bij. Uiteindelijk is men nogal gaan „uit- 3 bouwen" met stallen, schuurtjes e.d. De geschiedenis van de huizen in de laatste honderd jaar geeft aan, aldus de architect Taco Mulder, dat zij van nog betrekkelijk goede woonhuizen met werkplaatsen, ber gingen en stallen op de begane grond uit eindelijk zijn verkrot en verpakhuisd. Dank zij Diogenes zijn de huizen tenslotte niet alleen van sloop gered, maar ook be woonbaar gemaakt. Hogewoerd Tweede project waaraan Diogenes zich zette was de restauratie van Hogewoerd 30 en 32 en het voorhuis van Hogewoerd 30, gelegen op de hoek van de Watersteeg. Voor de geschiedenis daarvan kan men te rug gaan tot de 14e eeuw. De 17e eeuw, de periode van de bloei van de lakennijverheid in Leiden, heeft zijn sporen op het complex achtergelaten. Uit die tijd zullen de karmo- zijnverfbakken dateren, gevonden in de kelder van no. 30, waarschijnlijk gebruikt door Jan de Block en diens zoon Franpois, beiden karmozijnververs, die tussen 1603 en 1637 het huis bewoonden. Eind 18e eeuw is het achterhuis van no. 30 vergroot. De gevel aan de Rijnzijde is toen van een tuitgevel in een lijstgevel veranderd. Bij de nu onlangs tot stand gekomen restauratie van dit pand, is de gevel weer in zijn oor spronkelijke stijl teruggebracht. Uit het einde van de 18e eeuw dateren ook de res tanten van stucplafonds en schouwen. De restauratie van het achterhuis no. 32 zal mogelijk nog vóór het einde van dit jaar gereed komen. Binnenkort zullen in het kader van de Wet 1 op de aanvullende werken in de bouwnij- verheid de werkzaamheden aan het voor huis van Hogewoerd 30 beginnen. Van het uit drie verdiepingen en een vliering be staande gebouw zullen royale appartemen ten worden gemaakt. Men hoopt overigens dat in afzienbare tijd ook het voorhuis van Hogewoerd 32 geres taureerd zal kunnen worden; dit pand is ech ter (nog) niet in het bezit van Diogenes. Zowel in het eerste als in het tweede bulletin van Diogenes zijn veel historische gegevens te vinden over de gerestaureerde panden in de Leidse binnenstad. Ofschoon zeer lezens waardig, zou het ons te ver voeren daarop hier in te gaan. Intussen is te hopen, dat Diogenes in staat zal zijn in de Leidse binnenstad nog meer te restaureren. Er valt daar heel wat te doen. v.d. W. 4. Achterhuis Hogewoerd 30 vóór restau ratie. 5. Achterhuis Hogewoerd 30 tijdens res tauratie.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1975 | | pagina 12