de panden 19 en 21 aan het Hoogend; laatstgenoemd pand is bekend als het Twents Bierhuis en staat op de monumen tenlijst. Brederwiede. 65 panden in Blokzijl en 62 in Vollenhove zullen met behulp o.m. van het rijk in een periode van zeven jaar voor zo'n zeven miljoen gulden worden gereha biliteerd. Inbegrepen de ommuring van Old Ruitenborgh. Den Haag. Naar gehoopt wordt zal op korte termijn worden begonnen met de restauratie van het „herenhuis" op het landgoed Clin- gendael, dat eigendom is van de gemeente 's-Gravenhage. Na restauratie zal het Ned. Instituut voor natuurbeschermingseducatie er zich vestigen. De restauratie van het huis zal zeven miljoen vergen. Clingendael, ge legen in een prachtig park, in 1954 door Den Haag aangekocht, dateert oorspronkelijk uit de eerste helft van de 17e eeuw. Het werd gebouwd in opdracht van Philip Doubleth. Er bevinden zich zeer fraaie wandschilde ringen en betimmeringen in. Voor de ge meente het in bezit kreeg, werd het tiental len jaren bewoond door de familie Van Brienen, die in het park o.m. de zeer be kende Japanse tuin liet aanleggen. Tijdens de tweede wereldoorlog is het historische huis bewoond geweest door Seyss Inquart. Steenderen. Het z.g. Boogmanshuis zal voor 350.000 worden gerestaureerd. Sub- vrouwen, voor in de plaats te zetten. Als zodanig was het complex tot 1962 in ge bruik. Daarna zijn er nog Ambonezen in gehuisvest, maar nadat die vertrokken wa rén, kwam het complex leeg en onderging het het lot van veel leegstaande gebouwen: het verwaarloosde steeds meer. Stadsherstel gaat de zaak nu restaureren, waarbij het huis, dat oorspronkelijk door de Heer Borro werd bewoond. Het restauratieplan is ge maakt door de Amsterdamse architect G. Prins; de kosten worden op ca. vijf miljoen gulden geraamd, waarvan 75% uit over heidsbijdragen kan worden gedekt. Sneek. Hier is begonnen met de restauratie Het Bornhofcomplex in Zutphen, dat door Stadsherstel wordt gerestaureerd. Architect G. Prins. sidie van het rijk is toegezegd. Groede. Een aanvang is gemaakt met de restauratie van de Hervormde Kerk, ver moedelijk daterend uit de 14e eeuw; een driebeukige hallenkerk. v. d. W. 251

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1975 | | pagina 14