Sfinxen Wertheimpark Historische tuinaanleg Het klooster te Alverna In de Courant Nieuws v. d. Dag heeft on langs een Ingezonden stukje gestaan over de twee sfinxen, die vroeger op pilaren van het hek van het Wertheimpark in Amsterdam hebben gestaan. De schrijver was nieuws gierig waar die sfinxen zijn gebleven; een begrijpelijke vraag, die we gaarne onder de aandacht van onze lezers brengen. De re dactie van genoemde krant herinnerde er aan, dat het Wertheimpark vroeger toebe hoorde aan de Hortus Botanicus, maar dat het nu in beheer is bij de afd. Beplantingen van de gemeente Amsterdam. Beide instel lingen hebben er geen idee van waar de beelden zijn gebleven. Maar de heer B. Staal, die een boekje voorbereidt over de beelden van Amsterdam weet te vertellen, dat het niet waarschijnlijk is dat de Duitse bezetter de beelden indertijd heeft wegge haald. De beelden waren nl. niet van brons maar van natuursteen. Het waren ook geen sfinxen, maar gevleugelde vrouwenfiguren met een dierenlichaam. Ze zijn destijds weggehaald omdat de pilaren onder het ge wicht van acht- a negenhonderd kg dreigden te bezwijken. De vraag is nu: wie weet waar de beelden zijn gebleven? Antwoord kan worden ge zonden aan mej. Paulette Moerbeek, Ba sisweg 30, Postbus 376, Amsterdam. Plantage Midden laan Wertheimpark. Binnenkort zal een begin kunnen worden gemaakt met de registratie van de buiten plaatsen ter bescherming van de historische tuinaanleg rond deze buitenplaatsen. Dit heeft mininster Van Doom (CRM) o.m. geantwoord op schriftelijke vragen van het lid der Tweede Kamer, mevr. mr. Veder- Smit (VVD). Aan de start van deze registra tie stonden problemen in de budgettaire sfeer in de weg, maar daarvoor is nu een oplossing gevonden. Het werk zal door de Rijksdienst voor de Monumentenzorg wor den verricht. In antwoord op schriftelijke vragen van het lid der Eerste kamer, de hé.er Teijssen, over het voornemen over te gaan tot sloping van het kloostercomplex van de Paters Francis canen te Alverna (gein.Wychen), heeft de minister van CRM, de heer Van Doorn, geantwoord, dat hij het oordeel van de Mo- numentenraad heeft ingewonnen omtrent het eventueel plaatsen van het kloostercom plex op de ontwerplijst van beschermde monumenten. Andere middelen tot behoud van het complex staan de minister niet ten dienste. Het kloostercomplex dateert uil 1887. Het is de bedoeling van de Paters Franciscanen na sloop van het klooster ter plaatste een ver zorgingscentrum voor tweehonderd-bejaar den te bouwen. Er zou elders in Alverna geen ruimte zijn voor dit bouwplan. 235

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1975 | | pagina 25