Putten In Putten (Gld.) kwam het in 1885 ge bouwde „Puttersgemaal" op de lijst. Dit gemaal bezit een ééncilinder dubbelwer- kende stoommachine met stoomschuif, in 1885 gebouwd door Sepp Co te Ensche de. In 1912 kwam in het ketelhuis een lig gende ketel, geleverd door Machinefabriek „Breda". Ook de machinistenwoning is bij de bescherming inbegrepen. Velsen In de Velserbroek te Velsen werd een ge maal ten dele in bescherming genomen vanwege het uit 1915 daterende machine park. Het gemaal bestond al in het prille Lemmer In Lemmer werd het ir. Wouda-gemaal te Tacozijl in bescherming genomen. Wouda ontwierp voor dit gemaal in 1913 reeds de plannen, maar de bouw ervan werd pas in 1917-1918 gerealiseerd. Dertig jaar gele den werd dit gemaal het grootste van Europa genoemd. In de machinehal bevinden zich viertandem-compound stoommachines, elk van ongeveer 500 pk, ontworpen en uitge voerd door machinefabriek Louis Smul- ders/Jaffa te Utrecht in 1919. Elke stoom machine drijft twee centrifugaalpompen aan. In het ketelhuis staan vier Werkspoor- vuurgang-vlampijpketels. De stoommachi nes zijn unieke voorbeelden van de uiter- Hank Eveneens in het kader van de aanleg van de nieuwe Maasmond werd tijdens de jaren 1893-1894 bij het gehucht de Pereboom te Hank een schepradstoomgemaal gebouwd, dat in 1914 verbouwd werd tot stoom- centrifugaalpompgemaal. Het gemaal bevat een horizontale stoommachine van het fa brikaat Stork uit 1914. In het ketelhuis be vinden zich twee vuurgangketels, resp. van Stork 1914 en Machinefabriek „Breda" uit 1932. Het gemaal is een goed voorbeeld van een klein, laat-negentiende-eeuws, door de Rijkswaterstaat gebouwd schepradgemaal. Historisch is het belangrijk als herinnering "«Uwe- - - Lemmer begin van de negentiende eeuw, maar werd in 1820 vernieuwd. Het huidige machine huis en het woonhuis van de machinist sluiswachter, gebouwd in 1915, zijn niet op de lijst geplaatst. Genemuiden Het stoomgemaal van Genemuiden in de polder Mastenbroek werd gebouwd in 1855-1856 naar een ontwerp van de inge nieurs Beyerinck en Van Diggelen. De ma chineruimte van dit gemaal bevat een éénci- linderstoommachine met kleppen, geleverd door „De Atlas" te Amsterdam. Voorts is er een tandwieloverbrenging met gietijzeren raderen en een vliegwiel met een diameter van acht meter. Ook hangt er een bord met oude gereedschappen. De ketel in het ketel huis werd in 1925 vervaardigd door Ten Hom te Veendam. In het schepraderenhuis bevinden zich twee originele schepraderen van gietijzer en hout, verbonden door een klauwkoppeling. mate geperfectioneerde ingenieursproduk- ten uit de eindperiode van het stoomtijd perk. Waalwijk In Waalwijk staan aan de mond van het Afwateringskanaal s-Hertogenbosch- Drongelen het Rijksstoomgemaal en de Uitwateringssluis. Gemaal en sluizencom- plex werden gebouwd in 1896-1898 bij de aanleg van de nieuwe Maasmond. In 1944 werd het gebouw zwaar beschadigd maar nadien zonder veel wijzigingen her bouwd. De inventaris is nog geheel oor spronkelijk: een stoommachine met een in een horizontaal vlak liggend drijfstangme chanisme en de diep daaronder liggende centrifugaalpomp van het toltype uit 1898. In de ketelruimte bevinden zich twee vuur gangketels uit 1939. De bemalingsinstalla tie is in Nederland enig in haar soort en van belang als variant op het gebruikelijke centrifugaalpomp-ty pe Genemuiden aan de Bergsche Maas-werken, alsmede door zijn Stork-stoomcentrifugaalpomp- installatie uit 1914. Het is het laatst overge bleven voorbeeld van een dergelijke instal latie. Winschoten Tot slot werd in Winschoten het in 1878 gebouwde vijzelstoomgemaal aan het Oos tereinde in bescherming genomen. Het ge maal nam in dat jaar de taak van twee pol dermolens over. In 1895 werd het complex uitgebreid tot een dubbel vijzelstoomge maal met een tandem-compound stoomma chine van het fabrikaat Landeweer te Mar- tenshoek. In het ketelhuis bevindt zich een vuurgangstoomketel uit 1935. Uiteen oog punt van industriële architectuur is het ge maal een belangrijk voorbeeld van de twee mogelijkheden bij stoomgemalen, namelijk een afzonderlijk ketel- en machinehuis (1878) en een machine- en ketelhuis onder één kap (1895). 247

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1975 | | pagina 10