Koekamp Den Haag Boerderij Vaassen Plannen Amsterdam En verder: eventueel praktijkruimten. Heemschut heeft daar destijds tegen geprotesteerd, omdat het plan hiervoor ernstig afbreuk zou doen aan het aantrekkelijke plantsoentje ter plaatse. Waarom hebben B. en W. dan toch doorge zet? Hun argumenten (in grote lijnen): de grond zou volgens het geldende bestem mingsplan kunnen worden bestemd tot kan- torenbouw, er is in Haarlem een grote be hoefte aan woningen en de bouwmogelijk heden daartoe zijn nog maar zeer beperkt, de waarde van de omgeringde bebouwing wordt niet aangetast en het plantsoen is in feite, in verband met het drukke verkeer op de Buitenrustlaan, te gevaarlijk voor kinde ren om er te spelen. B. en W. gaan verderen zij situeren daarmee een deel van de pro blematiek: „Daarnaast spelen ook de ge meentelijke inkomsten, die uit de grondver- koop voortvloeien, een rol. In dit verband merken wij op dat in onze gemeente een groot aantal restpercelen aanwezig is. De ervaring leert dat de omwonenden in het algemeen tegen bebouwing zijn. Door het voldoen aan de wens van deze bewoners zou de gemeente miljoenen guldens aan inkom sten derven." In het geval van de hoek Buitenrustlaan-Vlietsorglaan voelen B. en W. daar niet voor. Overigens, zij laten de verdere mogelijkheden tot inspraak open. De raad van Den Haag is er nog niet uit. Er zal vanaf van het semi-metroplat op het sta tion Den Haag Centraal een (sneltram)-lijn naar Scheveningen worden aangelegd. Maar hoe? De lus hiervoor was aanvankelijk gepland door de Koekamp, een aardig stuk natuur aan de rand van de Haagse binnen stad en een open belevingsruimte ter afslui ting van het beschermde stadsgezicht. De raad heeft de plannen nu opnieuw in over weging genomen en dat was voor Heem schut aanleiding om zijn inzichten nog eens te onderstrepen. De Bond: „Wij blijven zonder meer afwijzend staan tegenover het plan om de lus door de Koekamp te laten lopen over een viaduct op betonnen poten. Er moet, naar onze mening, een andere op lossing mogelijk zijn die dit belangrijke stuk historische natuur heel laat." De kans bestaat dat de boerderij Dorpsstraat 71 in Vaassen, daterend uit 1721 en ver bouwd, in handen zal vallen van een pro jectontwikkelingsmaatschappij, die niets anders voor ogen heeft dan het pand met z'n karakteristieke voorgevel te slopen. Kan of moet dat nu allemaal, als het gaat om een pand dat voor het centrum van Vaassen van onmiskenbare waarde is? Heemschut vindt van nieten heeft daarover B. en W. van Epe een brief geschreven Heemschut heeft bezwaren ingediend tegen het ontwerp-bestemmingsplan Utrechtse- straat-Amstel van Amsterdam. Enerzijds juicht de Bond het toe dat in het ontwerp wordt uitgegaan van bescherming van de karakteristieken van het plangebied, anderzijds wordt betreurd dat er toch teveel mogelijkheden open worden gelaten voor ontwikkelingen die daarmee in strijd zijn. Zo pleit Heemschut er bij de Amsterdamse raad voor de wijziging van bedrijfs- in woonbestemming aan het Oosteinde, Achteroosteinde en Sarphatikade en het uit peilen van de binnenterreinen niet pas over twintigjaar van kracht te laten worden, maar nü aan te pakken omdat dat een betere waar borg is voorde handhaving van de allure van dit stuk stad. Wat het „gat aan de Amstel", tussen Prinsengracht en Utrechtsedwars straat, betreft: Heemschut vindt de sugges tie, dat hier een gebouw komt van 14 tot 16 m hoog, misleidend. Een overschrijding van 2 m is namelijk toegestaan en daar mo gen de schoorstenen nog eens bovenuit ste ken. Het geplande gebouw heeft echter een Het,gat aan de Amstel'te Amsterdam: de plannen gaan uit van een te hoge nieuw bouw. dakhoogte van 17 m, met daarop foeilelijke en goed zichtbare liftkokers van 2,5 m - kokers, die aan het overigens aanvaardbare gebouw erg veel afbreuk zullen doen en daarom is Heemschut in dit geval tegen overschrijding van de aangegeven bouw hoogte De Bond is er ook erg verbaasd over dat het ontwerp-bestemmingsplan enerzijds de intentie heeft om binnenterreinen, voor zover dit niet het geval is, weer tot tuin te bestemmen, maar anderzijds B. en W. de mogelijkheid laat op deze terreinen parke ren toe te staan. Dit is in strijd met de gel dende verordening. Heemschut heeft bezwaar ingediend tegen het bestemmingsplan „De Om loop" in de gemeente Laren en dan met name tegen een dichtere woonbebou wing in het gebied langs het Jagerspad. Bij B. en W. van Gouda zijn bezwaren ingediend tegen het plan vooreen té mas saal gebouw aan de Blekerssingel, naast het instituut „Barbara". Bij B. en W. van Laren is gepleit voor het behoud van de twee karakteristieke vil la's „De Egelantier" en „Rusthoeve".

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1975 | | pagina 29