Heemschut in actie Onderhoud monumenten Gemeentehuis Mijdrecht Brug Ossenzijl Herberg te Uitgeest 236 Op de oproep van Heemschut aan alle Col leges van GS om bij gemeenten, die hun in eigendom toehehorende monumenten ver waarlozen, eventueel het onderhoud af te dwingen, is tot nu toe door drie provincies gereageerd. GS van Limburg schrijven „dat ons niet is gebleken dat in deze provincie de onderhoudstoestand van de monumenten, die eigendom zijn van gemeenten, in het algemeen zodanig is dat er aanleiding zou bestaan voor het nemen van een maatregel zoals u bedoelt. Overigens betwijfelen wij ernstig of ons college de bevoegdheid bezit om het onderhoud van dergelijke panden af te dwingen". GS van Overijssel laten zich in dezelfde geest uit en stellen: „Eventuele verwaarlozing van gemeentelijke monu menten valt door ons college in de praktijk moeilijk te constateren. Op dit punt hebben ons tot heden geen concrete klachten be reikt. Overigens bepaalt het gemeentebe stuur in de eerste plaats wat aan onderhoud nodig is, waarbij ook de financiële situatie van de gemeente een rol kan spelen." GS van Groningen zien in het eventueel af dwingen van het onderhoud een omslach tige procedure die bovendien veelal weinig zinvol zal zijn. „Het zal u voldoende be kend zijn," zo schrijft dit college, „dat het grote probleem ten aanzien van het onder houd van monumenten niet zozeer schuilt in de aperte onwil tot instandhouding alswel in gebrek aan financiële middelen en/of het ontbreken van voldoende deskundigheid om gebreken tijdig te signaleren." Ook GS van Groningen hebben niet de indruk, dat gevallen van moedwillige verwaarlozing door gemeentebesturen veel voorkomen. Zij stellen wél duidelijk, dat de onder- houdsproblematiek pas werkelijk kan wor den opgelost als primair op landelijk niveau daarvoor goede regelingen worden getrof fen. De gemeente Mijdrecht heeft plannen om haar oude raadhuis - het staat er ongeveer honderd jaar - af te breken en er een nieuw voor in de plaats te bouwen. Weliswaar staat het raadhuis niet op de monumenten lijst, maar dat neemt niet weg dat het lokaal wel degelijk van monumentale waarde is. Heemschut in een brief aan de raad: „Om tot een definitief besluit te komen een raad- huis met zo'n grote historische betekenis voor velen te slopen, zou er een zeer diep- Het oude raadhuis van Mijdrecht. gaand onderzoek naar de mogelijkheden tot behoud aan vooraf dienen te gaan. En naar onze mening is dit niet gebeurd." Er is wel een rapport van de dienst gemeentewerken, maar dat vindt Heemschut te globaal - ook al, omdat mogelijkheden tot eventueel her stel niet in het minst onderzocht zijn. De Bond pleit dan ook voor een nieuw en (on derstreept) onpartijdig onderzoek. Als blijkt dat restauratie tóch mogelijk is, zou het ruimte-probleem opgelost kunnen worden dooreen in vormgeving aangepaste vleugel aan de achterzijde te bouwen. De discussie over de plannen van de provin cie Overijssel om de oude brug te Ossenzijl te vervangen door een nieuwe, die dan iets verderop zou komen te liggen, gaat nog steeds door. Heemschut deelt daarin volop, en blijft het oneens met de argumentatie van GS. Dit college stelt dat een nieuwe brug de verkeersdoorstroming zal bevorderen. Heemschut vindt dat er op dat punt in Os senzijl nauwelijks problemen zijn en de grote ingreep, die de bouw van de nieuwe brug voor het beeld van het dorp zal beteke nen, niet gerechtvaardigd is. GS stellen dat, als de oude brug weg is, de havenkolk en zijn kaden, die nu min of meereen dode arm in het dorp zijn, bij de toeristische bedrijvig heid kunnen worden betrokken en daarbij zelfs een centrale functie kunnen gaan ver vullen. Heemschut daarentegen ziet dat niet zitten, omdat óók in een nieuwe situatie de kaden té hoog zijn en de grote drukte van de recreatievaart het ondoenlijk maakt om aan te leggen. Heemschut: „Overigens zijn wij geen voorstander van te intensieve toeris tische bedrijvigheid, omdat, de over-, ontwikkeling van de recreatie toch al in het hele noordwestelijke gebied van Overijssel een probleem vormt voor de inrichting van het landschapspark en de bewoonbaarheid van bepaalde dorpen." GS op hun beurt: „Het is onjuist te menen dat de aanwijzing als proefgebied voor een nationaal land schapspark (waarin Ossenzijl ligt) betekent dat in een dergelijk gebied niets meer zou mogen worden veranderd." Heemschut heeft zich tot de raad van Uit geest gericht met een klemmend pleidooi om het pand Schevelstraat 30 (dat is de voormalige herberg „De Zwaan") op zeer korte termijn aan te pakken, omdat het an ders in verwaarlozing wegzakt. Het pand, Het pand Schevelstraat 30 in Uitgeest: Lege steigers, maar er zal echt iets aan het ge bouw gedaan moeten worden.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1975 | | pagina 26