Sloop- problemen Een deel van het Spuikwartier. De bouwput is voor de nieuwe ministeries van Binnen landse Zaken en van Justitie. Het hoge ge bouw in het midden is het Transitorium (rijkskantoren) en rechts station Den Haag CS. alle criteria te voldoen; aangepast en „een typisch voorbeeld van eigentijdse vormge ving met een volstrekt eigen karakter". In de aanvang zeiden we, dat we de keuze een verrassing vonden. Met het oordeel van de jury kunnen we ons wel verenigen, of schoon we over de architectuur een andere mening hebben. Maar over smaak valt niet te twisten. v. d. W. Slopen gaat gemakkelijker dan je denkt. Wij, die ons bezighouden met het behoud van oude waarden, weten daarvan mee te praten. We moeten er vaak voor strijden om ook niet-beschermde panden, die in het stads- of dorpsbeeld passen, te behouden. Met de bestaande overheidsinstrumenten wordt die strijd echter nogal eens vergeefs gestreden. Er komt echter mogelijk een ver andering in. Dit blijkt uit het antwoord dat de minister van VRO, de heer Gruyters, heeft gegeven op schriftelijke vragen van het lid der Tweede Kamer, de heer Rienks. Naar het de minister voorkomt, bestaat er aanleiding het geheel of gedeeltelijk slopen van een bouwwerk bij of krachtens de wet aan een gemeentelijke vergunning te binden in die gevallen, waarin het in het kader van het gemeentelijk stadsvernieuwingsbeleid ter verbetering van het leefmilieu noodzake lijk is op te kunnen treden tegen dreigend verval van een bepaald gebied of reeds inge treden verval te kunnen stuiten. Een daartoe strekkende regeling ware in de reeds in uit zicht gestelde Wet op de Stadsvernieuwing op te nemen, aldus de bewindsman. Het slopen van bepaalde bouwwerken kan thans, voor zover de minister bekend, aan een vergunning van overheidswege zijn of worden gebonden in de volgende gevallen: a. Voor zover het woningen betreft in ge meenten, die op grond van art. 56 van de Woningwet zijn aangewezen met het oog op het bestrijden resp. tegengaan van be staande of te duchten woningnood; bvoor zover het beschermde monumenten betreft op grond van art. 14 van de Monu mentenwet; c. voor zover het monumenten betreft, die niet als beschermde monumenten zijn aan gewezen, op grond van provinciale of ge meentelijke monumenten verordeningen; d. voor zover het bouwwerken in een be schermd stads- of dorpsgezicht betreft op grond van een gemeentelijk bestemmings plan, waarin het vereiste van een vergun ning, als bedoeld in art. 14 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening, is gesteld vooronder meer het slopen van bedoelde bouwwerken; e. indien en voor zover in de gemeentelijke bouwverordening een vergunningenstelsel met betrekking tot het slopen is opgenomen op grond van het bepaalde in art. 9 van de Woningwet. Een op grond van laatstgenoemd artikel in het leven geroepen vergunningenstelsel zal echter, naar de mening van de minister, in elk geval niet mogen strekken tot bescher ming van belangen, bedoeld in andere wets-' artikelen, waarin een vergunningenstelsel ter zake van de sloop van (bepaalde) bouw werken is geregeld. Indien en voor zover het slopen van bouw werken ingevolge enig wettelijk voorschrift is verboden behoudens vergunning van enig overheidsorgaan, acht de minister het juist, dat de vergunning wordt verleend als het slopen naar het oordeel van het daartoe - al dan niet in beroep - tot oordelen geroepen orgaan niet strijdig is met de belangen, ter bescherming waarvan het vergunningen stelsel in het leven is geroepen. In het geval van dreigend verval of reeds ingetreden verval - men zie hiervoor de tweede alinea- zal dit, naar het oordeel van de minister het geval zijn, indien voldoende verzekerd is, dat in de plaats van het te slopen bouwwerk een vervangend bouwwerk tot stand zal worden gebracht. (Het Tweede Kamerlid doelde hier kenne lijk op het slopen van de panden van Mutters in Den Haag; red. H.) v. d. W. 229

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1975 | | pagina 19