Boek besprekingen onder redactie van JE. van der Wielen Het Oversticht Het Oversticht bestond dezer dagen vijftig jaar, een gerede aanleiding om een gedenk boek uit te geven. Het is evenwel geen gedenkboek-oude-stijl geworden. Natuur lijk staat er wel een stuk geschiedenis in, geschreven door mr. J. C. de Wit, die in zijn verhaal z'n oude stiel van journalist niet verloochent. We zullen hem niet op de voet volgen, maar één citaat achten we de moeite waard: bij alles moet voor ogen worden gehouden dat al het oude dat geen functie meer heeft, bijna altijd verdwijnt. Het merendeel zal niet gespaard worden. Het merendeel van de prachtige Amster damse grachten zal over driehonderd jaar niet meer bestaan." Dat vinden we wel een griezelige constatering en mr. De Wit zal het ons niet euvel duiden dat we zijn uit spraak nogal boud vinden. In elk geval ho pen we dat zijn sombere voorspelling niet zal uitkomen. Beterkunnen we hem volgen, waar hij de gevaren opsomt, die Zwolle en Overijssel bedreigen. „Het is beklemmend te moeten constateren dat een stad als Zwol le, bij voorbeeld in de buitenwijken, haar eigen gezicht volkomen verliest; dat het ge zicht van de provincie eigenlijk vervaagt. Op het platteland dreigt immers het gevaar óók.Mr. De Wit wijst hierop een ontwik keling, met name wat Zwolle betreft, die men in tal van andere steden en dorpen in ons land eveneens aantreft. Het zijn de gru welijke vervlakking, de eentonigheid, de gelijkheid die de stedebouw beheersen en die er oorzaak van zijn dat de herkenbaar heid geheel of gedeeltelijk verloren gaat. Het „gedenkboek" bevat overigens bijdra gen van Ab Klaassens over wat we kort heidshalve het welstandstoezicht noemen, over het verstoorde evenwicht in de natuur van J. Thomas en over ons verleden heeft wel degelijk een toekomst van Bert Tiche laar. Het boek, voortreffelijk uitgegeven door Waanders, Zwolle, bevat ruim zeventig fo to's van Ger Dekkers, wiens gevoel voor het architectonische detail en de natuur bekend 240 mag worden verondersteld. Monumenten in Overijssel Het jaarboek van Overijssel is dit maal ge heel aan monumenten gewijd. De uitgave kwam tot stand onder auspiciën van het Na tionaal Comité Monumentenjaar 1975. Overijssel blijkt, volgens een inventarisatie achter in het boek opgenomen, zo'n 2600 monumenten te bezitteneen voor velen on getwijfeld onvermoed groot aantal. Het is dus een provincie die een belangrijke plaats inneemt in het totaal van het Nederlandse monumentenbezit. In zijn bijdrage vraagt mr. H. Schelhaas zich intussen af of er wel voldoende zorg aan de monumenten is en wordt besteed. In Overijssel is het volgens hem, wat bescherming van stads- en dorps gezicht betreft, „onheilspellend rustig". Onder de titel „Wat heet beschermd?" schrijft T. G. Verlaan een belangwekkende beschouwing over de praktijk van het „be schermen" in Overijssel. Al constateert hij met enige voldoening dat de slopershamer begraven is, er zijn toch blijkbaar nog heel wat problemen in deze provincie. Aan de hand van enige voorbeelden uit Overijssel schetst drs. Z. Kolks de verande ringen, die er in de opvattingen over het restaureren zijn opgetreden. De bijdrage van A. Butter: „'Boer' pas op je monumen ten", behoeft geen nadere toelichting. De industriële archeologie komt aan de orde in een artikel van mr. Schelhaas, terwij] mr. J. C. de Wit ten slotte een rondreis langs Overijssels monumenten maakt, waarin de liefde voor het schone uit het verleden niet onder stoelen of banken wordt gestoken, maar waarbij hij zich terecht een aantal kriti sche kanttekeningen veroorlooft. 'Ook in dit boek een collectie voorbeeldige foto's van de vaak poëtisch ingestelde Ger Dekkers. Een boek, dat voor de inwoners van Overijssel een herkenning is en voor wie deze provincie niet zo goed kennen, een verrassing. Voortreffelijk uitgegeven door Uitg. Waanders, Zwolle. Nederlandse monumenten in beeld In het voor ons liggende deel, behandelende de provincies Noord-Brabant en Limburg, schrijft C. Peeters over eerstgenoemde pro vincie enj. F. van Agtoverde tweede. Het zijn korte opstellen; de nadruk ligt op de bijna 200 foto's met informatieve bijschrif ten. In de tekst wordt naar de foto's met bladzijde-aanduiding verwezen. Er zijn voorts routekaartjes in opgenomen. Alles bij elkaar een boekje dat de lezer als 't ware uitnodigt ook eens te gaan kijken. Het is de moeite waard. (Uitg. Bosch en Keuning NV, Baam; 15,-) Het oude raadhuis van 's-Gravenhage Het Haagse gemeentebestuur heeft er goed aan gedaan aan de architect J. C. Herpel, die zo'n belangrijk aandeel heeft gehad in de restauratie van het oude stadhuis aan de Groenmarkt, opdracht te geven over dit Haagse kleinood met zo'n rijke historie, een boek te schrijven. Het is een prachtig uitge voerd werk geworden met veel foto's, plat tegronden, detailtekeningen en schetsen. De heer Herpel heeft zich niet beperkt tot de technische zaken van het monument, maar hij is tevens diep in de Haagse geschiedenis gedoken. Daardoor is het boek zeer leven dig geworden en reikt het veel verder dan het oude raadhuis zelf. De inhoud omvat de eerste geschiedenis tot de grote uitbreiding van 1733, maar de heer Herpel heeft terecht egn deel van de jongste ontwikkeling al be schreven. Dat sprak ook bijna vanzelf om dat vrij recente archeologische vondsten veel informatie hebben gegeven over het verleden. Reikhalzend kijken we uit naar het tweede deel. (Uitg. Gemeentebestuur van 's-Gravenhage) Gewelfschilderingen in de Oude Kerk te Amsterdam Bij de restauratie van de houten gewelven van de Sint-Nicolaas of Oude Kerk in Am sterdam is een aantal ongeveer vijf eeuwen oude schilderijen ontdekt. Daarover heeft Wouter Kloek een klein maar bijzonder in teressant boekje geschreven. Het is een uit gave van de Stichting de Oude Kerk te Am sterdam, die in 1955 werd opgericht. De schrijver heeft zich goed in het onderwerp verdiept, hetgeen niet alleen uit de tekst, maar ook uit de lange lijst van bronnenmate riaal blijkt. Er staan prachtige foto's - deels in kleur - in. Voor de vormgeving en de uitvoering van dit boekje is de Stadsdruk kerij verantwoordelijk, die daarvoor een af zonderlijk woord van waardering verdient. Kijk op Amsterdam Die „lastige" Amsterdammers zijn toch wel erg trots op hun historische stad, zo rijk aan monumenten. Ze mogen trots zijn, al valt er op de zorg van het erfdeel wel het een en ander aan te merken. Gelukkig is daar de laatste jaren verandering in gekomen en kunnen we een toenemende belangstelling constateren voor het Amsterdamse verle den. Ben Kroon, een uitstekend kenner van de hoofdstad, schreef het inleidende artikel en bovendien de teksten bij de talloze prach tige foto's, die het werk zijn van A. van der Heyden. Het is een beetje eenzijdige kijk op Amsterdam, want de ontluistering van de oude binnenstad is (bewust?) vermeden. Maar mogen we dat de auteur en de foto graaf kwalijk nemen? Per saldo heeft Am sterdam nog heel veel moois te laten zien en daarvan wordt in dit boek met warmte ge tuigd. (Uitg. Elsevier Nederland BV; 22,50)

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1975 | | pagina 30