Berlage-prijs voor B. van Kasteel llK Architectuur-kritiek is, afgezien van de technische beoordeling, in belangrijke mate een kwestie van smaak. En daarover valt niet te twisten, of misschien juist wel. Hoe dit zij, het was voor ons een verrassing, dat de Dr. H. P. Berlagestichting (een Haagse instelling) ditmaal op grond van een spe ciaal samengestelde jury de naar de be roemde bouwmeester genoemde prijs voor 1975 heeft toegekend aan de architect B. van Kasteel voordiens kantoorgebouw in de hoek van het Buitenhof. Gezien het grote aantal nieuwe en vaak in het oog springende kantoorgebouwen, dat de laatste decennia in Den Haag is verrezen, meende het stichtingsbestuur er goed aan te doen de Berlageprijs ditmaal toe te kennen in de categorie kantoorgebouwen. Niet het bestuur, maar, zoals opgemerkt, een jury heeft in deze de beslissing geno men, uiteraard onder goedkeuring van het bestuur. Bij de beoordeling heeft de jury, bestaande uit de heren D. E. Hoorens van Heyningen, L. de Jonge en M. P. Schutte, de periode 1 januari 1961 tot 1 januari 1972 tot uitgangspunt genomen. In haar rapport geeft de jury een algemene beschouwing over de kantorenbouw in Den Haag. Tijdens haar vele rondritten is zij niet onder de in druk geraakt van de kwaliteit van de meeste kantoorgebouwen. Hoewel er een grote va riatie te vinden is, ligt het gemiddelde ni veau lager dan mag worden verwacht. In Den Haag, zo merkt de jury op, zijn de laatste decennia veel kantoorgebouwen neergezet die de schaal van de stad in aan zienlijke mate hebben aangetast en weinig of niets hebben bijgedragen tot verbetering van het leefklimaat en het stedelijk milieu, in het bijzonder voor wat betreft de directe omgeving van de binnenstad. Met name wordt hierbij gedoeld op het z.g. Tran sitorium, de Prov. Griffie, het gebouw van Rijkswaterstaat (Koningskade) en het Sta tion Den Haag Centraal (vooreen belangrijk deel kantoorgebouw). Naast een gebrek aan gevoel voor karakter en schaal van de reeds gebouwde omgeving, signaleert de jury het 228 ontbreken van een duidelijke stedebouw- kundige visie in plannen voor gebieden als het Bezuidenhout. De concentratie van uit sluitend grote kantoorvestigingen aan de Prinses Beatrixlaan (Bezuidenhout), maakt dit gebied buiten de kantooruren onleefbaar en levenloos. De schaal van de gebouwen aan het Korte Voorhout is weliswaar minder storend, doch hier acht de jury het weinig gelukkig dat deze belangrijke entree van de binnen stad eveneens zo geheel tot kantoorgebied is verklaard. Zij hoopt dat b.v.het Spuikwar- tiereen gunstiger lot zal zijn beschoren. (Bij deze opmerking zijn we zo vrij een vraagte ken te plaatsen; we vrezen van deze concep tie het ergste; red. h.) Vervolgens maakt de jury een belangrijke opmerking: de jury acht in het algemeen een menging, van functies, zoals wonen, werken, winkelen en vertier, gewenst, vooral daar, waar dat mo gelijk is in herbebouwing van stadsdelen, die ten gevolge van al dan niet kunstmatige bombardementen zijn geslecht. Zij spreekt de hoop uit, dat in de toekomst met meer omzichtigheid zal worden gesloopt en dat niet hele stadswijken, die het aanzien en karakter van Den Haag bepalen, en bloc zullen worden afgebroken, zondereen dui delijke visie vooraf over het nieuwe stede lijke weefsel dat zou moeten ontstaan (met deze uitspraak kunnen wij ons zeer wel ver enigen; red. H.). Het met de Berlage-prijs bekroonde kan toorgebouw in de hoek van het Buitenhof Bij haar beoordeling blijkt de jury veel ge wicht te hebben toegekend aan de tegen woordige opvattingen omtrent stedebouw- kundige inpassing. Bij de selectie waren ongeveer zeventig kantoorgebouwen be trokken. In de eindselectie was het nieuwe gebouw van de SER aan het Bezuidenhout opgenomen. Veel waardering had.de jury voor het gebouw van de Nutsspaarbank aan de Jan Hendrikstraat, voor de Engelse am bassade aan de Kleine Kazernestraat, terwijl ook het AMRO-gebouw aan de Loosduinse Hoofdstraat zeer gunstig werd beoordeeld. Intussen, het gebouw in de hoek van het Buitenhof (nrs.45-53) bleek bij de jury aan De entree tot de Haagse binnenstad, gezien van de Bosbrug af. Links het nieuwe Ministerie van Financiën, rechts een verze keringsgebouw. Op de achtergrond rechts: de Franse Ambassade en de Amerikaanse AmbassadeLinks op de achtergrond de Koninklijke Schouwburg

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1975 | | pagina 18