Groningen onderscheidt architect P. L. de Vrieze Evenementenkalender De gemeenten Het verschaffen van een wettelijk kader met betrekking tot woonhuisrestauraties en het reserveren van middelen voor de subsi diëring van een groeiend aantal projecten zijn echter niet voldoende om een stelselma tige aanpak te bevorderen. Hiertoe is in de eerste plaats een gemeentelijk beleid nodig ten aanzien van de wijze van uitvoering van stads- of dorpsherstel; dit betreft nl. zelden of nooit uitsluitend restauratie van woon huizen. Andere vormen van rehabilitatie, verwijdering van storende functies, vér- keers- en recreatievoorzieningen, sloop en nieuwbouw spelen evenzeer een rol. Al deze facetten van de stadsvernieuwing moeten worden onderzocht bij de voorbe reiding van het bestemmingsplan dat de gemeenteraad voor een beschermd gebied dient vast te stellen. Vooruitlopend hierop kan een gemeente echter al op grond van bedoeld onderzoek een uitvoeringsplan vervaardigen voor de restauratie van woon huizen met waarde als monument. Stadsvernieuwing in de Zaan straat te Am sterdam. Wet op de stadsvernieuwing Gestreefd wordt er naar om het wetsontwerp op de stadsvernieuwing nog dit kalender jaar, doch in elk geval in dit zittingsjaar van het parlement (aan de Kamer) aan te bieden. Rijksbijdragen Blijkens een mededeling van het Ministerie van Volkshuisvesting en R.O. is een totaal bedrag van bijna 7,8 miljoen toegekend aan de gemeenten Delft, Amsterdam, Nij megen, Groningen en Enschede voor het aankopen van terreinen en opstallen in stadsvernieuwingsplannen. Voor wat Delft betreft gaat het om z.g. plan Dirklangestraat en het plan Kanaalweg- Mijnbouwstraat. Amsterdam krijgt 341.200,- voor de tot standkoming van het reconstructieplan Zwanenburgwal. Met de uitvoering van dit plan wordt beoogd de woonfunctie van de Nieuwmarkt en omgeving te versterken. Nijmegen krijgt 3.212.000,- voor de uit voering van het plan Veilinghallen en Gro ningen ontvangt 966.000,-als voorlopige bijdrage voor de uitvoering van het recon structieplan Petrus Campersingel. v. d. W. De stad Groningen heeft haar hoogste onderscheiding - inschrijving in het Gulden Boek en toekenning van de erepenning - verleend aan architect Pieter Lauwrens de Vrieze, die van meet af aan betrokken is geweest bij de restauratie van de Martinikerk. Dat werk, dat onder zijn leiding is uitgevoerd, heeft dertien jaar in be slag genomen en is enige tijd geleden afgesloten met het weer in gebruik nemen van de kerk. De toekenning van de hoogste onder scheiding van de stad aan architect De Vrieze, die ook veel werk verzet voorde Bond Heemschut en Technisch Advi seur is voor de provincie Groningen, ging gepaard met de aanbieding van een oorkonde waarin letterlijk het volgende staat: Pieter Lauwrens de Vrieze, ar chitect te Groningen, geboren te Win schoten op 2 november 1917: Het besluit zijn naam te schrijven in het Gulden Boek van de gemeente komt voort uit dankbaarheid voor de uitzon derlijke wijze, waarop hij heeft bijgedra gen en nog steeds bijdraagt aan het te rugbrengen in goede staat van historisch waardevolle gebouwen in de stad, daarbij uitgaande van hun maatschappe lijke functies. Hij heeft de strijd om het behoud van oude gebouwen geplaatst in het algemene kader van de herwaarde ring van de oude binnensteden. Even eens willen wij op deze wijze onze waar dering uitspreken voor zijn bijdragen, stedelijk, nationaal en internationaal, tot verdieping van de kennis van de stedebouw, in het bijzonder die van de oude binnensteden en daaronder speciaal de onze. Tevens is besloten hem heden, de dag van de plechtige wederingebruik- neming van de onder zijn leiding geres taureerde Martinikerk, van de inschrij ving in kennis te stellen en hem ook de daarbij behorende erepenning van de ge meente toe te kennen." Amsterdam t/m dec. Bezichtiging interieur monumenten; inl. Westerkerk; tel. 020- 25 40 68 (11-16 u.) Eist t/m dec. Ned. herv. k.; bez. Gallo- Romeins mus.; na tel. afspr.:08819-16 93. Den Haag t/m dec. Postmus.; Ned. postze- gelontwerpen Mon. jaar 75. Oudewater t/m dec. Na afspr. Heksen- waag. Ned. herv. kerk, Arminiushuis. Utrecht t/m 30 nov. Catharijnencomplex- tent. in Aartsbisschoppelijk mus. Maastricht t/m 23 nov. Stadhuis; Limb. expositie. Helmond t/m 3 dec. Tent. Monument en Brabant. Born 25 t/m 30 nov. Limb. expositie. Amsterdam nov. Gereedgekomen restau raties: Droogbak 17 (Stadsherstel), Boom- str. 43, Brouwersgracht 88 en Korsjes- poortsteeg 15 (Stadsherst.) Dordrecht nov. gereedgekomen rest. Hofstr. (Stadsherstel) en Nieuwstr. Conso lidatie 16e-eeuwse Nieuwkerk. Cadier en Keer 2 t/m 7 dec. Limb. exposi tie. Boxtel 4 t/m 10 dec. Tent. Monument en Brabant. Boxmeer 12 t/m 24 dec. Tent. Monument en Brabant. Amsterdam dec. Gereedgek. rest. Brou wersgracht 62, Houtmarkt 62, Herenmarkt 23 (Stadsherstel), Warmoesstraat 44- 50, Haarlemmerstr. 121-123-137, Kei- zersgr. 442. Assen dec. Gem. huis; foto-tent. monumen ten in Drenthe Utrecht Ingebruikneming reconstructie Domplein. 233

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1975 | | pagina 23