Heemschut in actie Ovens te Hitland Plannen Leiden Brug te Kampen Oosterschelde Plannen Haarlem Te Hitland, in de gemeente Nieuwerkerk aan de IJssel, staan vier oude steenbakkers ovens (monumenten) en een uit 1892 date rende woning, gemarkeerd door hoge bo men. Met dit geheel moet iets gebeuren met het oog op de verwaarlozing en daarover heeft Heemschut B. en W. van Nieuwer kerk aan de IJssel nader ingelicht. Over het waarom: „Het gaat hier om een uitzonder lijk mooi plekje aan de IJssel, maar dat de ovens worden gebruikt voor vuilstorting is niet op z'n plaats." Ter bescherming van het gebied en ter bevordering van de restau ratie van het complex is het van belang, dat de gemeente de bestemming van „indus trie" ter plaatse verandert in „agrarisch ge bied" of „passieve recreatie". Het is óók van belang, dat de gemeente haar best doet de woning op de monumentenlijst geplaatst te krijgen. In ieder geval is er mede uit het oogpunt van de steeds meer aandacht genie tende, industriële archeologie waaronderde ovens in Hitland zeker vallen - alles voor te zeggen om te zoeken naar subsidie mogelijkheden én een bestemming voor het complex. Heemschut is bereid om mede een oplossing te vinden. Binnen het bestemmingsplan Herengracht- Zijlsingel te Leiden is een bouwplan in drie delen in voorbereiding en daarover heeft Heemschut met de gemeente een gesprek gevoerd. Naar aanleiding van dit gesprek: „De weergave van de plannen in de bro chure is uiterst globaal en eigenlijk onge schikt voor een wat gedetailleerd oordeel. De algemene indruk van de plannen vinden wij acceptabel voordit gebied, maar veel zal afhangen van hoe en met welke materialen de plannen zullen worden verwezenlijkt. Het materialen-pakket is in een bestem mingsplan niet te regelen, maar wél van groot belang voor de uiteindelijke verschij ningsvorm - dikwijls belangrijker zelfs dan nauwgezette regelingen omtrent bouwhoog ten." Wéér een geval, dat zich in zijn waarde veel verder uitstrekt dan het bouw plan in Leiden en tegelijk aangeeft hoe be langrijk het is het toepassen van de materia len te binden aan normen die worden ont leend aan het traditionele materialen-pakket zoals ceramische pannen, baksteen, hout en natuursteen. 238 Bij B. en W. van Kampen heeft Heemschut erop aangedrongen spoedig over te gaan tot het openbaar maken van de plannen,' die leven om een tweede brug over de IJssel te bouwen. Dit, omdat die brug van vitaal be lang is voor de instandhouding van het unieke gezicht op Kampen en de rivier. Heemschut is van mening dat de vele aspec ten, die hieraan vastzitten, in bepaald een vroeg stadium moeten worden bekeken. Ten slotte is Kampen aangewezen als be schermd stadsgezicht, en dat gezicht wordt in niet onbelangrijke mate bepaald door het imposante rivierfront. Reeds eerder zijn er plannen geweest om naast de oude en smalle vakwerkbrug, die al vele jaren verkeerspro blemen oplevert, een z.g. Algera-brug te bouwen, maar daar is het nooit van geko men. Het zou nu gaan om plannen die én door de uitvoering van de brug én door de opzet van de aansluitende tracé's grote con sequenties zouden hebben voor Kampen, de rivier en de uiterwaarden. Er is een brief uitgegaan naar het ministerie van Verkeer en Waterstaat over de plannen tot verzwaring van de dijken langs de Oos terschelde. Die brief van Heemschut is in gegeven door de onzekerheid die over de Dit is het pand Zandvoorterweg 68 in Aer- denhout. Het ziet er naar uit dat, als de plannen van de gemeente Bloemendaal doorgaan, dit aardige, karakteristieke hoekje gaat verdwijnen - met hos en al. Heemschut heeft de raad laten weten daar ernstig bezorgd over te zijn. afsluiting van de Oosterschelde bestaat. De Bond vindt, dat met de dijkverzwaringen moet worden gewacht totdat vaststaat op welke wijze de Oosterschelde van de zee zal worden afgeschermd: of een dichte dam óf een doorlatende caissondam. De beslissing daarover valt medio volgend jaar. Heem schut: „Als inmiddels de dijkverzwaringen doorgaan, betekenen die onherstelbare schade aan in het bijzonder de Steldijk en voor het fraaie dijklandschap tussen Wemeldinge, Kattendijke en Katseveer." Wacht daar dus mee, ook al omdat zij eco nomische consequenties voor Wemeldinge zullen hebben. Voor het argument, dat dit bij storm risico's zal hebben, voelt de Bond - na ingewonnen informaties - niet veel. B. en W. van Haarlem hebben tóch besloten aan het perceel op de hoek van de Buiten rustlaan en de Vlietsorglaan de bestemming van woningbouw te geven. Woningen met

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1975 | | pagina 28