m „Kijk, dit moet blijven In het Nederlands Congresgebouw te Den Haag is de vorige maand feestelijk de natio nale dia-wedstrijd voor de jeugd ,,Kijk, dit moet blijven" afgesloten. De wedstrijd, be doeld om de blik van de jeugd naar het monument toe te trekken, is een groot suc ces geworden en als zodanig een hoogte punt onder de evenementen in het kader van M 75. Rond vijfduizend leerlingen uit de vijfde en zesde klas van het basisonderwijs hebben eraan meegedaan. Zij maakten het de jury lastig met meer dan honderdduizend foto's. Er is, en ook op de slotmiddag bleek dat overduidelijk, met erg veel enthousiasme aan „Kijk, dit moet blijven" gewerkt, zo wel door de kinderen als hun juffrouw of meester. Bovendien deelden diverse instan ties, zoals de Rijksdienst voorde Monumen tenzorg en de Stichting M 75, in de activi teiten rond de wedstrijd. De kinderen, die gezorgd hebben voor zo'n groot succes, kwamen uit Groningen, Kampen, Zwolle, Nijmegen, Breda, Amersfoort, Maastricht, Amsterdam, Enkhuizen, Hoorn, Middel burg, Den Haag, Delft, Gouda, Leiden, Haarlem en Utrecht. Gewapend met een fotocamera zijn zij erop uitgetrokken om vast te leggen wat zij von den dat bewaard moet blijven. En dat ook weer niet alleen. Het evenement was ten slotte een aardige kapstok om er lessen aan op te hangen over het monument en alles eromheen. Met hun dia's, die eerst per school, daarna per stad en tenslotte landelijk werden gejureerd, hebben de kinderen hun visie op het onderwerp gegeven. Daarbij zou het heel goed gekund hebben dat de kijk van de kinderen afwijkend zou zijn geweest van het „officiële" inzicht van de monu mentenwereld. Dat bleek echter niet het ge val te zijn. Ergo: de kinderen hebben erg goed aangevoeld waar het bij het monument om gaat. Tussen de negen bekroonde foto's zaten uitgesproken karakteristieke plekjes, maar er was ook een plaat bij van een straatje in 250 verval en de maker vond dat ook dat moet blijven. Of wat te denken van die foto van gewoon vier eenden bij de vijver? De kinderen, die in de ogen van de jury het beste raak schoten, zijn: Frans van Dieren te Amersfoort (le prijs), Muré Berto te Maas tricht (2e) en Marjolein Rodink (3e). Eer volle vermeldingen kregen: Josyane Criem (4e), Harm Straatjof te Nijmegen (5e), Eric Willems te Amsterdam (6e), Eric Bartels te Haarlem (7e), Jan Joost den Haan te Gouda (8e) en Eester van der Kort te Haarlem (9e) 1. Poort in Amersfoort (Ie prijs). 2. Huizen in Haarlem (4e prijs). 3. Verval in Nijmegen (5e prijs).

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1975 | | pagina 13