Heemschut De kas is leeg Mededeling Jaargang 52 no. 11-1975 Maandelijkse uitgave van de Bond Heemschut Opgericht 1911 Beschermvrouwe H.M. Koningin Juliana Eindredacteur: J. E. van der Wielen Redacteur: G. Woudsma Vormgeving en lay-out: Henk Heynis Alle correspondentie betreffende de redactie van het blad, richte men tot het secretariaat van de Bond Heemschut: Korenmetershuis, N.Z. Kolk 28, Postbus 10525 - Postgiro 124326 Amsterdam 1, tel. 22 52 92 Alle correspondentie betreffende advertenties: B.V. 't Koggeschip, drukkers- en uitgeversbedrijf, Nwe. Achtergracht 104, Postbus 1198, Amsterdam 4, tel. 22 97 21 In dit nummer: De kas is leeg 219 De zorg voor het bouwkundig erfgoed 220 Berlage-prijs voor B. van Kasteel 228 Heemschut in actie 238 Foto omslag: De restauratie van het punt op de hoek van de Paleisstraat en de Nieuwezijds Voorburgwal te Amsterdam is klaar, dank zij het werk van de Amsterdamse Maatschappij tot Stadsherstel en met steun van de Algemene Bank Nederland. Het herstel van het huis, dat jaren in de stutten heeft gestaan, betekent het eind van een stuk verwaar lozing op een markant punt van de hoofdstedelijke binnenstad. SISO 700.3 - UDC 351.853 Er is een oud gezegde, luidende: waar niet is, verliest zelfs de keizer zijn recht. Met andere woorden: wanneer het geld op is, kan er niet meer worden uitgegeven. Deze „gulden" regel ging in het verleden mis schien op en wellicht zou deze stelling ook voor het heden nog moeten gelden. Maar tegenwoordig schrikt men er niet meer zo gauw voor terug om te lenen teneinde bepaalde doelstellingen toch te bereiken. Evenwel, ook met lenen moet men een ze kere voorzichtigheid betrachten. Men moet er zich immers van bewust zijn, dat het geleende ook moet worden terugbetaald en dat over het geleende rente moet worden betaald. Lenen betekent in het algemeen het leggen van een last op het inkomen in toe komstige jaren. Nu is het een feit, dat de rijksoverheid er tegenwoordig steeds minder aan tilt steeds meer te lenen. Men kan over zo'n beleid natuurlijk verschillend oordelen en de vraag is gewettigd of het verantwoord zou zijn om bij voorbeeld ten behoeve van de monumen tenrestauratie een beroep op de kapitaal markt te doen. In het licht van de doelstel ling van het Europese Monumentenjaar: een toekomst voor het verleden, zou in elk ge val, naar onze mening, het overwegen van een lening ten behoeve van het restaureren van monumenten, de moeite waard zijn. Om de lasten daaraan verbonden niet te zwaar te makenzou het wel I icht een goede zaak zijn een soort goodwill-lening uit te schrijven, d.w.z. een lening tegen een be trekkelijk lage rente. Kort na de oorlog zijn er verscheidene z.g. wederopbouwleningen uitgeschreven tegen een lagere rente dan die toen op de kapitaalmarkt golden. Dit denkbeeld kwam bij ons op na kennis genomen te hebben van een uitspraak van de Commissaris der Koningin in Zuid- Holland, mr. M. Vrolijk. Hij zei dat de provincie het komende jaar de restauratie van monumenten niet kan betalen. Op de rijksbegroting is hiervoor 85 miljoen uit getrokken. De provincie Zuid-Holland zou in verhouding dan het eendertigste deel hierin moeten meedoen, wat neerkomt op 2,8 miljoen. Het ziet er niet naar uit dat dit bedrag er komt. De provincie kan voor vol gend jaar maar 1,3 miljoen uittrekken, aldus mr. Vrolijk, die er voor pleitte, dat restauraties van grote projecten geheel voor rekening van het rijk zullen moeten komen, „want de stijging in de bijdragen aan het monumentenbudget is voor de provincie niet meer bij te houden." Een dergelijk geluid is niet nieuw, maar het baart ons wel grote zorg. Wanneer de pro vincies en wellicht ook de gemeenten niet meer aan hun „Verplichtingen" kunnen voldoen, lopen de rijksbijdragen ook ge vaar. Immers de bijdragen van provincies en gemeenten zijn onverbrekelijk met die van het rijk verbonden. Blijven de provincies en de gemeenten - ongewild - in gebreke, dan dreigen de betrekkelijk weinige restauraties die financieel haalbaar zouden zijn, nog niet te worden uitgevoerd; er zal althans een nieuwe achterstand ontstaan. Dit nu moet o.i. onder alle omstandigheden worden voorkomen. Vandaar ons idee een lening uit te schrijven, met de opbrengst waarvan overbruggingscredieten kunnen worden gefinancierd in die gevallen waarde overheid verstek laat gaan. Misschien is dit denkbeeld moeilijk te realiseren, maar het lijkt ons het overwegen waard. De toekomst van ons verleden staat op het spel. v. d. W. Teneinde nog in het november nummer van ons tijdschrift aandacht te kunnen schenken aan het eind ok tober in Amsterdam gehouden Euro pese monumenten-congres verschijnt het blad een week later dan gewoon lijk.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1975 | | pagina 9