Rhenen restaureert stadhuis representatieve vlak liggen, het nu in ge bruik zijnde stadhuis aan de Herenstraat ge legen zal voor administratieve doeleinden in gebruik blijven. J. Combrink. 1De oostelijke gevel is voor een deel ver dwenen, de onderbouw en de middeleeuwse kelderverdieping zijn nog geheel aanwezig- 2. Aan de achtergevels zijn de trapgevels nog te herkennen. 234 Onder de plaatsen, die in de Tweede Wereldoorlog het meest geleden hebben, behoort Rhenen tot de zwaarst beschadigde. Praktisch de gehele oude benedenstad werd weggevaagd, eerst in 1940 bij de strijd om de Grebbelinie en later, na een voorlopige opbouw, nog eens in 1944 bij de strijd om Arnhem.Van wat er nog aan historisch oud over is kon maar weinig worden gered: allereerst natuurlijk de Cunerakerk met zijn beroemde toren. Deze is nu geheel gerestau reerd én kerk én toren prijken weer in hun oude glorie. Rondgaande door het oude stadje is er ech ter hier en daar nog wel iets overgebleven wat het behoud meer dan waard is. Daartoe behoort dan o.a. het oude stadhuis. Iemand die voor het eerst in Rhenen komt zal het oude stadhuis moeilijk kunnen vin den. „Op de markt" is het antwoord dat de bezoeker bij navraag ten antwoord krijgt, maar als hij dan tenslotte „op de markt" is aangekomen, is het stadhuis niet te vinden, omdat het tot heden schuil gaat achter een bouwsel van het hulppostkantoor. Daarin komt nu verandering. Gesteund door het Rijk is de gemeente Rhenen overgegaan tot de restauratie van dit uit het midden van de zeventiende eeuw stammende gebouw, of liever van het gebouwencomplex. Deze restauratie komt gelukkig nog wel op tijd, want het geheel was bezig tot een ruïne te vervallen. Er zijn reeds stemmen in de Raad opgegaan om het geheel maar te slopen, maar daarvoor heeft men een stokje kunnen steken. Het inwendige van het gebouw heeft veel te lijden gehad, door opeenvolgende verbou wingen en aanpassingen aan een wat men noemde een „nuttig" gebruik. Van het inte rieur zijn nog wel delen te achterhalen, zoals de oude vierschaar die zich nu gedeel telijk in het streekmuseum bevindt. De oude schouwen op de verdiepingen verkeren in een uiterst vervallen staat, doch zijn ook nog wel te herstellen. Het werk zal zeker enige jaren duren, maar dan zal Rhenen weereen mooi eigen stadhuis rijk zijn. De toekom-

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1975 | | pagina 24