fronteerd zien met de noodzaak om afstand te doen van een erfenis aan oude gebouwen en stads- en dorpsgezichten, die vanouds van betekenis zijn geweest voor het leefmi lieu. Wat vandaag beschermd moet worden zijn de steden met een historisch karakter, de oude wijken en de karakteristieke dor pen. De bescherming van deze ensembles van gebouwen is een zaak, die alleen kan worden bekeken in een ruimer perspectief, waarbij men zich rekenschap geeft van de waarde van alle gebouwen van culturele be tekenis, de belangrijkste maar ook de een voudigste, en van de omgeving waarin zij voorkomen. Deze bescherming in de ruime zin zal de aanvulling vormen op incidentele bescherming van individuele monumenten en situaties. De juistheid van het streven naar behoud van het architectonisch erfgoed wordt thans duidelijker begrepen, men weet nu, dat het vasthouden aan de historische continuïteit in de omgeving waarin men verkeert essen tieel is voor het behoud of de opbouw van een leefmilieu, dat de mens in staat stelt zichzelf te zijn en te blijven en zich veilig te voelen, ondanks de abrupte veranderingen, die de maatschappij te zien geeft. Men ont dekt echter ook dat het behoud van oude gebouwen een bijdrage vormt tot een eco nomisch omspringen met de hulpbronnen waarover wij beschikken, alsook het tegen gaan van verspilling op het gebied van de hulpbronnen, zaken, waarde maatschappij van vandaag zich voortdurend mee bezig houdt. Het is aangetoond dat historische gebouwen nieuwe functies kunnen krijgen, die beant woorden aan de behoefte van het leven van vandaag. Hier komt nog bij, dat de verzor- 222 ging van oude bouwkunst arbeidsintensief is, hetgeen van groot belang is in tijden van krappe werkgelegenheid. Zij beperkt bo vendien de inbeslagneming door nieuw bouw van onbebouwde gronden en verze kert een betere benutting van reeds be staande bebouwing. Ten slotte biedt rehabi litatie van bestaande woonbuurten de kans om migratie van bevolkingsgroepen te voorkomen of althans aanmerkelijk af te remmen; deze omstandigheid kan be schouwd worden als een belangrijk winst punt op sociaal gebied van een beleid, dat behoud van oude bouwkunst nastreeft. Om al deze redenen wordt het goed recht van zorg voor onze oude bouwkunst in de huidige situatie eerder erkent dan voorheen het geval was; desalniettemin is het nodig om de grondslagen ervan te verstevigen. Er bestaat dan ook alle aanleiding om uitge breider de betekenis te gaan onderzoeken die de zorg voor de oude bouwkunst voor de samenleving heeft; ook dient de zorg voor het erfgoed een punt uit te maken van pro gramma's van onderwijs en opvoeding. Ordening Het behoud van het architectonisch erf goed: Eén van de belangrijke doelstellin gen op het terrein van de ruimtelijke or dening De eisen, die het behoud van het bouwkun dige erfgoed stellen, behoren een vast on derdeel uit te maken en steeds in rekening te worden gebracht als er bestemmings- of streekplannen worden opgesteld; in plaats van te worden behandeld als een zaak, die slechts zo af en toe aan de orde behoeft te worden gesteld en dan nog slechts als een kwestie van secundair belang, zoals maar al te vaak in het recente verleden het geval is geweest. Het is dan ook beslist noodzakelijk 2. Dezelfde kade na het herstel géworden, dat er een constante dialoog ont staat tussen degenen die verantwoordelijk zijn voor het behoud en zij, die de plannen moeten maken. De planologen behoren in te zien dat niet alle ruimten gelijk zijn en dat derhalve een benadering vereist is die rekening houdt met het eigen karakter van ieder gebied afzon derlijk. Begrip en waardering voor de bete kenis in esthetisch en cultureel opzicht van het architectonisch erfgoed behoort te lei den tot de aanvaarding in hun métier van doelstellingen en reglementeringen van bij zondere aard als het gaat om groeperingen van oude bouwkunst. Om een dergelijke integratie mogelijk te maken dienen er in ventarisaties te worden gemaakt van ge bouwen en beschermde stads- en dorpsge zichten, inclusief de beschermende zones eromheen. Deze inventarisaties dienen op grote schaal verspreid te worden, met name onder de regionale en plaatselijke autoritei ten en onder de ambtenaren, die voor de gang van zaken in het kader van de ruimte lijke ordening verantwoordelijk zijn, om hun aandacht te vestigen op die gebouwen en gebieden, die bescherming waard zijn. Een dergelijke inventarisatie zal een wezen lijke basis voor het behoud van het architec tonisch erfgoed vormen, evenals een kwali tatief belangrijke factor bij de ruimtelijke ordening.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1975 | | pagina 12