Haarlem restaureert niet tenzij het herstel gericht is op toekomstige bewoning door particulieren. Diogenes-voorzitter C. Lijn zaad; „Als we een op zichzelf waardevol pand kunnen krijgen, is toch altijd de eerste vraag: is het ook geschikt voor bewoning? Is het dat niet, dan gaat de koop gewoon niet door." Tweezijdige taak. Waarmee maar gezegd wil zijn dat Diogenes Haarlem haartaak zeer uitdrukkelijk tweezijdig opvat: verfraaiing van het stadsbeeld (restauratie) en verle vendiging van het stadsbeeld (bewoning). Op haar eigen wijze draagt de stichting zo bij aan de oplossing van het ook in Haarlem knellende probleem van ontvolking van de binnenstad. Wat voor panden zijn dat nu die Diogenes met zo veel liefde restaureert? Het beste antwoord is natuurlijk: kom zelf eens kijken in Haarlem. Naar het unieke Goudsmids pleintje bij voorbeeld waar een juweeltje van een pand, de beroemde Goutsmitsca- mer, door Diogenes is gerestaureerd. Men zou het moeten zien om het ten volle te kunnen waarderen. Dit neemt echter niet weg dat over de pro jecten van Diogenes ook op papier best wat te zeggen valt. Haarlem was in vroeger eeuwen behalve een stad van drukkers ook een plaats waar zich in de bloeitijd wel 100 bierbrouwerijen bevonden. Zoals in het pand Donkere Spaarne 50, waar bierbrou werij „De Vogelstruys," was gevestigd en later, tot 1900, de brouwerij „Het Hert". Het pand staat er nu troosteloos vervallen bij. Het snijdt door het hart om te zien hoe verwaarloosd het is. Ofschoon op zich een aardig gebaar, is het daarom niet echt ver wonderlijk dat de gemeente Haarlem de voormalige brouwerij onder zachte voor waarden van uitgestelde betaling aan Dio genes heeft aangeboden. Want wil het pand gered worden en voor bewoning beschik baar komen, dan zal dat een bijzonder inten sieve en kostbare restauratie vergen. En waartoe de gemeentelijke overheid kenne lijk niet in staat is, daar moet het particuliere initiatief andermaal de helpende hand rei ken.' Een andere voormalige bierbrouwerij die tot woning op niveau wordt omgetoverd, is het pand Korte Spaarne 15. In de 16e eeuw vormde het de bedrijfsruimte van brouwerij ,,'t Zeepaeft". In het begin van de 17e eeuw kon men ef. een herberg vinden met de zeer geheimzinnige naam „De vergulde leg gende Bastaert Pijp". Diogenes Haarlem kocht het pand enige tijd geleden op en bouwt er nu aan 8 appartementen. Wat in deze schets van Diogenes' jonge ge schiedenis zeker niet onvermeld mag blij ven, zijn de 12 z.g. Frans Halshuisjes, die hun naam ontlenen aan hun ligging recht Het pand Donkere Spaarne 50wat het was en wat het is geworden. tegenover het Frans Halsmuseum in het Groot Heiligland. De panden worden ook wel Proveniershuisjes genoemd, hetgeen erop duidt dat zij aanvankelijk, in het begin van de 17e eeuw, bewoond werden door proveniers, oudere mensen die zich inkoch ten en aldus verzekerd waren van huisves ting en bijstand. Aanvankelijk telde het Groot Heiligland, een van de mooiste binnenstadsstraten van Haarlem, 20 van zulke huisjes. Ondanks stevige protesten (ook toen al) zijn 8 van deze woningen in 1906 afgebroken terwille van een uitbreiding van het Sint Elisabeth Gasthuis. Ook de overige 12 stonden in het begin van deze eeuw op de nominatie door de slopershamer geveld te worden. Een treurig voornemen dat in feite voor een groot deel werd uitgevoerd. Slechts de ove rigens schitterende trapgevels bleven als een soort coulissenwand gespaard; direct daarachter lag het laboratorium van het zie kenhuis. Voor Diogenes openden zich perspectieven voor het stoutmoedig plan om alle 12 huizen te restaureren, toen aan het eind van de jaren 60 het Sint Elisabeth Gasthuis besloot uit te wijken naar nieuwbouw in een buitenwijk van Haarlem. Onderhandelingen met enige tientallen instanties, een bedrag voor het herstel van ruim 1 miljoen gulden alsmede een restauratieperiode van een jaar waren nodig voordat op 18 juni jl. het pronkjuweel van Diogenes in gebruik genomen kon wor den. De Frans "Halshuisjes, in oude luister hersteld, tellen nu 5 gezinswoningen en 13 appartementen. Tegelijk met de ingebruikstelling van de Frans Halshuisjes zetten ook de nieuwe be woners van het imposante gebouw Ge dempte Oude Gracht 60 hun eerste voor zichtige schreden over de drempel. Om de huurkosten van de woningen enigszins te drukken, is op de begane grond (waar zeer fraaie stucplafonds in Louis XV-stijl zijn te zien) een advocatenkantoor gevestigd. Op de verdiepingen vindt men 4 appartementen en in de tuin staat een groot achterhuis. Kos ten van de restauratie: 667.000 gulden. En dan te bedenken dat het huis, dat in 1593 voor het eerst in de gemeente-archieven wordt genoemd, in 1798 nog verkocht is voor 5000 gulden! Voor dat bedrag kon men, zo blijkt uit een uitvoerige akte van beschrijving uit 1769, zijn intrek nemen in een huis dat er in al zijn deftigheid niet om loog: „Een extra groot, schoon, modem en wel doortimmerd dubbeld Huijs en Erve, voor zien bij den ingang van een royaal voorhuijs en gang met een marmere vloer, van boven fray gestucadoord, aan de regterzijde van dezelve een extra royale zijkamer, fray be hangen waarin een Engelsche schoorsteen met een steene mantel, spiegel en schilderij etc.daar agter nog een schone kamer mede behangen een een Engelsche schoorsteen daarin, aan de linkerzijde van gemelde voorhuijs en gang nog een extra grote zij kamer mede behangen, waaruijt men door een porte brisé komt in een extra royale Eetzaal met goudleder behangen waarin mede een Engelsche schoorsteen, ten eijnde de gang een ruim portaal waarin een secreet; aan de linkerzijde een extra grote lugtige plaats, waarop een uitmuntende hardsteene pomp etc. ten eijnde het portaal nog een kamer met diversche commoditeiten waar door men komt in een ruijme kookkeuken met veele commoditeiten voorzien, daar ag ter een mangelkamer met nog een klijn plaatsje; boven twee grote en een klijne voorkamer, een grote en een klijne agter- kamer, meest alle met haardsteden voor zien, daarboven twee grote kleerzolders, agterzolder en vliering, agter en vliering, agter boven een slaapkamer voor dienstbo den, turf- en houtzolders etc. verders is de Huijsinge voorzien van een wijn- en provi siekelder en verdere commoditeiten die in een compleet en moderne Huijsinge worden vereijscht."

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1975 | | pagina 21