Kerk te Dieren Weg bij Houten Silo's in Losser Bungalow Bergambacht dat op de monumentenlijst staat, is eigen dom van de gemeente. De brief van Heem schut is inmiddels in de raad aan de orde geweest en naar aanleiding hiervan melden B. en W. dat aan de Rijksdienst voor de Monumentenzorg subsidie is gevraagd voor restauratie van de oude herberg. Naar aan leiding van Heemschut's opmerking over de verantwoordelijkheid ten opzichte van haar eigendommen, zegt de gemeente: „Het moet u duidelijk zijn dat wij ons daarvan uiteraard ten volle bewust zijn - bewust van al hetgeen de gemeente betreft en dus van onze verantwoordelijkheid voor de aanwe zige monumenten, en dat wij ook daaraan alles doen wat wij kunnen." „Wij ondersteunen de wens, die uit de be volking naar voren is gekomen, om de Ma- riakerk met toren niet verloren te laten gaan. Dat zou kunnen leiden tot nieuwbouw die het karakter van de stad onherstelbaar zal aantasten, waardoor grote kans bestaat dat ook Dieren zijn plaats zal innemen in de lange rij van verknoeide stadsgezichten." Dit is een niet mis te verstane zin uit de brief, die Heemschut aan B. en W. en de raad van Rheden heeft gezonden over de lotgevallen die de Mariakerk te Dieren be dreigen, nu deze (neogotische) kerk door de RK Parochie zal worden afgestoten. Er le ven in Dieren plannen om van de kerk een cultureel centrum met permanente exposi tieruimte te maken. Heemschut heeft nu een dringend beroep op het gemeentebestuur gedaan om door, bij voorbeeld, een be stemmingswijziging voor het gebied sloop van de kerk ónmogelijk en een nieuwe ex ploitatievorm mógelijk te maken. B.enW. van Rheden hebben laten weten dat zij geen aanleiding zien geld voor het behoud van de kerk te geven, maar misschien kan wel de toren blijven staan. Heemschut heeft B. en W. van Houten (U) een toelichting gezonden op zijn bezwaren tegen de geplande op- en afritten, die Hou ten aansluiting moeten geven op de nieuwe Rijksweg 27De Bond ziet de noodzaak van die aansluiting, die zou komen te liggen bij het Amsterdam-Rijnkanaal, niet in - zéker niet, nu Houten niet zo sterk zal groeien als oorspronkelijk de opzet was. Heemschut: „Als op de geplande plaats op- en afritten worden gerealiseerd, zullen zij een speer punt vormen op Houten. Het gevaar van het optreden van een vorm van verstedelijking is dan beslist niet denkbeeldig. Bovendien zullen de op- en afritten een groot beslag leggen op het cultuurhistorisch belangrijke gebied ten westen van Houten. Hier treffen we immers nog de Romeinse blokverkave- ling op de es aan. Ook zouden verschillende hofsteden én door de geplande op- en afrit ten én door de te verbreden weg van Houten ernaar toe vlakbij het verkeer komen te lig gen, waardoor aan hun landschappelijke waarde afbreuk zou worden gedaan." Heemschut heeft bezwaar ingediend tegen de aanvulling en tekstuitbreiding van het bestemmingsplan „Buitengebied" van de gemeente Losser. Die resulteren namelijk in wijzigingen, die onder zekere voorwaarden de bouw mogelijk maken van torensilo's. Heemschut (steeds vaker met deze proble men geconfronteerd): „Wij zijn van mening dat torensilo's, zo zij al in uw gemeente aanvaardbaar zijn, minder extreem hoog moeten zijn (b. v. tot 20 meter) en wel alleen in die gebieden die van geringe landschap pelijke waarde zijn. Bij voorkeur niet op erven (of huiskavels), die liggen in gebie den met landschappelijke en natuurweten schappelijke waarden zoals het Dinkeldal, Lutterzand, Beuningen en andere." Van B. en W. van Bergambacht kreeg Heemschut het bouwplan Benedenberg 30 ter beoordeling. Het gaat er daarbij om een oud, landelijk huisje te slopen om aldus ruimte te scheppen voor de bouw van een bungalow. In zijn be(ver)oordeling zegt Heemschut heeft B. en Wvan Hoorn ge vraagd hel pand Korenmarkt 14 en 15 links van de brug) op te knappen. Dit pand. dat eigendom is van de gemeente, staat welis waar niet op de monumentenlijst, maar het ondersteunt zeker het beschermde stadsge zicht. Heemschut: „In het algemeen vinden wij dat bouwwerken voor burgerbewoning in de landelijke gebieden moet worden tegenge gaan, tenzij daardoor oude vormen die land schappelijk of cultuurhistorisch van waarde zijn, kunnen worden gespaard. Menige his torische boerderij, maar ook eenvoudige ar beidershuisjes zijn van de ondergang gered doordat een burger zich hierover heeft ont fermd en deze met hoge kosten heeft opge knapt of gerestaureerd. Als dit op een ver antwoorde wijze gebeurt, juichen wij dit toe. Jammer genoeg echter is daartoe dik-, wijls geen reden." In het geval van Berg ambacht acht de Bond het zeer ongewenst op de plaats van het kwalitatief nog goede landarbeidershuisje een wezensvreemde grote bungalow te bouwen, die geen enkele relatie heeft met de historisch gegroeide omgeving. Waarom, zo vraagt Heemschut zich bovendien af, heeft Bergambacht nog steeds geen sloopverordening als onderdeel van de bouwverordening? Dan is er voor gevallen als deze een uitgangspunt te hante ren. Overigens neemt dit alles niet weg, dat de Bond het op prijs stelt dat B. en W. een bouwplan als dit ter beoordeling aan hem voorlegt.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1975 | | pagina 27